2022 m. gruodžio 7 d., Treciadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Aktualijos

*print*

Archyvas

 

2019-02-26Moksleivio noras neprilygsta kainai

Rapolas Vanagas/ Vilniuje, prekybos centre "Ozas“, vasario mėnesį dešimt dienų vyko tarptautinė interaktyvi paroda „Robotų miestas“. Ten buvo atkeliavę 72 naujausi robotai iš JAV, Japonijos, Pietų Korėjos, Didžiosios Britanijos ir Rusijos. Taip pat veikė Tesla šou, 8 virtualios ir papildytos realybės zonos, robotų teatras bei daiktų mintimis valdymo prietaisas ir kitokios ateities technologijos. Apie parodą kalbėjausi su dviem moksleiviais – Mėta ir Vakariu. Mėta papasakojo, kad kiekvienais metais į jos mokyklą atvežama robotų iš Robotikos akademijos.

2019-02-19Būreliai – ir savo noru, ir tėvų paliepimu

Mėta Liepa Kvedaravičiūtė/ Būreliai gali būti labai įdomūs ir skirtingi. Moksleiviai gali juos pasirinkti atsitiktinai, o gal ir labai norėdami užsiimti kitokia veikla negu įprastai. Aš lankau įvairius būrelius: šiuolaikinį baletą, muzikos mokyklą ir žurnalistiką. Jie visi labai skirtingi. Taip gavosi visai atsitiktinai. Aš nuo pirmos klasės jau grojau fleita, lankiau muzikos mokyklą, pradėjau lankyti tautinius šokius. Paskui ėjau į gatvės šokius. Taip kiekvienais metais keitėsi mano būreliai. Dabar mano lankomi būreliai labai patinka. Kitaip nutiko mano kalbintam moksleiviui. Rapolui tuoj sueis aštuoniolika metų, jis domisi technologijomis.

2019-02-19Šių laikų siaubas – terorizmas

Vakaris Vingilis/ Terorizmas gana opi tema šiuolaikiniame pasaulyje. Dažnai per žinias girdime pranešimus, kad kažkur įvykdytas terorizmo aktas. Net nesusimąstome, kodėl užpuolikas taip pasielgė, ką patyrė nukentėjusieji, kaip mes elgtumėmės, jei susidurtume su terorizmu. Bet ką apie tai mano mokytojai? Juk būtent jie būtų atsakingi, kaip apsaugoti, evakuoti dešimtis mokinių. Neseniai išpuolis įvyko kaimyninės Baltarusijos mokykloje, kur penkiolikmetis vaikinas peiliu nudūrė mokytoją ir mokinį bei du mokytoją gynusius moksleivius. Tai nebuvo teroristinių paskatų turėjęs išpuolis. Nėra žinoma, dėl kokių aplinkybių vaikinas įvykdė šį kraupų nusikaltimą.

2019-02-12Septyniolikmečiai – visiškai apolitiški?..

Rapolas Vanagas/ Sulaukus aštuoniolikos, mums tenka daug naujų pasirinkimų. Vienas iš jų yra balsavimas. Kiekvienais metais vyksta rinkimai, kur žmonės kandidatuoja į merus ar prezidento postą, ir mes, piliečiai, turim pasirinkti, kas tuo bus. Aš pats esu septyniolikmetis, bet politika nesidomiu. Man tai nėra įdomu. Tu balsuoji už žmogų, kuris, patekęs į valdžią, turėtų daryti gerus darbus, bet pastaruoju metu matau vien tik prastą politikų darbą. Tenka rinktis geriausią pasirinkimą iš blogiausių. Gal sukakus aštuonolikai, pasidomėsiu, už ką balsuoti ir ar jų pasiūlymai sutampa su mano norais. Šiuo metu politikai labai mėgsta išpopuliarėti, tai matosi televizijos laidose, plakatuose, reklamose.

2019-01-29Monika ir anime – neatsiejami draugai

Vakaris Vingilis/ Animacija menininkės, anime būrelio įkūrėjos Monikos Šarlauskaitės gyvenime užima labai didelę vietą. Ji ja sužavėta nuo pat savo vaikystės. Tiesa, Monika domisi japoniška animacija – anime. Pasak pašnekovės, būdama mokyklinukė žiūrėdavo per televizorių animacinius serialus ir vieną dieną nusprendė kažką nupiešti. Ir užsikrėtė meile piešimui. Paskui atsirado draugė, kurią ji susirado internete ir kuri tobulino Monikos įgūdžius. Paklausta, kas ją skatino piešti, ji iškart prisiminė savo dailės mokytoją, kuri ją motyvavo kurti ir netgi surengė Monikos darbų parodą. Apie anime Monika žino labai daug, galėtų pasakoti apie jį valandų valandas.

2018-12-11Streikas

Rapolas Vanagas/ Mokykloje viskas žinoma ir pažįstama. Bet atsiranda tokios problemos, kurios kenkia moksleiviams ir mokytojams. Neseniai žinių laidoje buvo pokalbis apie mokinių atostogų mažinimą. Visi išsigando ir atsirado daug nesklandumų. Mokytojai suorganizavo „mitingą“, taip pat ir mokiniai pradėjo protestuoti. Ar tai priimtina? Šiandien mūsų mokytojų algos yra mažos ir tai kelia moksleiviams grėsmę. Tuoj jau ir nebebus mokytojų, kurie dirbtų šį darbą sąžiningai. Mokytojai organizuoja streikus, jog padidintų mokytojų atlyginimus, bet valdžia į tai žiūri nepalankiai. Šie veiksmai kartojasi ir kartojasi.

2018-11-27Bijo tiek tėvai, tiek vaikai

Liepa Rimkutė/ Šiais metais labai aktualus vaikų „atėmimo“ klausimas. Žinoma, nesirūpinančių savo vaikais ir smurtaujančių prieš juos tėvų būna, tačiau kaip atskirti, kada kaltas vaikas, o kada tėvai? Neseniai įvyko incidentas, jau tapęs skandalu, kai motina nestipriai pliaukštelėjo savo atžalai per užpakalį, o kažkoks netoliese buvęs pilietis paskambino vaiko teisių specialistams. Taigi istorijos pabaiga kurį laiką buvo tokia: vaikai gyvena su tėvu, šis lanko tėvystės kursus, o motina gyvena atskirai ir negali pasimatyti su savo vaikais. Ir viskas tik dėl vieno nemalonaus nutikimo. Ir tokių istorijų tikrai ne viena...

2018-04-10Robotai mokytojai

Rapolas Vanagas/ Nuo senovės susikūrė mokyklos, kuriose dirbdavo mokytojai. Jų tikslas buvo ir vis dar yra išmokyti mokinius. Per amžius viskas keitėsi, tobulėjo. Mokyklos pasiliko tokios pačios, galbūt padaugėjo mokslų, bet mokoma taip pačiai. Seniau žmonės įsivaizdavo ateitį su skraidančiu transportu, kelionėmis į kosmosą. Vienas dailininkas nupiešė, kaip atrodys ateities mokyklos. Ten buvo nupiešta, kaip robotai moko moksleivius. Ar tai jau išsipildė, ar vis dar pildosi? Dvidešimt pirmasis amžius, pradeda vystytis DI (dirbtinis intelektas). Tai turi reprezentuoti žmogų arba mąstančią būtybę.

2018-04-10Prestižinė mokykla – barjeras ne visiems

Rūta Giedrytė/ Šis pavasaris man ir dar būriui aštuntokų bus ypatingas. Ateina laikas stoti į gimnaziją, žinoma, pirmiausiai reikia ją pasirinkti. Galimybės labai ribotos – vos trys mokyklos, iš jų viena tau jau paskirta. O kadangi pasirinktoje mokykloje apsilankyti, ją pamatyti galima tik kelias valandas per atvirų durų dieną, savo nuomonę mokiniams ir jų tėvams susidaryti sunku. Tokiu atveju remiamasi bet kuo, ką dar galima apie mokyklą sužinoti. Klausinėjama draugų, mokytojų, naršoma internete, skaitomi atsiliepimai...

2018-04-10Darbas, kurio daug kas nenori

Liepa Rimkutė/ Užėję į Lietuvos vaikų ir jaunimo centrą, sutiksime visada pasiruošusias padėti darbuotojas. Jos pagelbės kilus problemoms dėl sutarčių ar norint pasiklausti įvairių dalykų. O ir pačiame centre tylos beveik niekada nebūna. Kaipgi jaučiasi darbuotojos, turinčios maloniai ir su šypsena aptarnauti lankytojus, kurie kartais būna pavargę ir irzlūs? Rima, Lietuvos vaikų ir jaunimo centre dirbanti jau 22 metus, sako, jog šį darbą pasirinko savo valia ir darbu tikrai nenusivylė. O ir irzlūs klientai jos nevargina. "Visada randame kompromisą", - teigia Rima. Apie vaikystės svajonių darbą ji kalba nedaug. "Oi, net neatsimenu".

2018-04-03Don Kichotai - svajotojai ar vizionistai?

Rapolas Vanagas/ Ispanų rašytojo Migelio de Servanteso kūrinys "Don Kichotas" - neįtikėtino storumo knyga, kuri atskleidžia žmogaus pasitenkinimą savo vaizduote. Pagrindinis veikėjas Bajoras, pasivadinęs Don Kichotu, labai mėgo knygas apie riterius. Jų prisiskaitęs pats panoro patirti riterio nuotykius. Svajotojas, kuris leidosi į kelionę, patyrė daug nuotykių, buvo kupinas vaizduotės. Bet skaitytojams jo žygiai neatrodė sėkmingi. Dauguma dabar gyvenančių žmonių yra vizionistai, bandantys sukurti ar ištobulinti savo idėjas. Stivas Jobsas, žmogus, kupinas vizijų, išrado išmaniuosius telefonus. Jis buvo vizionistas, matantis tobulėjimą pasauly.

2018-03-27Pažymys – džedajų ar sitų kardas?

Rapolas Vanagas/ Studento, moksleivio gyvenimas priklauso nuo pažymių ir dažniausiai nulemia jo likimą. Ne visi žmonės gimė tapti protingais. Ne visi moka, ko kiti nemoka. Geras pažymys - tai bilietas į sėkmę. Mano tėvai sakydavo, mokykis geriau, bet aš buvau jaunas ir nesuprasdavau, ką pažymys reiškia. Tai supratau nuo ketvirtos klasės, kai paaiškėjo, ką jie atneša. Ankščiau aš blogai mokiausi, net buvo diagrama, rodanti, kad mano rezultatai buvo mažesni už normą. Bet nuo pirmos gimnazijos klasės ėmiau daug rimčiau žiūrėti į pažymius. Vertinimo sistemos yra skirtingos, nuolat keičiasi. Vienoje mokykloje vertinimas griežtesnis, kitur atlaidesnis.

2018-02-27Vienintelė profesija, kuri išliks

Rapolas Vanagas/ Nuo senovės buvo sukurtos mokyklos, kuriose mokydavosi moksleiviai. Iš pradžių jie mokėsi paprastų ir visur naudojamų mokslų: kalbėti, rašyti, skaityti, skaičiuoti, galvoti. O vėliau imdavo gilintis į sudėtingesnius dalykus, ruošdavosi profesijai. Šiais laikais mokykla niekuo nepasikeitė, nebent prisidėjo daugiau profesijų, ir čia iškyla klausimas. Ar dvidešimt pirmo amžiaus žmogus sugebėtų mokydamasis „įstoti“ į šiuolaikinį pasaulį? Ar mokymosi mokykloje užtenka? Šiandien daug kas pasikeitė, dauguma dalykų patobulėjo ir nuolat atsiranda naujų. Dangoraižiai stovi, mašinos važiuoja, internetas veikia.

2018-02-20Konfliktišką mokinį „sukuria“ tėvai

Rūta Giedrytė/ Didžioji dauguma mokyklą baigusių ar joje tebesimokančiųjų yra bent kartą susidūrę su konfliktiškais mokiniais. Žinoma, kai kurie iš to paprasčiausiai išauga – dabar, man jau įpusėjus aštuntą klasę, rimtų nesutarimų tarp klasės mokinių tikrai sumažėjo. O štai anksčiau būta visko – šauksmų, suolų daužymo ar net vartymo. Kelios draugės skundėsi tėvams, pasakodamos apie erzinančias pastabas, daiktų mėtymus. Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijoje besimokantis Danielius savęs ypač klusniu nelaiko, bet konfliktiškas irgi nėra. Tiesa, anksčiau būta visko. Tuomet jis pats provokuodavo konfliktus.

2017-11-28Tiki ne burtais, o kitokia Australija

Rūta Giedrytė/ Liepa gali pasirodyti tyli ir paprasta mergaitė. Tačiau taip tikrai nėra! Juk retas jaunuolis mokosi kinų kalbos, lanko jogą ir svajoja aplankyti Australiją. Ši šalis Liepai įdomi, nes ji tiki, kad ten viskas yra visiškai kitaip, nei mes manome. Kitos jos svajonės – tapti žurnaliste bei užaugti doru žmogumi, apsuptu laimingos šeimos. Kol kas Liepą supa trys artimiausi žmonės – tėvai ir jaunesnysis brolis. Mergaitė norėtų turėti dar ir vyresnę sererį arba dvynę, tačiau ją atstoja du mylimi augintiniai degu, kuriuos šeimininkė laiko beveik šeimos nariais. Gyvūnus mėgstančiai Liepai labiausiai patinka šunys, nes jie ištikimi, jiems galima pasiguosti bei patikėti paslaptis.

2017-10-17Įdomiai diskutuoti ar likti balta varna?

Rūta Giedrytė/ Jaunųjų žurnalistų klube kaskart išbandoma daug įdomių veiklų. Viename iš užsiėmimų vyko diskusija. Klubo nariai ne tik diskutavo, kai kuriems teko išbandyti ir moderatoriaus vaidmenį. Ši veikla būrelio dalyviams tikrai nepasirodė itin lengva... Tam, kad dalyvautum diskusijoje, reikia ugdyti įgūdžius – tai ir darėme. Aptarėmė, kodėl svarbu mokėti išklausyti kitus dalyvius ir įsiminti informaciją. Tačiau to neužtenka – turėtume mokėti šnekėti plačiai, bet nenutolti nuo temos. Jei taip atsitiko – sklandžiai grįžti prie "pradinio taško". Šie dalykai tikrai praverčia. Juk su diskutuoti mokančiu pašnekovu gerokai maloniau bendrauti.

2017-10-03Pomėgis istorijai, humoras ir rezultatai

Erika Jakovlevaitė/ Dabar vis mažiau jaunuolių renkasi mokytojo profesiją, o dar mažiau − vyriškosios giminės atstovų. Man visada patiko mokytojai, kurie palaiko ryšį ir draugiškus santykius su mokiniais. Su vienu iš tokių mokytojų ir pasikalbėjau. Vilius Švėgžda moko istorijos Vilniaus lietuvių namuose.//O kaip pavyksta būti tokiam optimistiškam ir palaikyti gerą nuotaiką savo mokiniams?/// Aš negaliu pasakyti, tiesiog taip gavosi, taip susiklostė. Gal toks charakteris mano, tai ir gaunasi. Aš manau, kad pykdamas, rėkdamas ir labai bardamasis, tai ir pats sau nervus sugadinsiu ir šiaip rezultato nebus.
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media