2020-10-29Komunikacijos ekspertė Živilė Sederevičiūtė-Pačiauskienė: „Baimė ir nerimas – geriausias pagrindas sklisti melagingoms naujienoms“
Melagingos naujienos šiandien yra itin dažnas reiškinys. Pasak Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Kūrybinių industrijų fakulteto dekanės doc. dr. Živilės Sederevičiūtės-Pačiauskienės, šis reiškinys yra visada gyvas ir aktyvus, bet pastebimai suklesti visuomenei neramiu metu. „Baimė ir nerimas yra pats geriausias pagrindas paskleisti informaciją, nes žmonės jos patys aktyviai ieško. Bet kokia kaina siekiant situacijos paaiškinimo, ieškant atsakymų, nežinomybė priverčia lengviau patikėti bet kuo, net mažiausiu gandu. Tokia situacija dažnai pasinaudoja ir melagingų naujienų skleidėjai“, – sako Ž. Sederevičiūtė-Pačiauskienė.
2020-10-2810-oji UNESCO Pasaulinė medijų ir informacinio raštingumo savaitė: „Dezinfodemija“ – iššūkis informacijos patikimumui
Spalio 24-31 dienomis vyksta gražia tradicija tapusi, šiais metais jau 10-oji tarptautinė konferencija, skirta paminėti UNESCO Pasaulinę medijų ir informacinio raštingumo savaitę (Global Media and Information Literacy (MIL) Week). Konferenciją pavadinimu „Resisting Disinfodemic: MIL for everyone, by everyone”, atspindinčiu pastarojo laiko aktualijas: dezinformacijos ir netikrų naujienų plitimą, ir Jaunimo forumą, nuolat lydintį konferenciją, nuotoliniu būdu organizuoja UNESCO Komunikacijos ir informacijos sektorius ir Pietų Korėjos Respublika.
2020-08-29Baltarusijoje brutaliais būdais trukdoma žurnalistams dirbti
Baltarusijoje įsismarkavus protestams prieš sufalsifikuotus prezidento rinkimų rezultatus, brutaliais būdais trukdoma žurnalistams dirbti. Jėgos struktūrų darbuotojai tyčia naudoja prievartą – imasi smurto, gadina techniką, atiminėja laikmenas su filmuota medžiaga. Taip pat vaizdo įrašuose matyti, kad protestų akcijose į žurnalistus šaudytoma ir tai daroma tyčia – t.y., net tada, kai jie dėvi specialias liemenes su užrašais „PRESS“. Oficialiais duomenimis 2020 metais jau užfiksuoti 249 žurnalistų teisių pažeidimai.
2020-08-15Kartojimo kartojimas: keletas pastebėjimų apie sporto komentatorių, ir ne tik jų, kalbą (5)
Pandemijos karantino ir pokarantininiu metu šalyje sporto varžybų nedaug. Su įdomumu žiūrėjome krepšininkų 3 prieš 3 varžybas iš Palangos. Varžybos įdomios, patrauklios, o jų komentavimas per TV atgrasus, nemalonus. Lygiai kaip ir 5 prieš 5, pilna svetimybių – ir žodžiai, ir slaviška, pažodinė vertalynė – sakinių konstrukcija rėžė ausį. Vėl buvo kartojama tai, kas buvo anksčiau kartojama. Buvo lyg ir naujienų: krepšininkas ant baudos ėjo! Gerai, kad ne ant kamščio užlipo. Tačiau kaip jis ant tos baudos ėjo ar lipo nesuprasi. Rusų kalbos gramatikos žodžių konstrukcijų komentatoriai vartojo daugybę.
2020-05-20 Žiniaskaida: politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus?
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių įrankių, įgalinantis politikus perduoti savo idėjas, pelnyti rinkėjų prielankumą, įrodyti konkurencinį pranašumą.
Tiesa, šiuo metu šalyje besitęsiantis karantinas daugeliui politikų užkirto kelią nuosekliai pradėti rinkiminę kampaniją, todėl eteryje dažniau nei kasdien šmėžuoja ir pandemijos akivaizdoje save pristato vis tie patys veidai.
2020-05-16Vinco Kudirkos premijos laureatė Rita Aleknaitė-Bieliauskienė: apie save ir žiniasklaidą (2)
Šiemet Vinco Kudirkos premiją skirta Ritai Aleknaitei-Bieliauskienei už meninės publicistikos darbus: dokumentinius filmus „Žmogus su laiko žyme. Kompozitorius Vytautas Laurušas", „Dainos galia. Chorų dirigentas Lionginas Abarius", „Žiemgalos dainius. Algimantas Vincentas Raudonikis", „Scenos ąžuolas. Jonas Stasiūnas" ir monografiją „Žiemgalos dainius. Algimantas Vincentas Raudonikis".