2024 m. liepos 25 d., Ketvirtadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Fotografija

*print*

Archyvas :: Zapyškyje - fotomenininko Antano Sutkaus galerija

2022-09-21
 
Galerijos atidarymas

Galerijos atidarymas

Zapyškyje, parke šalia seniūnijos, kur tyvuliuoja tvenkinukas, meniškai įsikomponavo fotomenininko Antano Sutkaus galerija, kurioje eksponuojami Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato darbai. Rugsėjo 18 d., sekmadienį įvykęs iškilmingas galerijos atidarymas - ypatinga dovana ne tik Zapyškio bendruomenei, bet ir pačiam menininkui.
Renginys prasidėjo šventomis Mišiomis Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje, kurias aukojo kunigas Juozas Fakėjavas.
A.Sutkus fotografuoti pradėjo dar būdamas moksleiviu. Jis gimė, kai fotografijai suėjo 100 metų, o fotografavo 50. Dabar pagrindinį laiką skiria archyvui, albumų leidimui. Fotografas yra pasakęs: „viską, ką planuoji padaryti ateityje, turi padaryti šiandien, nes ateitis visada yra dabar".
„Šiandien esame liudininkai, kuomet graži idėja virsta realybe, atidarome fotomenininko Antano Sutkaus lauko galeriją. 50 menininko metų prabėgo mieste, bet jo šaknys yra kaime. Jo gyvenimas ir kūrybos kelias prasidėjo Zapyškio, Ežerėlio apylinkėse, fotografavo daug šio krašto žmonių - buvo praeivių fotografu. Didelė garbė, kad šiandien kartu su mumis yra gyva legenda - A. Sutkus. Ši galerija leis žmonėms geriau susipažinti su jo darbais, pamatyti fotografijos istoriją. Pats menininkas yra sakęs, kad ši žemė ir žmonės jam labai svarbūs, mums taip pat. Esu jam dėkingas už rodomą pagarbą gimtinei. Mūsų kraštui garbė, kad turime tokio ryškumo asmenybę, ir nuo šiandien jo kūryba bus įprasminta čia, Zapyškyje, jo gimtinėje", - šventės metu kalbėjo Kauno rajono meras Valerijus Makūnas.
Lauko galerijos projektą parengė architektas Gintaras Prikockis kartu su komanda: Matu Vilkausku, Narimantu Girčiu ir Vilhelmina Žaltauskiene.
Galerijos atidaryme dalyvavęs fotomenininkas A. Sutkus pasakojo, kad fotografavimas nėra lengvas dalykas, bet ragino visus, kuriuos traukia fotomenas, fotografuoti, kiek tik gali. „Keičiasi laikai, todėl fotografija turės naują užduotį - mažinti susvetimėjimą tarp žmonių, nes mes pamirštame tiesiog bendrauti vieni su kitais", - sakė A.Sutkus.
Jis užsiminė, kad šiuo metu ruošia jau 6-ąjį savo fotografijų albumą, o mintyse jau dėliojamas ir 7-asis.
„Manęs dažnai klausė, kodėl neemigravau iš Lietuvos? Negaliu palikti Nemuno klonių, protėvių kapų. Dabar retai būnu šiuose kraštuose, bet jie yra mano širdyje", - paatviravo menininkas, kurio nuomone ši galerija - tai nauja galerinio darbo forma, loftas lauke.
Lietuvos fotomenininkų sąjungos pirmininkas Gintaras Česonis, bendraudamas su A. Sutkumi, galerijai parinko 40 nuotraukų, kuriose atsispindi pasaulis, Lietuva ir Zapyškio/Ežerėlio kraštas. Šios nuotraukos įprasmina A. Sutkaus gyvenimo ir kūrybos keliones. Galerija primena peroną, nes architektas čia įprasmino siauruko bėgius, kuriais kursavo traukinys iš durpyno į Zapyškį.
„Šiandien ypatinga diena, atidaryta nauja parodų erdvė. A. Sutkus parodas yra surengęs 40-yje valstybių, bet šią jis brangina labiausiai. Tokį jį laimingą esu matęs dar vieną kartą, kai jis Kauno rajonui padovanojo 50 savo nuotraukų", - pabrėžė G. Česonis.
Anot G. Česonio, projektas buvo ambicingas, bet jau sulaukė komplimentų iš užsienio. „Nuo šiol Zapyškis taps dar vienu tašku fotografijos meno žemėlapyje. Galbūt ateityje Zapyškio mokykloje vaikai mokysis fotografijos paslapčių, bus įkurta laboratorija ir čia ilgai klestės fotografijos kultūra", - akcentavo pirmininkas.
Pasaulinį pripažinimą pelniusio fotografo nuotraukų yra įsigijęs Oscaro Niemeyerio muziejus Brazilijoje, Tarptautinis fotografijos centras Niujorke, Dresdeno galerija, Nacionalinė biblioteka Paryžiuje, atlikėjas Eltonas Johnas, kiti žinomi asmenys. Tai, kad fotomenininko darbai bus eksponuojami lauko galerijoje, Zapyškio seniūnijai - didžiulė garbė.
Paskutinį kartą atnaujinta: 2022-10-19 12:24
 
 

Komentarai (3)

Jūsų el. paštas

Ramutė Vasiliauskienė

2022-09-21 12:30

Sveikinimai!

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Vajonė Strimaitienė

2022-09-21 12:25

Super!

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media