2024 m. kovo 29 d., Penktadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Naujos knygos, leidiniai

*print*

Archyvas :: Šiaulietiška spauda - nuo kultūros “aukso amźiaus” iki Atgimimo

2020-05-22
 
Dainius Ručinskas,
LŽS narys
 
Prisipaźinsiu, kad iš pradžių gerokai nustebau, kad Jono Nekrašiaus knygos "Šiaulietiška spauda XVI -XXI a. leidybos, platinimo ir saugojimo įstaigos" metrikoje užrašyta, jog knygos leidėjas - Šiaulių rajono savivaldybės biblioteka. Norėčiau pasidžiaugti, kad didžiulės apimties (336 p.) žinyną išleido dar kuklią leidybos patirtį turinti Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka. Pasirodo, kad ne visada gerus rezultatus lemia garsios firmos.
Ruošiant žinomo kultūrologo, teisininko advokato, buvusio teisėjo , išleidusio per 10 autorinių knygų, keliautojo Mato Šalčiaus premijos laureato J. Nekrašiaus knygą spaudai talkino keletas humanitarinių mokslų daktarų, kitų patyrusių redaktorių.
Leidinyje rašoma apie spaudos ir knygos įstaigų chronologinę raidą Šiauliuose ir apylinkėse, kurios dabar sudaro Šiaulių rajoną. Aprašomi šio krašto spaustuvininkai ir spaustuvės, knygrišiai ir knygrišyklos, bukinistai ir knygynai, knygiai ir kolekcininkai, žymesni autoriai ir leidėjai, spaudos ir knygų leidimo bendroves ir įvairūs spaudos leidiniai iki pat šių dienų.
Supažindinama su asmeninių, privačių, valstybinių, visuomeninių organizacijų bibliotekų ir skaityklų istorija, knygos ženklais.
Informacinis žinynas gausiai iliustruotas fotografijomis, įvairiais knygų ženklais ir ekslibrisais. Tai knyga ne tik bibliotekininkams, bibliofilams, knygų brangintojams, bet visiems tiems, kurie domisi Šiaulių miesto ir rajono knygotyros, kultūros ir spaudos paveldo istorija. 
Knygoje išryškėja autoriaus sentimentai savo mėgstamiausioms sritims, pavyzdžiui, labai išsamiai, nuoširdžiai ir profesionaliai J. Nekrašius aprašo ekslibriso istorijos kelią (Gerardo Bagdonavičiaus indėlis ir knygą pagyvinantys jo kurtų ekslibrisų pavyzdžiai).
Kaip teigia Seimo narys, humanitarinių mokslų daktaras Stasys Tumėnas, negalima teigti kad anksčiau bandymų, tiesa, ne vienoje knygoje, pateikti tokio pobūdžio medžiagą, nebūta. Šiaulių krašto spaudą, knygų istoriją yra tyrinėję ir aprašę A. Drobenka, T. Petreikis, J. Kiriliauskas, N. Petraitytė, R. Baristaitė, P. Kaminskas, A. Šlivinskas, V. Puronas.
Mokslininkas S. Tumėnas pastebi, kad daug vietos žinyne autorius skiria 1918 - 1940 metų periodui. Juk šis periodas vadinamas Šiaulių kultūros "aukso amžiumi", kada buvo statomi atkurtos Lietuvos piliečių kultūros pagrindai. Dar 1930 metų J. Puzino knygelėje "Šiaulių miestas" rašoma, kad 1921-1927 m. vien Śiaulių "Kultūros" bendrovė išleido 140 leidinių daugiau kaip pusės milijono egzempliorių tiražu, o iki 1928 m. Šiauliuose pasirodė iš viso net 41 periodinis leidinys, tarp jų: "Mūsų kraštas", "Šiaulių naujienos", "Respblikos gerovė", "Varpai", "Šiaurės Lietuva" ir kt.
Autorius J. Nekrašius žinyne tuos skaičius patikslina, aprašo asmenis, nusipelnusius Šiaulių spausdintam žodžiui: knygnešio, spaudos darbuotojo Liudviko Jakavičiaus, kuris 1923 - 1938 m. išleido per 200 leidinių, veikla; knygyno "Aukuras"steigėjo Šiauliuose Jono Orento (Orinto) veikla, "Titnago" spaustuves įsteigėjo dr. Jono Šliupo nuopelnai.
Tarpukario Šiaulių kultūros augimas neįsivaizduojamas be kūrybingos, verslios miesto žydų bendruomenės. 1921 -1940 m. Šiaulių Joniškio gatvėje veikė brolių Brevdų knygynas ir popierių krautuvė, kurią sūnūs Mejeras ir Markelis perėmė iš savo tėvo Isako Barevdos (Breuda). Knygoje kalbama ir apie tarpukariu Śiauliuose veikusį Maušos Mendelio Ordmano knygyną, użsimenama apie Nachomos Bersonaitės ir Šneiderio Davido, Volpės knygynus.
Seimo nario Stasio Tumėno nuomone, šį leidinį reiktų pastudijuoti ir dabartiniams Šiaulių "Titnago" šeimininkmas, kuriems nelabai rūpi miesto istorijos reikalai, istorinė atmintis, gal tada jiems atvėstų noras likviduoti istorinį nuo 1923 m. veikIantį svarbų miesto simbolį - spaustuvę.
Malonu, kad knygą praturtina, pagyvina, labai daug spausdinamų istorinių nuotraukų, kurios atkeliavo iš pavienių asmenų, Šiaulių "Aušros" muziejaus, Šiaulių regioninio archyvo, apskrities P. Višinskio bibliotekos, Šiaulių miesto ir rajono savivaldybių viešųjų bibliotekų.
Paskutinį kartą atnaujinta: 2020-05-22 09:35
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media