2024-11-03Žemaičių Naumiesčio periodinis leidinys „Svečias“ (2)
Atsisveikinant sodybos šeimininkai įteikė man iš užmaršties prikeltą, prieš daugiau nei šimtą metų 1911-1914 metais Žemaičių Naumiestyje leisto periodinio leidinio „Svečias“ kopiją. Savaitraštį tuometinėmis sunkiomis spausdinimo sąlygomis leido evangelikas liuteronas Fridrichas Megnis.
2024-10-16Priekaištai, kurie redakcijoje liko neišgirsti
Tai buvo sovietmečiu, lygiai prieš 60 metų.
Kaišiadorių rajono redakcija buvo įsikūrusi miesto senamiestyje, mediniame name, kuris buvo perkeltas čia, kai jo savininką išbuožino ir ištrėmė į Sibirą.
Vieną rytą per melsvuojančias nuo cigarečių dūmų patalpas nuvilnijo „moterų radijo“ žinia...
2024-08-20 Antanas Šimkūnas: pirmoji knyga apie sausio 13-ąją (1)
Vilniuje dar nebuvo išsisklaidę parako dūmai ir užgesę Laisvės gynėjų laužai, kai sutikęs šviesios atminties leidėją, žurnalistą Danielių Mickevičių gavau pasiūlymą skubiai rinkti liudininkų prisiminimus, užsienio radijo pranešimus apie kruvinąjį sekmadienį , nes Spaudos departamentas (direktorius poetas Juozas Nekrošius) sudarė leidybinę grupę, kuri skubiai turėtų parengti ir išleisti baltąją knygą apie Sausio 13-ąją.
2024-06-19Jadvyga Čiurlionytė: menotyra ir tikrojo liaudies meno vertė (3)
Plačią brydę tautosakos lankose išmynė Jadvyga Čiurlionytė, tirdama ir sistemindama lietuvių liaudies dainų ir melodijų žanrus, nusakydama jų sisteminimo principus. Ji tada prašė manęs, kad kai rašysiu, būtinai nepraleisčiau to, kas jai labiausiai rūpėjo: tolesnis muzikinės folkloristikos mokslinis tyrimas istoriniu evoliuciniu metodu.
2024-06-18„Biržų žinios“ ir „Biržiečių Balsas“: Polemika dėl išlikimo
Vis rūpėjo kažką parašyti apie prieš šimtmetį Biržuose leidžiamų laikraščių "Biržų žinios" ir "Biržiečių balsas" tarpusavio polemiką. Kartais piktą ir užgaulią, nes tai buvo polemika dėl išlikimo ir įtakos visuomenei. Tekstas tikriausia nėra pakankamai išsamus, bet kaip biržiečiai sako - gal Įsigadys.
2024-04-03Vladas Vertelis: Pirmasis „Šiaulių krašto“ numeris buvo kruopščiai planuojamas Arba Pradžios detektyvas
Pirmasis „Šiaulių krašto“ numeris buvo kruopščiai planuojamas. Neskubėta, nes žinota, kad blynas negali prisvilti. Laikraštis privalėjo nustebinti, apie jį žmonės turėjo lyg ir priverstinai kalbėti, o perskaitę – laukti antrojo, trečiojo karto. Girdėjau sakant, kad, nepatraukus skaitytojų dėmesio pirmaisiais trimis numeriais, galima toliau ir nebevargti. Būtent nuo pirmųjų „Šiaulių kraštų“ priklausė mūsų sėkmė, tolesnis gyvenimas, mūsų šeimų gerovė.
2023-07-13Žurnalui „Krivulė“ 100 metų
„Jei nori pažinti Lietuvą – jos gamtą, valstybės vyrus, mokslo ir meno darbininkus, rašytojus, visuomenės veikėjus, – skaityk Krivulę. Jei nenori atsilikti nuo mūsų literatūros ir meno augimo, nuo valstybės ir visuomenės gyvenimo, tai turėk savo namuose Krivulę. Jei nori pažinti pasaulį ir jo valdovus, mūsų kaimynus ir draugus, – jei nori pamatyti kaip lietuviai kitur gyvena – visa parodys Krivulė“ – tokių savireklamos pažadų pažėrė prieš 100 metų, 1923 metų liepą, pasirodęs pirmasis žurnalo „Krivulė“ numeris.
2023-03-28Trys būsimos žurnalistės... prieš 65 metus (15)
Trys būsimos žurnalistės Teklė Virpšaitė - Mačiulienė, Ieva Jakubavičiūtė - Chovanienė ir Irena Jurevičiūtė - Krivickienė (dešinėje) - Vilniaus valstybinio universiteto istorijos fakulteto studentės 1958 -taisiais. Jas prieš 65 metus nufotografavo ir iki šių dienų nuotrauką išsaugojo kolega, žinomas vilnietis žurnalistas Sigitas Povilas Krivickas.
2022-10-01Vytautas Misevičius: žurnalistinio kelio pradžia Biržuose (2)
Ne vienas lietuvių rašytojas savo kūrybinį kelią pradėjo dirbdamas žurnalistu. Tokia buvo ir žurnalisto bei rašytojo Vytauto Misevičiaus kelio pradžia 1945 metais Biržuose pradėtame leisti apskrities laikraštyje „Biržiečių tarybinis žodis.“
2022-09-05 Pogrindinės spaudos leidėja ir platintoja Zita Vanagaitė
Nepaisydama persekiojimų ir silpnos sveikatos savo pogrindžio veiklą nuolat plėtė. 1974 m. susipažino iš įkalinimo vietos grįžusiu Antanu Terlecku, kartu su juo rengė straipsnius pogrindžio „Aušrai“ apie apverktiną kultūros paminklų būklę, kraštotyrininkų persekiojimus, talkino leidžiant pogrindinį „Laisvės šauklį“.