2023 m. rugsejo 27 d., Treciadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Fotografija

*print*

Archyvas :: Fotografas Kęstutis Čepėnas pristato savo knygą „Briedis. Girių karalius"

2014-02-18
 
 

Inesa Oranskytė

Leidyklos „Lututė" atsakingoji redaktorė

 

Vilniaus knygų mugėje leidyklos „Lututė" stende penktadienį, vasario 21 d., fotografas Kęstutis Čepėnas pristatys knygą „Briedis. Girių karalius". Leidinys skirtas vienam didžiausių mūsų miškų žvėrių, kurių po Pirmojo pasaulinio karo šalyje tebuvo likę kiek daugiau nei dvidešimt.

Briedis - stambiausias išlikęs elninių šeimos žinduolis. Leidinyje išsamiai supažindama su jo išvaizda, gyvenamąja aplinka, mitybos ir veisimosi ypatumais, elgsena, veiklos žymėmis ir kt. Knygos autorius patraukliai pasakoja apie įdomiausias susitikimų su šiais gyvūnais akimirkas. Leidinys iliustruotas beveik 200 nuotraukų.

Iki XIX a. Lietuvoje briedžiai buvo dažni, bet XX a. pradžioje jų tebuvo tik kiek daugiau kaip tūkstantis. Po Pirmojo pasaulinio karo mūsų šalyje gyveno viso labo apie 25 gyvūnai. Tuo laiku jų buvo sumažėję ir kituose kraštuose, todėl žvėrių likimu buvo susirūpinta tarptautiniu mastu. Šiuo metu Europoje priskaičiuojama iki pusės milijono briedžių, Lietuvoje - daugiau nei 9 tūkst.

Pirmąkart K. Čepėnas su briedžiais susitiko dar vaikystėje, tačiau kitas, lemtingas, pasimatymas su šiais gyvūnais įvyko tik po daugiau nei keturių dešimčių metų.

Prieš tai autorius daugelį metų domėjosi paukščiais, šešerius metus buvo Lietuvos ornitologų draugijos prezidentas, yra sukaupęs didžiulę sparnuočių fotokolekciją iš įvairių pasaulio šalių. Briedžių kerams fotografas neatsispyrė prieš penkerius metus: „Visai netikėtai vienoje laukymėje pastebėjau du jaunus briedžius, ramiai rupšnojančius žolę. Buvau vos už 30 metrų. Vakarėjant iš pelkėto miško į palaukę vienas po kito išžingsniavo dar šeši briedžiai. Žvėrys ganėsi visai čia pat. Šis susitikimas taip mane užbūrė, kad praleidau visą naktį briedžių apsuptyje ir nutariau pamėginti įamžinti kuo daugiau jų gyvenimo akimirkų."

Penkerius metus per fotoobjektyvą stebėdamas briedžius K. Čepėnas sukaupė daugiau nei 10 tūkst. šių gyvūnų nuotraukų iš įvairių šalių: Lietuvos, Baltarusijos, Latvijos, Švedijos, Norvegijos, Jungtinių Amerikos Valstijų. Daugiausiai briedžių takais fotografas keliavo Vilnijos krašte, Lietuvos, Latvijos ir Baltarusijos pasienyje. Čia jis aptiko kelias šių žvėrių salas, kur jų gausumas, elgsenos ypatumai, išskirtinis drąsumas leido arčiau juos pažinti ir fotoaparatu fiksuoti jų biologinio gyvenimo kasdienybę.

Pasak autoriaus, šios apylinkės - bene vienintelis kampelis Europoje, kur briedžiai ne tik kad tankiai gyvena, bet ir laikosi žmogaus kaimynystėje, nevengia intensyvios ūkinės veiklos aplinkos ir kur itin patogu juos stebėti. トKelerius pastaruosius metus briedžiams skiriu ne mažiau kaip devynis savaitgalius per metus ir tik kartą čia nesu matęs nė vieno briedžio", - tvirtina fotografas.

Paprastai kiekvienos išvykos metu K. Čepėnas stebi nuo keliolikos iki kelių dešimčių briedžių, o praėjusių metų spalio 26-ąją apie penkių šimtų kilometrų plote per dieną jų suskaičiavo daugiau nei devyniasdešimt.

„Briedis. Girių karalius" - trečioji leidyklos „Lututė" serijos „Iliustruotoji Lietuvos gamta" knyga. Pasak leidyklos vadovo Romualdo Barausko, apsispręsti, kuriam gyvūnui skirti naująjį leidinį, nebuvo sunku - K. Čepėnas yra sukaupęs didžiausią ir vertingiausią Lietuvoje šių žvėrių fotokolekciją. Be to, autorius, stebėdamas šiuos gyvūnus, patyrė įdomių nuotykių, kuriuos puikiai suguldė į kelionių dienoraštį. "Kitą šios serijos knygą planuojame skirti tauriajam elniui, kurio puikių vaizdų K. Čepėno kolekcijoje taip pat esama", - sako R. Barauskas.

K. Čepėnas yra surengęs 8 personalines fotografijos parodas gyvosios gamtos temomis Lietuvoje, Rusijoje, Olandijoje, Belgijoje. Jo darbai buvo eksponuoti pristatant mūsų šalį „Expo'2012" parodoje Pietų Korėjoje. 2012 m. K. Čepėnas tapo prestižinio tarptautinio gamtos fotografijos konkurso „Zolotaja čerepacha", rengiamo Rusijoje, nugalėtoju. Daugelį kartų jo nuotraukos įvertintos Lietuvos laukinės gamtos fotografijos konkurse „Gintarinis žaltys".

Knygos autoriaus darbuose įamžintus briedžius pastebėjo ir spaudos fotografai - K. Čepėno užfiksuoto briedžio fotografija, puošianti naująją knygą, šiemet pateko tarp Lietuvos spaudos fotografijos konkurso „Auksinis kadras" temos „Gamta ir apsauga" finalinių darbų. Prieš ketverius metus fotografas jau yra tapęs šio konkurso laureatu.

„Briedis. Girių karalius" - antroji K. Čepėno knyga. Pirmąją leidinį - fotoalbumą „Tarp žemės ir dangaus" ilgametis ornitologas skyrė paukščiams.

Pabendrauti su naujosios knygos „Briedis. Girių karalius" autoriumi K. Čepėnu gamtos ir fotografijos mėgėjai leidyklos „Lututė" stende (stendas 5B.15) galės visą penktadienį.

 

Daugiau informacijos

Romualdas Barauskas

Leidyklos „Lututė" direktorius

Tel. 8 698 73 508

www.naturephoto.lt;

www.lutute.lt

 

 

 

 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2014-02-18 09:39
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media