2022 m. lapkricio 27 d., Sekmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Kitu kampu

*print*

Archyvas :: Žurnalistų informacinis turas Čekijoje

2022-07-19
 
Beskiduose, lajų take

Beskiduose, lajų take

Gerimantas Statinis

Prieš kelias savaites, 2022 m. birželio 28 - liepos 2 dienomis „CzechTourism" agentūra žurnalistams surengė informacinį turą į Moravijos - Silezijos kraštą Čekijos Respublikoje. Buvo aplankyti Ostravos miesto istoriniai ir technikos paveldo objektai, žurnalistai supažindinti su kulinariniu paveldu. Šis kraštas garsėjo kaip industrinis rajonas, čia buvo kasama anglis, dirbo metalurgijos pramonės įmonės. Dabar šios veiklos atsisakyta, o pramoniniai monstrai paversti kultūrine erdve. Ostravos Žemutinės Vitkovicės kompleksas buvo numatytas įtraukti į UNESCO paveldo sąrašą, tačiau tokia idėja nebuvo tinkama šeimininkams - daug ko jie nebūtų galėję keisti, todėl šis sumanymas nebuvo įgyvendintas. Šioje erdvėje vyksta visoje Europoje garsūs muzikos jaunimo muzikos festivaliai.
Kitas labai originalus techninio paveldo objektas nuo Ostravos apie 40 km nutolęs Kopršivnicės naujai, vos prieš metus duris lankytojams atvėręs, automobilių „Tatra" muziejus. Jis pastatytas greta veikiančios gamyklos, įkurtos 1850 m. Stebina „Tatros" produkcijos įvairovė, nuo motociklų iki traukinių ir karinių mašinų. Mane labiausia domino sportinės ir ekspedicinės paskirties mašinos. Tai 1968 m. bendra Čekoslovakijos studentų „Expedice Lambarėnė" ekspedicija po Afriką ar „Tatra" komandos kelionė aplink pasaulį 1986 metais. Yra eksponuojami ekspedicijų dalyvių žemėlapiai, laiškai, atributika, nuo kurių dvelkia tolimomis kelionėmis.
Informacinio turo dalyviams organizatoriai parinko labai įvairią ir įdomią programą. Kitas mūsų objektas buvo Čechy pod Kosířem karietų muziejus, kuris garsus ne tik Čekijoje, bet ir visoje Europoje. Čia karietos yra ne tik eksponuojamos, bet ir restauruojamos. Unikalioje kolekcijoje - 38 karietos, pagamintos 1750 - 1920 m. Vertingiausias muziejaus eksponatas - karieta pagaminta 1750 m. Prancūzijoje, kurioje keleiviai jausdavosi lyg laive, ji laikosi ant odinių diržų.
Beskidų kalnuose žurnalistai galėjo susipažinti su šių kalnų gamta, „Stezka Valaška" lajų pažintiniu taku, kur nuo apžvalgos aikštelės viršaus, galima buvo apžvelgti Beskidų kalnus. Tai kalnų grupė Vidurio Europoje: Čekijoje, Slovakijoje, Lenkijoje ir Ukrainoje, sudaranti šiaurinį Karpatų kalnų lanką. Nusidriekę iš vakarų į rytus apie 600 km, plotis siekia iki 50 km. Būdingi bukų, eglių, kėnių miškai, o viršūnėse - subalpinės pievos. Radegasto skulptūra, stovinti šalia Radhošť viršūnės, tai vakarų slavų svetingumo, vaisingumo ir derliaus dievas, siejamas su pagonybės laikais.
Paskutinės viešnagės dienos buvo skirtos Olomoucui. Mieste gyvena tik 100 000 gyventojų, o du dešimtadalius jų sudaro studentai. Olomouco universitetas įkurtas 1573 m. jėzuitų ir šešiais metais vyresnis už Vilniaus universitetą, tai domino ir Nacionalinės ekspedicijos dalyvius, kurie čia lankėsi 2020 m. Kaip sakė prof. Alfredas Bumblauskas, barokiniai Olomouco universiteto rūmai, tikri Vilniaus giminaičiai - tai VU ištakos, nes mūsų universitetą įkūrė iš Olomouco atvykę jėzuitai. Aplankėme rotušės aikštę, kurioje yra garsioji Šv. Trejybės kolona, ji įtraukta į UNESCO paveldą. Šis miestas vadinamas mažąja Praha ir yra tikras kontrastas Ostravai.
Kelionėje nestigo ir pilių buvo aplankytos trys garsios: Štramberko, Helfštyno ir Bouzovo pilys. Pastaroji patenka į Čekijos pilių TOP 10 - ką, užimanti 8 vietą. Ši pilis laikoma vien romantiškiausių pilių Čekijoje. Joje buvo filmuotas ne vienas filmas, nuo čekų pasakų iki Holivudo Indianos Jones personažų. Pastatyta XIII a. laikoma tobula viduramžių pilimi, tačiau dabartinę išvaizdą įgavo tik XIX a. kuomet jos savininkas tapo paskutinis Kryžiuočių ordino didysis magistras erchercogas Eugenijus Habsburgas (1894-1923). Kryžiuočių ordinas nustojo gyvuoti tik 1939 m.
Kelionės išskirtinės tuo, kad jų metu visuomet gauni naujų žinių, patirčių ir be abejo nuotykių. Svarbus momentas - sutikti ir tave lydintys žmonės, jie formuoja tavo supratimą apie objektus ir apie lankomą šalį - jų nuoširdumas visuomet labiau išlieka atmintyje.

Paskutinį kartą atnaujinta: 2022-07-19 16:54
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media