2024 m. gegužes 25 d., Šeštadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Televizija

*print*

Archyvas :: LRT socialinis eksperimentas: ką reiškia netekti žodžio laisvės?

2019-05-03
 
klipo stopkadras, Emilė Ieva Šapkauskaitė

klipo stopkadras, Emilė Ieva Šapkauskaitė

Gegužės 3-oji - Pasaulinė spaudos laisvės diena, o gegužės 7-ąją Lietuvoje minėsime Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną. LRT abi dienas nusprendė paminėti surengdama socialinį eksperimentą. Nuo šiandien iki gegužės 7-osios LRT kanalais bus transliuojami klipai apie žodžio laisvę, kuriuose socialinio eksperimento dalyviai atskleidžia, kaip jie jaučiasi netekę žodžio laisvės.
LRT surengtame eksperimente dalyvavo 19 įvairaus amžiaus savanorių, kurių jauniausiam keturiolika, o vyriausiam - septyniasdešimt septyneri. Dalyviai nežinojo, koks yra eksperimento sumanymas. Jų buvo paprašyta papasakoti, kuo domisi, kokia yra jų nuomonė įvairiais klausimais. Atsakius į klausimus, jų buvo paprašyta nuomonę pakeisti ir pasakyti, kad galvoja priešingai. Natūralios dalyvių reakcijos - nuo drovaus sąmyšio iki kategoriško pasipriešinimo - įamžintos vaizdo klipe:
https://www.lrt.lt/naujienos/tavo-lrt/15/1055632/lrt-eksperimento-dalyviai-patyre-ka-reiskia-netekti-zodzio-laisves
„Apie žodžio laisvę buvau galvojusi, bet niekada nebuvau susidūrusi, kad manęs prašytų pasakyti kitaip, negu aš manau, neleistų laisvai kalbėti. Buvo labai keista, nes atrodo, kad jei toks autoritetas - nacionalinis transliuotojas tavęs prašo, tai gal reikėtų pasakyti. Bet kodėl turi sakyti, jeigu visiškai netiki?", - apie eksperimentą pasakojo jauniausia jo dalyvė balerina Emilė Ieva Šapkauskaitė, kalbėjusi LRT laidoje „Labas rytas, Lietuva".
Laidoje dalyvavusi LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė atkreipė dėmesį į spaudos laisvės situaciją Lietuvoje: „Manau, turime nemažai įvairiausių problemų - nuo ganėtinai prispaustos, korumpuotos, kenčiančios ir besitraukiančios žiniasklaidos rinkos regionuose iki valdžiai pataikaujančios žiniasklaidos ir savicenzūros."
„Norėčiau atkreipti dėmesį, kad žodžio laisvė nėra duotybė, nors mums tai atrodo savaime suprantamas dalykas. Bet tai yra toks dalykas, už kurį reikia pakovoti ir verta pakovoti. Tai yra didžiulė vertybė. Tai yra vienas iš demokratijos pagrindų, tai, kas garantuoja visiems galimybę išsakyti savo poziciją", - kalbėjo M. Garbačiauskaitė-Budrienė.
Pokalbį galima pamatyti: https://www.lrt.lt/naujienos/tavo-lrt/15/1055632/lrt-eksperimento-dalyviai-patyre-ka-reiskia-netekti-zodzio-laisves
Virginija Bunevičiūtė
Atstovė ryšiams su visuomene
S. Konarskio g. 49,
LT-03123 Vilnius
Tel. +3705 236 3240
Mob. +370 686 91963
Faks. +370 5 2363208
lrt@lrt.lt www.lrt.lt
Paskutinį kartą atnaujinta: 2019-05-03 16:26
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media