2024 m. birželio 15 d., Šeštadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Dialogai apie žiniasklaidą

*print*

Archyvas :: Česlovas Iškauskas: Meilė žiniasklaidai, išreikšta pinigais

2023-02-02
 
Česlovas Iškauskas

 

Politikai myli žiniasklaidą. Savo praktikoje dar nesutikau nė vieno Seimo nario ar partijos veikėjo, kuris nepataikautų žurnalistams, vengtų jų arba pernelyg kuklintųsi. Daugelis jų sutikdavo pakalbėti į mikrofoną jau per pirmą telefono skambutį. Ypač ši meilė suliepsnodavo artėjant kokiems nors rinkimams. Tad esu linkęs pasiginčyti, kad, kaip sakoma, žiniasklaida yra ne ketvirtoji valdžia, o kur kas aukštesnė, na, neįžeidžiant Prezidento tarnybos - antroji.
Bet kas tą meilę stimuliuoja? Ne paslaptis, kad garsusis politikų G taškas - pinigai. Tai patvirtino ir šiomis dienomis atliktas LRT tyrimas, kaip Seimo nariai panaudojo parlamentinei veiklai (taip pat ir žiniasklaidai) skiriamas lėšas 2022 metais.
Tyrimo metu paaiškėjo, kad kiekvieno Seimo nario parlamentinei veiklai praėjusiais metais buvo skirta iki 16,4 tūkst. eurų, o iš viso politikai išleido daugiau kaip 2 mln. eurų. Šias lėšas Seimo nariai galėjo skirti ir informacijos rengėjų paslaugoms apmokėti. Tokių pinigų, anot parlamentaro Bronislovo Matelio, pernai buvo išleista 105 tūkst. eurų.
O juk būta dar tokių lėšų, už kuriuos Seimo perkami suvenyrai įvairiomis progomis buvo dalijami jiems įtikusiems žurnalistams bei viešosios nuomonės formavimo įmonių vadovams. Aš pats esu pamalonintas vieno įtakingo Seimo nario rajono šventės metu įteiktomis gana brangiomis dovanomis, kurių daugelis, pasirodė, visai nereikalingos.
LRT Tyrimų skyriaus surinkti duomenys parodė, kad dažnai pinigai keliavo į parlamentarų giminaičių ir bendražygių valdomas žiniasklaidos priemones, leisti viešųjų ryšių konsultantams ir sveikinimams regionų leidiniuose. Pažymėti, kad tai daro už valdiškus pinigus, politikai nėra įpareigoti. Tokia jų pačių nustatyta šių lėšų leidimo tvarka.
Paaiškėjo, kad tas pats B. Matelis, kritikuojantis tokią tvarką, už viešosios informacijos rengėjų paslaugas pernai sumokėjo beveik 2 tūkst. eurų. Daugiau kaip 1200 eurų nukeliavo bendrovei „Panevėžio rytas", leidžiančiai Panevėžio rajono laikraštį „Panevėžio kraštas". Iki tapdamas Seimo nariu šią bendrovę valdė pats B. Matelis, dabar vienintelė leidinio savininkė ir vadovė yra jo sutuoktinė.
Žiniasklaidai ir leidybai pernai daugiausiai išleido Seimo narys ir aplinkos ministras Simonas Gentvilas - 5010 eurų. Seimo narys Remigijus Žemaitaitis, išleidęs 3764 eurus, sako taip prisidedantis prie kilnaus tikslo - regioninių laikraščių finansavimo. Opozicinės partijos „Tauta ir teisingumas" pirmininkas, Seime dirbantis Lietuvos regionų frakcijoje Petras Gražulis pernai už viešosios informacijos rengimą sumokėjo daugiau kaip 2,7 tūkst. eurų. Visi šie pinigai atiteko bendrovei „Pūkas", valdančiai to paties pavadinimo televiziją, kurios vadovas - P. Gražulio buvęs bendrapartietis, skandalingai palikęs Seimą, Kęstutis Pūkas.
Galimybe pirkti žiniasklaidos paslaugas pernai pasinaudojo 95 parlamentarai. Dažnai pinigai mokami buvusiam kolegai, giminaičiams, jų artimiems žmonėms, ir tai daroma visai neslepiant. Juk laisvai švaistyti šias lėšas leido pats Seimas.
Niekas nepamatavo, kokį efektą duoda taip leidžiami valdiški pinigai. Finansuoti regioninę žiniasklaidą nėra blogai. Ne paslaptis, kad ji verčiasi susiveržusi diržus. Be to pažymėti dokumentuose, kad paslaugą perka Seimo narys, nėra būtina. Vadinasi, jei popieriai tvarkoje, jokio nusižengimo nėra?
Bet išrinktieji turi pažvelgti, kokia šiandien yra Lietuva, kurioje penktadalis žmonių gyvena žemiau skurdo ribos. Ar moralu švaistyti biudžeto lėšas, kurios taip reikalingos vargstantiems, galų gale - atsidūrusiems prie išgyvenimo ribos ukrainiečiams. Pagaliau už asmenines paslaugas politikas gali reklamuotis iš savo nemažo atlyginimo...
Ir čia Seimo koridoriuje mane ir TV operatorių pasitinka gražbyliavimu pagarsėjęs Seimo narys ir sako: „Kada gi tu mane pašnekinsi?". „O kiek mokėsi?" - šypsausi provokuodamas. „Ogi kiek reikės" - atkerta tas be skrupulų ir jau tiesia ranką į piniginę...
Žinoma, šiek tiek sutirštinu spalvas. Tačiau politikų atsakomybės stoka, nebaudžiamumas ir savivalė leidžia tarpti korupcijai visuose valdžios sluoksniuose, taip pat ir žiniasklaidoje.

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2023-02-02 14:17
 
 

Komentarai (2)

Jūsų el. paštas

Pesimistas

2023-02-08 10:31

Nieko naujo šiame straipsnyje nėra, viskas seniai žinoma. Tokia bjauri tvarka metų metais bujoja, niekas nesikeičia. Atrodo, kad Lietuvoje visiškas chaosas, kas ką nori, tą ir daro. Garantuoju, kad padėtis nesikeis ir ateityje.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media