2020 m. liepos 4 d., Šeštadienis

Naujos knygos, leidiniai

*print*

Archyvas :: Mielas Romai - iš tavojo kaimo sklinda skaidrios ir brandžios mintys

2020-03-26
 
Dainius Ručinskas,
LŽS narys
 
Śiomis dienomis skaitytoją pasiekė rašytojo, žurnalisto ir poeto Romo Sadausko nauja knyga "Seniaitoli". Ją išleido kolegos žurnalisto, LŽS nario Stasio Lipskio vadovaujama leidykla "Žuvėdra".
Šio kūrėjo kūrybinėje kraitelėje parašyta daugiau kaip 20 knygų. Joje ne viena dešimtis knygų apie tėviškę, meilę, patirtas nuoskaudas, neigyvendintas svajones. Šių eilučių autoriui jau nuo studijų laikų išliko gražiu pavyzdžiu Romo Sadausko parašyta apybraiża "Nuo Baltašiškės iki Kučiūnų". 
Po to įvairaus žanro kūrinių pasipylė vienas po kito: "Laimingų žmonių gyvenimas", "Smėlinukas: pasakėlė vaikams", "Demeniškių obscenas", "Katinas Mikis :gyvenimas, žygiai ir darbai"...
Beje, šios recenzijos autoriaus anūkė 15 -metė Saulė prašė paklausti rašytojo, ar jo katinas Mikis visuomet buvo išdykęs ir nepaklusnus. Jos bendraamžė Flora ir subrendusi vis krečia išdaigas: tai iš akvariumo nori letenelėmis išgreibti auksinę žuvytę, tai išardyti pradėtą mokykliniams darbams skirtą kojinę..
Kaip sakoma, jau brandaus amžiaus kūrėjas R. Sadauskas už savo darbus susirinko daug garbingų apdovanijimų. Jis pelne Japonijos vaikų literatūros asociacijos premiją.
Šios knygos autoriui, kaip ir tūlam poetui, nuo jaunumės teko patirti bemiegių valandų skonį. Idant kaip nors užmigtų, tokiomis naktimis jis mintyse pats sau kartodavo beveik ištisai mokėtus Putiną, Salomėją, Bloką, Jeseniną, Galčinskį etc.
Deja, ilgainiui, kaip ironiškai pastebi autorius, senstant smegenims, visa ta lyrika iš atminties išnyko, liko tik jo paties eilėraščių skivytai, tarsi pelkių žaltvykslės, blykčiojančios. nemigo naktimis.
Juos užfiksavus susidarè savita R. Sadausko poezijos rinktinėlė, leidžiama Demeniškių Meilės bibliotekos pastangomis. Be šios knygos minėtos bibliotekos iniciatyva išleistos R. Sadausko: "Demeniškių obscenas" -2011, "Nerūdijančios meilės eilėraščiai" - 2018, "Baltas popieriaus lapas" -2020, "Seniaitoli" - 2020.
Beje, įdomi ir iliustracijų istorija. Jas dailininkas Algimantas Švažas 1969 metais sukūrė "Gerumui", kitai šio autoriaus knygai, kuri pasirodè... 1979 metais, jau su kitomis to paties dailininko iliustracijomis. O anie piešiniai dabar pravertė šiam leidiniui papuošti.
Labai gili paskutiniame šios knygos atvartiniame puslapyje išsakyta mintis:

 

einantis
eina
kolei ką nors
prieina
pavyzdžiui
liepto galą
ogi tada
lieka
nerti į dangų
atsisispindintį
gelmėje...
Paskutiniuose R. Sadausko knygos puslapiuose - ir gili rimtis, ir greta - pašaipi ironija, meilus žvilgsnis į paprastą kaimo žmogų, gamtą.
Štai...
senelis
obelį sodino
prie viešo kelio
vaikelis
obuolius dalino
keliaujantiems
pro šalį...
Arba kokia nuotaika gali žmogų "užšlamėti":
,,,šitas klevas
už lango
mane
visiškai užšlamėjo
o langinės išmokė
girgždeti
be vėjo...

 

 

...viskas
sensta ir blanksta
viskas rūdija
išskyrus meilę
ir tai
ne bet kokią
------
tik pirmąją
bei paskutinę...

 

Geros ir tikros žmonių meilės Tau, Romai!

Paskutinį kartą atnaujinta: 2020-04-23 16:41
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media