2024 m. spalio 30 d., Treciadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Televizija

*print*

Archyvas :: TV8: Žinoma gydytoja tapo sveikatos laidos vedėja

2023-01-31
 
Eglė Marciuškienė

Eglė Marciuškienė

Ilgametėje sveikatos ir sveikos gyvensenos laidoje „Sveikas rytojus" - pokyčiai. Naujajame sezone nuspręsta dar didesnį dėmesį skirti ligų profilaktikai bei ankstyvajai diagnostikai, tad laidos žiūrovų laukia ne tik nauja, aktuali rubrika „Sveikatos diagnostika", bet ir nauja jos vedėja - ilgametę medicininę patirtį turinti laboratorijos gydytoja Eglė Marciuškienė.
Nors kasdien vis daugiau girdime apie sveiką gyvenimo būdą bei ligų prevenciją, deja, neretai savo sveikata susirūpiname tik tuomet, kai sunegaluojame.
Kaip užbėgti ligoms už akių? Kokius tyrimus vertėtų atlikti reguliariai? Kaip gyvybes gelbsti ankstyvoji ligų diagnostika? Atsakymai į šiuos ir kitus klausimus bus pateikti naujoje laidose rubrikoje.
Rubrikos vedėja, laboratorijos gydytoja E. Marciuškienė teigia, kad pakvietimo tapti viena iš laidos „Sveikas rytojus" vedėjų sulaukė visiškai netikėtu metu.
„Ši žinia man buvo labai džiugi, jos sulaukiau savo gimimo dienos rytą. Tai buvo nuostabi gimtadienio dovana. Aš visuomet sakau, kad sveikatos klausimais turiu ką pasakyti ir noriu tai daryti. Daug metų nemažai laiko skiriu pacientų ir darbuotojų mokymams tam, kad pavyktų užbėgti ligoms už akių, kad mes, gydytojai, kuo tiksliau ir anksčiau nustatytume esamas ligas, kad palengvintumėme ir prailgintumėme pacientų gyvenimus", - pasakoja gydytoja.
E. Marciuškienė jau daug metų dirba sveikatos priežiūros tinklo „Antėja" laboratorijos gydytoja. Kaip pasakoja moteris, nors jaunystėje ji svarstė apie daug profesijų, tačiau šiandien jaučiasi labai laiminga, kad pasirinko būtent medikės kelią.
„Būdama jauna galvojau apie daugelį dalykų. Norėjau būti ir mokytoja, ir gydytoja, ir išbandyti dar daugelį profesijų. Aš esu kilusi iš mažo Varėnos miestelio, todėl augant daug galimybių nebuvo. Džiugu, jog gyvenimas susiklostė taip, kad po mokyklos įstojau į medicinos mokyklą ir pasirinkau laboranto profesiją. Kai baigiau medicinos mokyklą, atsirado didelis noras šias studijas tęsti. Tuomet įstojau į Vilniaus universitetą. Baigus studijas daug apmąstymų neliko, nes ši profesija mane labai sužavėjo, labai patiko darbas laboratorijoje. Tuomet darbui ten naudojome pipetes, o dabar visos laboratorijos yra automatizuotos", - apie savo kelią pasakoja gydytoja E. Marciuškienė.
Besidarbuodama didžiausiame sveikatos priežiūros tinkle specialistė kasdien susiduria su būriu pacientų bei įvairiausiomis jų bėdomis. Gydytoja džiaugiasi, kad pacientų tarpe sulaukia ir nemažai jauno amžiaus žmonių, kurie tirtis ateina ne dėl to, jog pajuto tam tikrus simptomus, o norėdami išsitirti profilaktiškai.
„Sulaukiu labai daug jaunimo, kurie skaito, domisi sveiku gyvenimo būdu. Jie puikiai supranta, kad reikia sekti tam tikrus kraujo rodiklius, ypač tiems, kurie nevalgo mėsos ar daug sportuoja. Džiaugiuosi, kad šiuolaikinis jaunimas yra sąmoningas", - pasakoja pašnekovė.
Kalbėdama apie vyresnio amžiaus pacientus, gydytoja E. Marciuškienė, pastebi, kad jie, deja, prevenciškai savo sveikata rūpinasi kur kas rečiau. Anot gydytojos, tam įtakos turi keli faktoriai.
„Manau, kad šiam reiškiniui įtaką daro auklėjimas ir suformuotas požiūris. Vyresni pacientai galvoja, kad trukdyti gydytoją yra nepatogu. Pavyzdžiui, mano mama visuomet sako, kad nereikia varginti gydytojų savo apsilankymu, nes greičiausiai nieko blogo nėra. Tačiau jeigu mes jaučiame simptomus, vadinasi, yra priešingai. Taip pat egzistuoja daug ligų, kurių simptomų galime ir nejausti, todėl net nesusimąstome, kad profilaktiškai derėtų tam tikrus tyrimus atlikti. Taip pat prie pavėluotos sveikatos patikros prisideda ir įtemptas gyvenimo tempas, nuolatinis lėkimas. Galvojame apie darbus, namus, vaikus, pramogas ir nerandame laiko mylėti save bei pasitikrinti sveikatą", - mintimis dalinasi laboratorijos gydytoja.
Kalbėdama apie ligų prevenciją, specialistė įvardino kelis būtiniausius tyrimus, kuriuos periodiškai turėti atlikti kiekvienas žmogus.
„Į šeimos gydytoją reikėtų kreiptis bent vieną kartą per metus ir atlikti pagrindinius kraujo tyrimus. Visu pirma, reikėtų atlikti bendrą kraujo tyrimą, nes kraujo ląstelės gali puikiai atskleisti pakitimus, vykstančius mūsų organizme. Taip pat reikėtų išsitirti vadinamuosius kepenų fermentus, atlikti riebalų tyrimus, kurie parodo cholesterolio koncentraciją kraujyje. Padidėjęs jo kiekis gali įtakoti aterosklerozės, širdies ir kraujagyslių ligų vystymąsi. Ir, žinoma, slaptasis organizmo žudikas - padidėjęs gliukozės kiekis, kurio mes galime net nejausti, o pas gydytoją atkeliauti jau turint komplikacijų. Taip pat nukeliavę pas šeimos gydytoją šiandien jau galime pasidaryti ir hepatito C tyrimą, o nėščiosios gali atlikti ir hepatito B tyrimą. Juos taip pat priskirčiau prie tyliųjų mūsų organizmo žudikų, kurių simptomų mes galime ir nejausti, todėl tokius tyrimus taipogi reikėtų atlikti reguliariai", - pasakoja gydytoja E. Marciuškienė.
Kaip teigia vienos pirmųjų visiškai robotizuotų medicininių tyrimų laboratorijos Baltijos šalyse gydytoja, kraujo tyrimai taip pat gali padėti apsisaugoti ir nuo vienos dažnai pasitaikančios ligos paūmėjimo.

 

„Egzistuoja ir platesnis kraujo tyrimų spektras. Pavyzdžiui, sergant mažakraujyste didelių simptomų pradžioje galime ir nejausti. Gali kamuoti tik lengvas nuovargis, o atlikus tyrimus gali paaiškėti, kad ši liga jau yra smarkiai pažengusi. Žinoma, dažnai tokios ligos priežastimi tampa geležies arba B12, folinės rūgšties kraujyje trūkumas. Atitinkamą gydymą tokiai ligai gali paskirti šeimos gydytojas. Taip pat derėtų išsitirti ir vitamino D kiekį. Jis padeda stiprinti kaulus, gerina širdies, kraujagyslių darbą", - pasakoja pašnekovė.
Nors dirbant su pacientais tenka praleisti nemažai laiko, gydytoja atskleidžia, kad stengiasi skirti dėmesio ir laisvalaikiui bei turi keletą netikėtų hobių, į kuriuos įtraukia ir visą savo šeimą.
„Didžiąją metų dalį aš gyvenu sodyboje, vienkiemyje. Sutapimas toks, kad gyvenu Bijūnų kaime ir labai mėgstu šias gėles. Jų auginu labai daug. Taip pat su vyru esame užsiveisę nedidelį vynuogyną. Jį auginame ir prižiūrime kartu. Kas užsiima tokia pat veikla, puikiai žino, kad toks procesas pareikalauja labai daug darbo. Tačiau jis yra labai malonus. Taip pat daug laiko praleidžiu, kaip aš sakau, su kibiru ir žirklėmis, nes labai domiuosi vaistažolėmis. Aplink mano namus galima rasti labai daug nepaliestų pievų, todėl vaikščiodama renku čiobrelius, jonažoles, kraujažoles ir kitas vaistažoles. Auginame tris vaikus, tad susirgę jie jau žino, kad pirmas vaistas bei natūralus antibiotikas, kurį jie gaus, yra čiobrelių arbata. Mes jos visuomet turime ir geriame, nes tai yra ne tik sveika, bet ir skanu" , - apie gyvenimą už darbo ribų pasakoja gydytoja E. Marciuškienė.
Atsinaujinusi sveikatos aktualijų bei sveikos gyvensenos laida „Sveikas rytojus" - sekmadieniais 12 val. tik per TV8!
Daugiau informacijos:
Vaida Poderytė-Bernatavičė
TV TOPAS
vaidapoderyte@gmail.com , vaida@tvtopas.lt
+370 698 54276

 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2023-01-31 10:13
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media