2024 m. liepos 25 d., Ketvirtadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

LŽS ir NŽKA pirmininkas

*print*

Archyvas :: Kodėl žiniasklaida “kriminalizuoja” Lietuvą ir mūsų gyvenimus? Nesuprantu

2015-12-07
 
Dainius Radzevičius

Dainius Radzevičius

 

Dainius Radzevičius

 

Daugelis skaitytojų, žiūrovų ir klausytojų jau seniai pripratę ir prie rubrikų "Kriminalai". Man ši rubrika dažniausiai atrodo kvailai skambanti, neprofesionaliai parengta ir nepagrįstai demonizuojanti žmones, kurie viso labo tapo nelaimės dalyviais.

Kai kas, žinau, net specialiai kas vakarą laukia tų "kriminalų". O štai kai kuriose televizijose net žinių laidos skaidomos taip, jog buvusi rubrika "Kriminalai' pateikiama kaip atskira laida "Kriminalai". Tačiau man graudu žiūrėti, kai kokiame gaisre ar automobilių avarijoje nukenčia žmonės (net jei administracine tvarka kas nors yra smulkus tvarkos pažeidėjas) ir čia pat jie "kriminalizuojami" tokioje rubrikoje. Kodėl? Ir net jei koks girtuoklis sėdo už vairo, ir pagautas buvo išgėręs bei nubaustas administracine tvarka, kodėl tokias naujienas reikia vadinti "kriminalu"?

Šis klausimas man seniai kelia įvairių minčių. Štai dar prieš metus buvo pristatyti ilgamečio mokslinio projekto „Kriminalinės justicijos recepcija visuomenėje" rezultatai ir pagal juos išleista kolektyvinė monografija „Kriminalinės justicijos suvokimas visuomenėje". Čia buvo pateiktos tokios išvados:

"Lietuvos spaudos ir televizijos reportažų analizė parodė, kad medijoms būdingi intensyvūs informacijos apie kriminalinę justiciją srautai. Pateikiama informacija dažniausiai aprašomojo pobūdžio, trūksta analitiškumo, o įvykių nušvietimas fragmentiškas, nukreiptas į įvykius „čia ir dabar". Kriminalinės justicijos tematika dažniausiai įprasminama neigiamame kontekste, akivaizdi orientacija į smurtinius įvykius, o tai iškreipia realią kriminogeninę situaciją, formuoja nerimastingo pasaulio vaizdą."

Štai pažiūrėkit, kaip atrodo tie mūsų "Kriminalai" TV3.lt , LNK, Delfi Kriminalai. Didžiuosius neblogai kopijuoja ir regionai. Portalas palangostiltas.lt net savižudybę (tikrai didelę nelaimę) priskyrė kriminalams. O juk dauguma redaktorių turi žinoti, kad žiniasklaida gyventojų daugumai pristato, ne tik KAS reikšmingo įvyko, bet taip pat ji pateikia veiksmingą interpretaciją, KAIP reikia suprasti tai, kas įvyko.

Tiesa, nors Delfi portale rubrika kriminalai, tačiau galima rasti lyg ir užuominą, kad čia dar yra ir nusikaltimai bei nelaimės. Tačiau vienas juokingiausių kriminalų rubrikos atvejis, kai čia atsiduria naujiena apie ant automobilio užgriuvusį medį.

Todėl natūraliai kyla dar vienas klausimas - gal viskas kriminalizuojama todėl, kad daugiausia informacijos gaunama iš teisėsaugos institucijų? O kadangi net ir nelaimės atveju dažnai vyksta ikiteisminis tyrimas, kuris dažnai nutraukiamas, tai natūraliai kriminalais daroma viskas, kas gali būti prie to "pritemptas".

Gali būti, kad kriminalizuojamas mūsų gyvenimas dar ir norint labiau pritraukti auditorijos dėmesį. Juolab, kad dar 2012 metais buvo nustatyta, jog naujienų portaluose žmones labiausiai traukia pramogos ir kriminalai. Apie tai rašė žurnalas "Veidas". Bet toks elgesys, man atrodo, yra labai jau žemas ir nesąžiningas. Nes net niekuo kalti žmonės, kurie iš principo dažnai yra aplinkybių aukos, pateikiami neigiamame socialiniame kontekste.

Ta proga teko žiūrinėti ir užsienio žiniasklaidą. Štai mano mėgiamas leidinys Guardian irgi turi kriminalų. Bet juos skaitant man jaučiasi skirtumai nuo Lietuvos situacijos. Beje, čia ta rubrika taip aiškiai nereklamuojama kaip pas mus. Beje, mūsų visuomeninis  lrt.lt taip pat naujienas pateikia be ryškiai parodytų kriminalų. Tai džiugina.

 

Rubrika LŽS ir NŽKA pirmininkas yra Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo projekto dalis.

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2016-01-03 12:40
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media