2024 m. kovo 1 d., Penktadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Aktuali informacija

*print*

Archyvas :: Lietuvos rašytojų pareiškimas dėl vardų ir pavardžių rašymo nelietuviškais rašmenimis Lietuvos Respublikos išduodamuose dokumentuose

2014-04-08
 
 

Lietuvos Respublikos Prezidentei D. Grybauskaitei

Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkei L. Graužinienei

Lietuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui A. Butkevičiui

Vyriausiosios lietuvių kalbos komisijos pirmininkei D. Vaišnienei

 

Lietuvos rašytojų PAREIŠKIMAS

Dėl vardų ir pavardžių rašymo nelietuviškais rašmenimis Lietuvos Respublikos išduodamuose dokumentuose

 

    2014.04.01 Seimui pateiktas įstatymo projektas, kuriuo siekiama įteisinti vardų ir pavardžių rašymą nelietuviškais rašmenimis Lietuvos Respublikos išduodamuose dokumentuose. Mes, Lietuvos rašytojai, šiuo klausimu pareiškiame:

1.    Lietuvių kalba yra tautos tapatumo ir išlikimo garantija; lietuvių  kalba vienija pilietinę  tautą,   užtikrina valstybės  vientisumą  ir jos nedalomumą, normalų  valstybinių ir nevalstybinių įstaigų veikimą; valstybinė kalba yra tautos suvereniteto įteisinimo priemonė;

2.    Neprarado savo reikšmės ir teisinės galios Konstitucinio   Teismo 1999  m.  spalio  21  d. nutarimas, kuriame konstatuota: "Jeigu  piliečių  vardai   ir pavardės Lietuvos Respublikos piliečio pase būtų rašomi kitokiais,  nelietuviškais,  rašmenimis,  būtų ne tik paneigtas   konstitucinis valstybinės  kalbos  principas, bet ir sutrikdyta  valstybės   ir savivaldybių  įstaigų,  kitų  įmonių, įstaigų  bei   organizacijų veikla".

3.    Įteisinus nelietuviškus rašmenis asmens dokumentuose, būtų pažeistas valstybinės lietuvių kalbos įstatymas ir įteisinta daugiakalbystė vienoje iš svarbiausių gyvenimo sričių. Kartu taip būtų sukurtas precedentas daugiakalbystei plėsti ir kitose srityse, pvz. gatvių, vietovių užrašai ir kita;

4.    Į lietuvių kalbos vartoseną tektų įtraukti daugybę naujų raidžių ir diakritinių ženklų (apie 150). Tai sukeltų visišką painiavą tiek tariant, tiek užrašant pavardes. Vienodai užrašytos pavardės būtų tariamos skirtingai, o vienodai tariamos - skirtingai užrašomos.  Tik nedaugelis gyventojų pajėgtų išmokti šitiek naujų raidžių ir diakritinių ženklų; būtų sutrikdyta įstaigų ir įmonių veikla.

5.    Įteisinus nelietuviškus lotyniško pagrindo rašmenis, būtų diskriminuojami tie Lietuvos gyventojai totoriai, rusai, ukrainiečiai, baltarusiai, gruzinai, armėnai ir kiti, kurie savo pavardes norėtų rašyti nelotyniškais rašmenimis.

        Dėl aukščiau išvardintų priežasčių, mes nepritariame įstatymo projektui įteisinti vardų ir pavardžių rašymą nelietuviškais rašmenimis Lietuvos Respublikos išduodamuose dokumentuose. Tai būtų žalinga tautai ir valstybei.

Pasirašo Lietuvos rašytojų sąjungos nariai, rašytojai: Vydas Astas, Vidmantė Jasukaitytė, Jonas Mikelinskas, Romas Gudaitis, Vytautas Rubavičius, Gintautas Iešmantas, Emilija Liegutė, Dalia Teišerskytė, Jonas Kalinauskas, Audronė Girzijauskaitė, Zita Mažeikaitė, Eugenijus Ignatavičius, Jurgis Gimberis, Aldona Ruseckaitė, Arvydas Juozaitis, Vytautas Rašickas, Raimondas Kašauskas, Justinas Sajauskas, Alvydas Jegelevičius, Rimantas Vanagas, Alfredas Guščius, Almis Grybauskas, Jurgis Usinavičius, Dalia Kižlienė, Petras Venclovas, Vilius Gužauskas, Alma Lapinskienė, Jurgis Gimberis, Vladas Kalvaitis, Vladas Vaitkevičius, Irena Balčiūnienė, Astrida Petraitytė, Rimgaudas Graibus, Steponas Dačkevičius, Leonas Peleckis-Kaktavičius, Jūratė Sučylaitė, Jonas Užurka, Julius Keleras, Birutė Gedgaudaitė, Daiva Tamošaitytė, Liudas Gustatinis, Eglė Perednytė, Rita Vinciūnienė, Rimvydas Stankevičius, Julija Jekentaitė, iš viso 45 parašai.

2014.04.08 

 

P.S.

Lietuvos rašytojai savo žodį tarė. O ką mano Lietuvos žurnalistai?

Laukiu komentarų.

Vytautas Žeimantas

Paskutinį kartą atnaujinta: 2014-04-08 14:59
 
 

Komentarai (4)

Jūsų el. paštas

Daiva

2014-04-23 11:45

Šaunuoliai rašytojai.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Cheslov[as] Jurshen[as]

2014-04-09 09:34

Vienas dieducas tetulei aishcino, kad dabar ivedus 2guba W ir citas nelietuvishcas raides, gales reicalauti rashyti caip nori. Visos buhalteres jo varda rashys kaip jis nori. Ir ne tic jo, bet ir ju...Ir caliniai 3iaugsis. Ir gudrus veikejai trins ranceles...Vaitiekaus vardo neliko. Liko Wojcec.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

WoWoCHCa CHu ir nekaltas terorizmas

2014-04-09 09:19

Isibraukime i Lietuvos istatymu kureju smegenis ir naikinkim Lietuva per svetimus rasmenis. Okupuokim smegenis visokiais heroglifais. Nesvarbu kokie zmones apsigyveno Lietuvoje. Ne jie turi valdyti seimo narius ir reikalauti rasyti savo raidemis Lietuvoje.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

!@#$%^

2014-04-09 08:58

Cia Lietuva! Cia kalba lietuviskai visi kas tik pagyvena joje. Nesvarbu kur gimes. Kas nekalba lietuviskai, tas pats save diskriminuoja tarp lietuviu. Der lietuvisku rasmenu- neivienas uzenietis nebuves Lietuvoje, nezino kas yra Č,Š,Ū,Ų,Ą raides. Tai LIETUVIŠKOS raides ir tik Lietuvoje jos zinomos. P.S.Musu seima net katytei sakome kalbeti lietuviskai.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media