2024 m. birželio 23 d., Sekmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Žiniasklaida Lietuvoje

*print*

Archyvas :: Bendrovei „Plunsta“ skirta bauda už dezinformacijos skleidimą

2022-03-24
 
2022 m. kovo 23 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau - LRTK) paskyrė 500 eurų baudą UAB „Plunsta", transliuojančiai radijo programą „Spindulys", už dezinformacijos skleidimą.
LRTK nustatė Visuomenės informavimo įstatymo pažeidimus šios programos laidose „Įdomu gyventi", transliuotose 2022 m. sausio 6 d. ir 2022 m. vasario 4 d.
Atlikus minėtų programų stebėseną akivaizdžiai matyti, kad programos „Spindulys" dalyvis Vaidas Lekstutis Žemaitis stengiasi informaciją pateikti taip, kad būtų formuojama palanki nuomonė Rusijos Federacijos vykdomos užsienio politikos atžvilgiu, diskredituojant Lietuvos valdžios institucijas, jų teisėtumą, nepriklausomumą ir demokratiškumą. Akcentuojama, kad Lietuvoje vyksta informacinės sklaidos stabdymas, menkinama ir niekingai atsiliepiama apie 1991 m. sausio 13 d. taikaus Lietuvos piliečių pasipriešinimą okupantams. Taip pat šališkai atsiliepiama apie įvykius Donbase ir Luhanske, iš esmės kvestionuojant Ukrainos suverenitetą ir jos teritorinį vientisumą, pateisinant Rusijos Federacijos karinę agresiją minėtose srityse. Klausytojams sudaromas įspūdis, jog kariniame konflikte su Rusijos Federacija, Ukraina yra agresorė, kuri kryptingai naudoja karinius veiksmus prieš civilius gyventojus. Aptarinėjant Lietuvos užsienio politiką, netiesiogiai siūloma plėtoti ekonominius santykius su Rusija ir Baltarusija, neatsižvelgiant į minėtų valstybių vykdomus žmogaus teisių ir kitus pažeidimus bei joms paskelbtas sankcijas. Tuo pačiu pabrėžiamas Lietuvos priklausomumas kitų valstybių atžvilgiu bei savarankiškumo stoka. NATO šalių vyriausybių užsienio politika ir veiksmai pateikiami kaip galimai kurstantys karą ir nesantaiką Rytų Europoje.
Nustačiusi pažeidimus, LRTK kreipėsi į UAB „Plunsta" prašydama pateikti paaiškinimus dėl paskleistos informacijos. Bendrovės paaiškinime buvo nurodyta, kad ne bendrovė, o programos dalyviai patys atsako už išsakytas mintis, taip pat buvo reiškiamas nepasitenkinimas LRTK daromu spaudimu žodžio laisvei.
LRTK su tokiais bendrovės paaiškinimais nesutiko, nes įstatymais garantuojama žodžio laisvė nėra absoliuti. Žodžio laisvė gali būti ribojama siekiant užtikrinti informacinį saugumą bei siekiant apsaugoti visuomenę nuo draudžiamos informacijos.
Atsižvelgiant į laidose „Įdomu gyventi" paskleistą informaciją, galima teigti, kad jose išsakyti teiginiai yra selektyvūs, šališki, tyčia nuslepiantys dalį informacijos ar jos šaltinius, o pats turinys priskiriamas pilkosios prokremliškosios propagandos tipui - sąmoningai klaidintis ir yra žalingas Lietuvos piliečiams.
Bauda turi būti sumokėta į vieną iš Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos biudžeto pajamų surenkamąją sąskaitą.

 

Birutė Keršienė
Visuomenės informavimo skyriaus vedėja
El. paštas birute.kersiene@rtk.lt

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2022-03-25 10:10
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media