2023 m. rugsejo 24 d., Sekmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Aktuali informacija

*print*

Archyvas :: Prestižinės žurnalistikos premijos paskirtos: Vinco Kudirkos premija - Virginijui Savukynui, Vytauto Gedgaudo premija - Vytautui Jonui Juškai

2023-05-07
 
Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos Vinco Kudirkos vardo premija paskirta televizijos žurnalistui Virginijui Savukynui, o Vytauto Gedgaudo premijos laureatu tapo žurnalistas Vytautas Jonas Juška.

Šios dvi premijos tradiciškai skelbiamos s Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną. Laureatai bus apdovanoti iškilmingame renginyje gegužės 8 dieną Kultūros ministerijos Baltojoje salėje. Laureatai gaus specialius diplomus, vardinius medalius ir piniginius prizus.

V. Kudirkos premija Virginijui Savukynui paskirta už laidas "Istorijos detektyvai", kuriose intriguojančiai pateikiama Lietuvos istorija. V. Savukynas yra šios laidos redaktorius, scenarijų autorius ir vedėjas, o kūrybinėje grupėje dirba ir Kostas Kazlauskas (operatorius), Danielius Buckus (montažo režisierius). Komisijos sprendimu buvo įvertintas naujoviškas laidos pateikimo būdas, intriguojančios temos, mažai žinomi Lietuvos istorijos faktai - stipriosios šios laidos pusės. Įtaigus ir intriguojantis pasakojimo būdas, gilus Lietuvos istorijos pažinimas, naujos hipotezės ir idėjos yra neabejotinos šios laidos stiprybės. 2022 metų „Istorijos detektyvų" laidose buvo nagrinėjamos įvairios temos - nuo pačių seniausių, siekiančių indoeuropiečių laikus iki aktualios XX amžiaus istorijos. Konkursui vertinti buvo pateiktos keturios geriausios laidos.

Vinco Kudirkos premija yra svarbiausia kasmetinė Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos premija. Ji skiriama žurnalistui arba jų kūrybinei grupei už brandžius, humanistines, etines vertybes ir pilietinės-patriotinės visuomenės ugdymo prioritetus puoselėjančius bei valstybingumą stiprinančius spaudos, radijo, televizijos ar fotožurnalistikos autorinius darbus už praėjusius metus. Vinco Kudirkos premija skiriama kasmet nuo 1990 metų. Vinco Kudirkos premiją daugiau nei dešimtmetį remia Lietuvos aludarių gildija.

Ilgamečio išeivijos leidinio „Dirva" redaktoriaus V. Gedgaudo vardo premija paskirta žurnalistui Vytautui Jonui Juškai už tyrimą „Australijos lietuvių demografija", skirtą didžiosios lietuvių emigracijos į Australiją 75-metį pažymėti ir remiantis šiuo tyrimu publikuotą straipsnių rinkinį „Migracija: sampratos ir patirtys". Pernai Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos narys, Australijos lietuvių visuomenės ir Pasaulio lietuvių bendruomenės veikėjas Vytautas Jonas Juška straipsnyje „Australijos lietuvių demografija" atliko didžiulį darbą. Jis atliko tyrimą apie lietuvius, emigravusius į Australiją po Antrojo pasaulinio karo iš DP stovyklų (DP - tai Antrojo pasaulinio karo pabaigoje sąjungininkų suteiktas vardas Vakaruose atsidūrusiems asmenims, pabėgusiems iš gimtojo krašto). Anot paties autoriaus, duomenys paimti iš Australijos gyventojų surašymų, kurie sudaro tūkstančius puslapių ir lietuvių atradimo juose procesas buvęs ilgas bei sudėtingas. Kad šis tyrimas stipriai papildo mūsų žinias apie lietuvių diasporą Australijoje yra rašiusi ir Vytauto Didžiojo universitetas doc. dr. Aušrinė Cemnolonskė.

Nuo 1997 metų teikiama Vytauto Gedgaudo premija yra Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos kasmetinis apdovanojimas, skiriamas už praėjusių metų turiniu ir forma išskirtinius spaudos tyrinėjimus, radijo, televizijos, interneto ir fotožurnalistikos darbus. V. Gedgaudo premiją finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

2023 metų V. Kudirkos ir V. Gedgaudo premijų darbų vertinimo komisijos nariai: Aurelija Arlauskienė, Ginas Dabašinskas, Vytautas Kvietkauskas, Laisvūnas Karvelis, Laima Lingytė, Audronė Nugaraitė (komisijos pirmininkė), Dainius Radzevičius, Rytis Sabas, Jonas Staselis ir Henrikas Vaitiekūnas. Vinco Kudirkos premija yra 3000 eurų, Vytauto Gedgaudo premija - 1000 eurų.

Paskutinį kartą atnaujinta: 2023-05-07 16:44
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media