2020 m. balandžio 3 d., Penktadienis

Užsienio naujienos

*print*

Archyvas :: Europos poezijos šventėje Paryžiuje skambėjo lietuviškas sonetas

2014-07-13
 
Vladas Braziūnas

Vladas Braziūnas

 

Pažymint Italijos pirmininkavimo ES Tarybai pradžią, Italijos kultūros institutas Paryžiuje surengė Europos poezijos šventę. Paryžiaus miesto širdyje esančiuose įspūdingo architektūrinio grožio rūmuose buvo pristatyta visų 28 Europos Sąjungos valstybių poezijos kūriniai.

Italijos institutas simboliškai pakvietė visų šalių kultūros atstovus pristatyti po vieną savo šalies poeto sukurtą  sonetą -lyrikos žanro, kanoniškos strofinės sandaros ir kanoniško rimavimo 14 eilučių eilėraštį. Nacionaline kalba parašyti sonetai buvo išversti į italų ir prancūzų kalbas bei publikuojami atskirame Europos poezijos dienos proga italų kultūros instituto išleistame leidinyje, pristatančiame ES šalių autorius ir jų kūrybą. Gausiai susirinkusiai tarptautinei diplomatų, ES šalių kultūros atstovų  ir Paryžiaus kultūros bendruomenės publikai buvo pristatytas kiekvienas ES šalies poetas bei leidžiamas paties autoriaus skaitomo soneto įrašas.

Šioje šventėje dar kartą buvo akcentuojama ES pagarba nacionalinėms kultūroms bei kalboms, siekiant pabrėžti Europos lingvistinės įvairovės turtingumą, išreikštą per bendrą kūrybos formą, itališkosios ir europinės kultūros simbolį - sonetą.

Lietuvai šioje šventėje atstovavo žymaus lietuvių autoriaus, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Vlado Braziūno sonetas. Vladas Braziūnas (g. 1952 m.) - poetas, eseistas, vertėjas, fotografas. Studijavo žurnalistiką Vilniaus universitete, baigė lituanistiką. Dirbo įvairiose redakcijose, ilgiausiai - „Literatūros ir meno" savaitraštyje, buvo ir jo vyriausiasis redaktorius. Lietuvos rašytojų sąjungos, Lietuvių PEN centro, Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos narys. 2006 m. liepos mėn. Minske įkurtos Lietuvos ir Baltarusijos Poetų didžiosios kunigaikštystės idėjos dvasinis įkvėpėjas. Debiutavo 1983 m. eilėraščių rinkiniu „Slenka žaibas", už kurį 1984 m. gavo Zigmo Gėlės premiją. Nuo 1986 m.  m. išleido dar aštuonis poezijos rinkinius. Už knygą „Užkalinėti" (1998) V. Braziūnui buvo įteikta Salomėjos Nėries premija. Poemos „Karilionas tūkstančiui ir vienai aušrai" (2002) rankraštis laimėjo literatūros kūrinių konkursą, skirtą Lietuvos valstybės 750 metų jubiliejui. 2005 m. V. Braziūnas pristatė eilėraščių knygą „Iš naminio audinio dainos" ir kartu su ja - kompaktinę plokštelę, kurioje įrašyta paties poeto ir kompozitoriaus Algirdo Klovo parapoetinė ir muzikinė improvizacija. Taip pat  Vladas Braziūnas nuo 2002 m. yra  Vidurio  Europos poetų judėjimo „Cap à l'Est", vienijančio prancūziškai bendraujančius poetus, narys steigėjas.

Savo poezijoje V. Braziūnas fiksuoja pirmykštės gamtos ir etnografinės buities detales, perfrazuoja tautosaką, pasitelkia įvairių tautų mitologiją. Archajiško pasaulėvaizdžio įspūdį sustiprina avangardiniai kalbos eksperimentai ir senosios kalbos stilizacija. Autorius sąmoningai komplikuoja kalbą, žaidžia garsais ir prasmėmis.

2014 m.  Vladas Braziūnas už eilėraščių knygą „Fontes amoris" buvo apdovanotas Bernardo Brazdžionio premija.

Informaciją parengė Vida Gražienė,

 LR  kultūros atašė Prancūzijoje

 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2014-07-13 10:00
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media