2024 m. vasario 25 d., Sekmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Sukaktys, jubiliejai

*print*

Archyvas :: Auk, ąžuolėli, auk... Jo Šventenybės popiežiaus Jono Pauliaus II lankymosi Lietuvoje 20- mečiui

2018-11-15
 
Ąžuoliuko sodinimas 1993 m. rugsėjo 28 dieną. Iš kairės: akademikas Alfonsas Merkys, "Tėviškės gamtos" vyriausiasis redaktorius Juozas Stasinas, profesorius Zigmas Zinkevičius, monsinjoras Kazimieras Vasiliauskas

Ąžuoliuko sodinimas 1993 m. rugsėjo 28 dieną. Iš kairės: akademikas Alfonsas Merkys, "Tėviškės gamtos" vyriausiasis redaktorius Juozas Stasinas, profesorius Zigmas Zinkevičius, monsinjoras Kazimieras Vasiliauskas

Juozas Stasinas
LŽS narys

 

Kai einu pasivaikščioti į Gedimino aikštę, ar buvoju Vilniaus Arkikatedroje, negaliu neaplankyti ir Karaliaus Mindaugo skvero. Tam turiu motyvų bei neišblėstančių prisiminimų, kurie ir atveda mane į šį gražiai tvarkomą, žaliuojančiais memorialiniais medžiais nusagstytą žemės lopinėlį. Tarp kitų čia pasodintų proginių medelių, jau dvidešimt metų į dangų savo lapų vainiką, tiesa, kol kas dar retoką, kelia ir ąžuoliukas, pasodintas Jo Šventenybės popiežiaus Jono Pauliaus antrojo lankymosi Lietuvoje progai įamžinti...
Prieš dvidešimt metų, kaip ir daugelis šalies gyventojų, su dideliu susidomėjimu sekiau Popiežiaus lankymąsi Lietuvoje, įdėmiai išklausiau visas Jo kalbas, stebėjau elgesį, netgi judesius, ir pajutau didelę pagarbą šiam Proto Genijui.
Garbingam svečiui išvykus iš Lietuvos ilgai mąsčiau, kuo galėčiau prisidėti įamžinant Popiežiaus vizitą. Man, kaip gamtosaugininkui, į pagalbą atėjo ruduo - medelių sodinimo metas. Gimė sumanymas pasodinti ąžuoliuką Vilniaus Arkikatedros pašonėje esančiame Karaliaus Mindaugo skvere. Pagalvojau, nors garbingas svečias ir išvykęs, bet gerą darbą daryti niekuomet nėra vėlu, juolab sužinojus, jog Popiežiui lankantis Vilniaus Arkikatedroje, nebuvo siūlyta čia pasodinti ąžuoliuką - garbingos atminties medį.
Apie savo sumanymą nutariau papasakoti tuomet Arkikatedroje dirbusiam monsinjorui Kazimierui Vasiliauskui. Jis pritarė gražiai iniciatyvai, ir su jam būdingu kuklumu paprašė, kad ąžuoliuką sodintume be didelės pompastikos, be politikų ir kitų didelių veikėjų dalyvavimo.
„Sodinant atminimo medelį kuklioje ir sakralinėje aplinkoje, jis geriau prigis ir labiau vešės", - pusiau rimtai, pusiau juokais pasakė monsinjoras Kazimieras Vasiliauskas spausdamas atsisveikinimo ranką.
Kibome į darbą. Susiradome žinomą parkotyrininką Kęstutį Labanauską, kuris parodė vietą, kurioje labiausiai tiktų augti šiam garbingam medeliui. Į ąžuoliuko sodinimo ceremoniją pakvietėme vyskupą Juozą Tunaitį, Lietuvos gamtos draugijos pirmininką, akademiką Alfonsą Merkį, Mindaugo kolegijos vicepirmininką, profesorių Zigmą Zinkevičių, Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorę Birutę Kulnytę, Arkikatedros tyrinėtoją, architektą Napaleoną Kitkauską, būrelį Sostinės gamtos bičiulių, kultūrininkų.
Sodinome medelį rugsėjo 28 dieną beveik per vidurdienį - 15 valandą. Todėl, be jau mūsų kviestos publikos, susirinko nemažas būrelis po Gedimino aikštę vaikštinėjusių smalsuolių. Ant trimečio ąžuoliuko (Quercus robur L.) šaknų susirinkusieji rankomis užpylė žemių, monsinjoras Kazimieras Vasiliauskas, talkinant garbingiems mokslo vyrams Zigmui Zinkevičiui ir Alfonsui Merkiui, jį pašventino. Kaip ir dera tokiam įvykiui įamžinti surašėme Ąžuoliuko sodinimo aktą. Vienas jo egzempliorius saugomas Vilniaus Arkikatedroje, kitas - mano asmeniniame archyve.
Praeis dešimtmečiai, o gal, Dievas duos, ir šimtmečiai, entuziastų pasodintas ąžuoliukas primins apie reikšmingą Lietuvos istorijoje įvykį - Popiežiaus Jono Pauliaus antrojo viešnagę mūsų atkurtoje Valstybėje.
Tad auk, ąžuolėli, auk...

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2018-11-15 12:58
 
 

Komentarai (3)

Jūsų el. paštas

Ang

2018-12-04 18:37

Bet auga ir paties popiežiaus Jono Pauliaus pasodintas ąžuoliukas Vatikano ambasadoje Vilniuje, Kosciuškos g., taip pat popiežiaus Pranciškaus, pasodintas per šių metų viešnagę

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Kas nuotraukoje?

2018-11-30 14:57

Neaišku, kas toje nuotraukoje? Vienas tai tikrai kun. Kazimieras Vasiliauskas. Tas su barzda tai gal aktorius Tomas Vaisieta, o viduryje gal Juozas Dingelis- Lietuvai pagražinti draugijos pirmininkas? Nuotrauka labai maža, sunkiai įžiūrima, dar be tikslaus prierašo.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Beržas

2018-11-28 13:43

Gražus, prasmingas darbas atliktas. Tik ar žinos ateinančios kartos apie šį ąžuoliuką, ar yra koks užrašas? Kažkodėl apie tai nieko nerašė laikraštis "Žaliass pasaulis"ir Lietuvai pagražinti draugijos pirmininkas p. Dingelis apie tai savo ataskaitose nutyli.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media