2024 m. balandžio 13 d., Šeštadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Žurnalistų kūryba

*print*

Archyvas :: Visaginas ir LŽS narys, rašytojas Algirdas Kavaliauskas - geri pažįstami

2021-10-20
 
Tautinių mažumų ir išeivijos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės  generalinis direktorius Antanas Petrauskas  įteikia Stanislovo Rapolionio premiją Algirdui Kavaliauskui (kairėje)

Tautinių mažumų ir išeivijos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinis direktorius Antanas Petrauskas įteikia Stanislovo Rapolionio premiją Algirdui Kavaliauskui (kairėje)

Alfonsas Kairys,
Lietuvos žurnalistų sąjungos Tarybos narys

 


Pirmąjį naujagimio klyksmą išgirdo, auksiniais rudens lapais pasidabinęs, Rokiškio miestas. Tai buvo Algirdo atėjimas į šį pasaulį. Zofijos Tūbelytės - Kavaliauskienės ir Juozo Kavaliauskų šeimoje prieš 80 metų gimė būsimasis žurnalistas, rašytojas, kraštotyrininkas, visuomenės veikėjas, politikas, humanitarinių mokslų daktaras...
Kaip ir visiems, kūdikystę palydėjusiems, atsivėrė Paškonių (Rokiškio rajonas) mokyklos pirmoji klasę, o netrukus ketvirtaklasis pasibeldė į Jūžintų vidurinės mokyklos penktąją klasę, vidurinės atestatą gavo jau Vilniuje. Netrukus prabėgo mokykliniai metai: jau per juos rašyta į įvairius laikraščius (pirmasis straipsnis pasirodė ,,Lietuvos pionieriuje" 1956 m., gimė ir pirmieji posmai. Po vienuoliktos klasės, tėvų palydėtas, Algirdas mokosi Vilniuje, vėliau - armija Užpoliarėje ir galiausiai pravertos sunkios ąžuolinės Alma mater durys.
Nauji draugai, nauja aplinka, nauji įspūdžiai, įdomios studijos...
Ketveri metai prabėgo, kaip viena diena. Turėdamas istoriko diplomą, Algirdas dirbo Vilniaus inžinerinio statybos instituto (dab. Gedimino technikos universitetas) Istorijos katedroje ir tęsė studijas aspirantūroje, vėliau doktorantūroje. Nuo 1993 metų - jis jau humanitarinių mokslų daktaras.
Po trijų metų Algirdą pasitiko Amerika ir darbas redaktoriaus padėjėju, vėliau ir pavaduotoju laikraštyje ,,Laisvoji Lietuva". Dienos Amerikoje - tai bemiegės naktys prie šio laikraščio: norėjosi parodyti Amerikos lietuviams (ir ne tik jiems!) tuometę Lietuvą, pakilusią, neatsiklaupusią, ir jos Žmones, irgi nepalūžusius, nemokančius atsiklaupti. O Lietuvai - jaunųjų lietuvių imigrantų gyvenimus Užatlantėje.
Po metų - vėl Lietuvoje ir užima atsakingas pareigas: dirba Visagino savivaldybės sekretoriumi (pareigybė pavaldi tik merui), vėliau, pasikeitus ,,Vietos savivaldos įstatymui" - Visagino savivaldybės tarybos sekretoriumi. Dėsto įvairiose aukštosiose mokyklose ir rašo, daug rašo... Kūrybą ir mokslinius bei kitus straipsnius skelbia spaudoje: „Galvė", „Gimtasis kraštas", „Gimtasis Rokiškis", „Kultūra", „Kultūros barai", „Laikas ir įvykiai", „Laisvė" (Niujorkas), „Lietuvos aidas", ,,Lietuvos rytas", ,,Jaunimo gretos", „Literatūra ir menas", „Mokslas ir gyvenimas", „Nauja Vaga", „Savivaldybių žinios", „Sugardas", „Šeimininkė", „Šluota", „Tautinė mokykla", „Vilnis" (Čikaga), „Visagino laikraštis" , ,,Voruta"...
„Kolega Algirdas Kavaliauskas aktyviai bendradarbiauja ir LŽS internetiniame laikraštyje. Pastaruoju metu parašė įdomių straipsnių apie Visagino problemas, žurnalistų kalbos kultūrą. Norisi jubiliatui palinkėti tvirtos sveikatos ir kūrybinės sėkmės", - sako redaktorius Vytautas Žeimantas.
2006 m. už knygas „Visaginas 1972-1999" (rusų kalba), „Visaginas 1972-2002" (lietuvių, rusų kalba), „Jaunojo visaginiečio portretas", „Jūsų laukia Visaginas", skirtas Visagino istorijai ir šio miesto ateičiai, jam skiriama Stanislovo Rapolionio premija (Stanislovo Rapolionio premija įteikiama kasmet, pagerbiant XVI a. lietuvių švietėją, kilusį iš Rytų Lietuvos Eišiškių krašto, ilgai dirbusį Karaliaučiaus universitete ir ten besirūpinusį knygų lietuvių kalba leidimu, lietuviško žodžio garsinimu. Stanislovo Rapolionio darbai skatinamai veikė kitus lietuvių raštijos pradininkus. Premiją įsteigė Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės už nuopelnus garsinant Rytų Lietuvos kraštą.).
Štai ką apie Algirdo kūrybą rašo mano išlikusiuose archyvuose Premijos skyrimo komiteto nariai: profesorius žinomas etnologas Libertas Klimka: ,,Platūs dr. Algirdo Kavaliausko darbų užmojai, pasiekti reikšmingi darbų rezultatai nepalieka abejonių, - jis tikrai vertas S.Rapolionio premijos", humanitarinių mokslų daktarė kalbininkė Lina Murinienė: ,,Algirdas Kavaliauskas - puikus publicistas ir savo aprašomojo krašto žinovas", Kultūros ministerijos Regionų kultūros skyriaus vedėja Irena Seliukaitė: ,,Pritariu, kad premija būtų skirta Algirdui Kavaliauskui (2007 metų balandžio 22 d. Tautinių mažumų ir išeivijos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės Konkurso ,,Stanislovo Rapolionio premijai gauti" vertinimo komisijos protokolas"
Ir premija Algirdui Kavaliauskui įteikta, susirinkus beveik 2000 Rytų Lietuvos ugdytinių į pirmąjį Tautinių mažumų ir išeivijos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės organizuotą ,,Rytų Lietuvos moksleivių menų festivalį „Rytų Lietuvos žiedas" Siemens arenoje 2007-05-11 d.
A. Kavaliauskas už visuomeniškai aktualią publicistiką apdovanotas ir G. Petkevičaitės-Bitės atminimo medaliu „Tarnaukite Lietuvai" (2015 m.).
2015 m. buvo išleista knyga apie A. Kavaliauską „Visagino metraštininkas - humanitarinių mokslų daktaras Algirdas Kavaliauskas: bibliografijos rodyklė (1989- 2014 m.)
Ir šiandien kompiuterio klavišai vos spėja gaudyti Algirdo mintis apie praeitį, dabarties akimirkas ir ateities blyksnius.
Viename savo eilėraščių (,,Išmokė") Algirdas rašo:
Tėvai išmokė: daug skaičiau,
Gyvenimą savom akim mačiau.
Tikėjau, kad viltis laiku mane pašauks,
O viesulas neras manęs ir nepalauš.
Ir tikrai jokie viesulai (o jų būta, kaip ir kiekvieno mūsų gyvenimuose) nepalaužė Algirdo. Išleista per 20 knygų, apie 2000 straipsnių įvairia tematika. Visagine jis žinomas kap šio krašto patriotas ir nepralenktas jo istorijos žinovas.
Pažinkime ir mes Algirdą Kavaliauską kaip Lietuvos žurnalistų sąjungos, Lietuvos kaimo rašytojų sąjungos narį, nusipelniusį Lietuvos kaimo rašytoją.
 
Rubrika "Žurnalistų kūryba" yra SRTRF projekto dalis.
 
 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2021-12-27 13:07
 
 

Komentarai (2)

Jūsų el. paštas

Ipolitas Skridla

2021-10-24 10:58

Nuoširdžiai sveikinu aktyvų LŽS Senjorų klubo narį. žurnalistą ir rašytoją Algirdą Kavaliauską Garbingo Jubiliejaus ir LŽS apdovanojimo medaliu UŽ NUOPELNUS ŽURNALISTIKAI proga.Būkime sveiki

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Dalia

2021-10-20 14:43

Ačiū už puikų straipsnį.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media