2024 m. gegužes 29 d., Treciadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Naujos knygos, leidiniai

*print*

Archyvas :: Nuo rato iki greičio rekordų

2022-11-07
 
Automobilių sporto gerbėjus pasiekė 5-oji serijos „Nuo rato iki greičio rekordų" knyga. Ją parengė 4 autoriai - Ričardas Matijošaitis, Juozas Mažeikis, Eduardas Jakas ir Antanas Andrijonas (J. Mažeikis ir A. Andrijonas - žurnalistai), išleido Tarptautinė automobilių sporto veteranų asociacija. Ši knygų serija pradėta 2008 metais. Nuo pat pradžių serijos knygas rengė 2-5 autoriai, todėl ir pastaroji nebuvo išimtis.
5-oji knyga vėl grąžina prie jau legendomis tapusių Kastyčio (1943-1996) ir Arvydo (1945-1999) Girdauskų, Leontijaus Potapčiko (1936-1994), Vidmanto Čiutelės (1935-2015) sportinės veiklos, primena automobilių sporto pradžią Lietuvoje, kuriai jie pašventė visą savo gyvenimą. Dalį šios istorijos kūrė jų bendražygiai, kuriuos dar galime sutikti veteranų forumuose ir net trasose - Danielių Praną Saukevičių, Algirdą Rymonį, Andrių Čygą, Alfonsą Grigaravičių, Antaną Dailidę. Visų jų biografiniai epizodai lapas po lapo mus įtraukia į nepaprastai įdomų pasakojimą apie gyvenimą automobilių ir moterlaivių sporte. Knyga vėl primins Lietuvos autolenktynininkų pergales „Londonas-Meksikas" (1970, 26000 km), „Tour dʻEurope" (1971, 14000 km, 1974) maratonuose, sėkmes ir nesėkmes Lietuvos raliuose „Aplink Lietuvą", „Kauno ruduo" ir kt. Geriau pažinsime lenktynininkus Viktorą Severiną, Erdvilą Povilaitį (L. Potapčiko šturmaną), Levą Šuvalovą, Gailių Štelmoką, Romualdą Ščiucką, Gediminą Maškauską... 5-oji knyga „Nuo rato iki greičio rekordų" - apie juos.
Knygos turinį vienija apibendrinantis moto - Lietuvos sportininkų rekordai sausumoje ir ant vandens. Iki šiol knygose apie automobilių sportą ir lenktynininkus buvo akcentuojama automobilinė veikla. Tačiau daug automobilininkų į šį sportą atėjo iš vandens sporto šakų, jie buvo lenktyniavę kateriais, skuteriais, gliseriais, šio sporto ištakose juos kūrę, tobulinę, patys braižę sudėtingas schemas, konstravę variklius, juos perrinkinėję. Dokumentacijos ir brėžinių tokioms konstrukcijoms beveik nebuvo. Todėl iš šios knygos sužinome po kruopelę surinktą vandens motorinio sporto istoriją, jos pradininkus, įkurtas organizacijas, jų vadovus, kelią į tarptautinį pripažinimą, sunkias sportininkų pergales.
Apie kai kuriuos Lietuvos automobilių sporto veteranus jau išleistos atskiros knygos, atskleistos jų išsamios biografijos. Tokia biografinė monografija „Greičiu liepsnoję metai" (aut. A. Andrijonas) 2015 metais pasirodė apie lenktynininką ir aktyvų visuomenininką V. Čiutelę. Prabėgęs beveik dešimtmetis parodė, kad su laiku istorijoje atsiranda vis naujų faktų, kurie papildo, atrodytų, jau išsemtą pažinimo šaltinį. Naujojoje knygoje labiau sugretinta ir naujais faktais papildyda abiejų brolių - Vidmanto ir Gintauto - Čiutelių sportinė veikla pasakojimui suteikė šviežių gelmių.
Prabėgus beveik 15 metų, kai pasirodė pirmoji serijos „Nuo rato iki greičio rekordų" knyga, išleista penktoji. Jau dabar turime nemažai žinių, kuriomis reikėtų papildyti 5-osios pirmtakes. Ramina tik tai, kad serija „Nuo rato iki greičio rekordų" bus tęsiama. Naujose serijos knygose apie Lietuvos automobilių sportą dar išgirsime daug negirdėtų istorijų, atsiras vietos ir papildymams.
Autoriai įsitikinę: „Bandymas knygoje išguldyti šalies automobilių istoriją - tai daugiau nemažų pastangų, atidos, užsispyrimo ir kantrybės reikalaujantis hobis. Tačiau kas neužfiksuota, neįamžinta šiandien, rytoj pamažu trauksis dar storesniu, dar sunkiau praskleidžiamu užmaršties šydu..." Tai nelengvas užsiėmimas. Kliaujamės suvokimu, kad taip buvo ir amžių glūdumoje. Juk lietuvių grožinės literatūros pradininkas Kristijonas Donelaitis rašė: „Ratas ant ašies braškėdamas sukasi sunkiai..."
Paskutinį kartą atnaujinta: 2022-11-07 18:50
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media