2024 m. rugsejo 16 d., Pirmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Naujos knygos, leidiniai

*print*

Poeto Česlovo Skaržinsko ėjimas į Vilnių

2024-09-03
 
Vytautas Kaziela

Česlovas Skaržinskas „Prospektas". Eilėraščiai, 2024. „Kamonada". 98 p.

 

„Prospektas" - ketvirtoji poeto, eseisto, publicisto, Lietuvos rašytojų sąjungos nario Česlovo Skaržinsko poezijos knyga. Jau įpratome prie Česlovo Skaržinsko dzūkiškumų. Iš knygos „Tyka" autorius mums išliko tarsi vienkiemio poetas. Ir tas vienkiemio šulinys stipria ir tyra vandeninga srove išmaitino jo pirmąsias tris poezijos knygas. Beje, man kitas vienkiemio poetas yra Česlovo Skaržinsko kaimynas Antanas Kalanavičius. Abu jie gimę tame pačiame kašte. Ir kas įdomiausia, abiejų jų kalba ne nugludinta, o šiurkšti ir šerpetuota. Bet tos šerpetos ir užkabina skaitančiojo širdį, ir nepaleidžia. Jau ankstesni rašiusieji yra pastebėję, kad Česlovas Skaržinskas savo kūryboje „ savitai jautriai jungia kaimiečio ir miestiečio pasaulėžiūrą". To neslepia ir pats poetas, viename savo interviu sakęs: „Senokai gyvenu Vilniuje, nuo 1998-ųjų. Taigi, kaip ir miestietis būčiau. Tačiau vasaroju kaime, sodyboje prie Merkinės (Varėnos r.). Kaime turiu palėpę, kurioje daug knygų ir, žinoma, tykos... Joje jaučiuosi kaip vienkiemyje. Auga senas ir jaunas sodas, būna daug žalumos ir paukščių. O Vilniuje - irgi, manding, esu savas Senamiesčio gatvikėse, įvairiuose dvasios rūmuose."
„Prospektas" truputį kitokia knyga. Česlovas Skaržinskas pirmasis lietuvių poezijoje užkabina kelis šimtus metų trukusį ėjimą į Vilnių ir adaptaciją jame. Tai buvo ilgas procesas, ir labai keista, kad niekam nešovė mintis į jį pasigilinti. Taip pat kaip ir rinkinio pavadinimas, besipainiojęs po kojomis, bet niekieno nepamatytas.
pėdinau į Vilnių
lyg jaunuolis Daukantas
iš Mažeikių
Žemaitijos
pėsčiomis į alma mater
pasitiko kreivos gatvelės
kaip nūnai
degė horizontas virš Neries
vakaras Vilnelėje plovė
kojas apdulkėjusias
pėdinau per akmenis
alma mater grindinio
būtąjį į būsimąjį veiksmą
viename
32 p.
Galima tik įsivaizduoti tūkstančius daukančiukų per kelis šimtmečius pėdinusių į Vilnių, į šviesą. Vakarais pamerkusius skaudančias dulkinas kojas į Vilnelės vėsą. Paskui reikės čia gyventi: čia ir dabar /didelio skruzdėlyno / žmonės / gatvėse nekalbūs /bėgantys nuo savęs/... Užtenka penkių trumpų eilučių nusakyti sunkiai nusakomą būseną. Česlovas Skaržinskas trumpų eilėraščių meistras. Žodžių nedaug, bet daugiau ir nepridėsi - viskas pasakyta.
Česlovo Skažinsko knygos „Prospektas" skaitymas yra savotiškas pasivaikščiojimas po Vilių, miestą, kurį autoriui pavyko prisijaukinti ir pamatyti tikrąjį jo veidą. Kelionė Žvėryno tiltu į prospektą. Senamiestis priima ir įsileidžia. Simboliais tapusi šventovė, Literatų svetainė, Pilies ir Bernardinų gatvės, Halės turgus, Kryžių kalnas. Įsiminė eilėraštis „Tautosakiškas pavasaris":
Kaziuko mugė, spūstis verbų, likučiai sniego, kovas tekantis į savo mirtį ir „radau neieškojęs ištvinusį liūdesį upę ir pelkę." Įdomus Česlovo Skaržinsko Vilniaus laikas. Jis atrodo nei bėga, nei skuba. Jis sugula klodais, bet tie klodai ima ir susimaišo, ir pro mašinų gausmą išnyra vaiduokliški viduramžių vežimai.
Ir vis dėlto Vilnius nesaugus miestas. Turi būti visą laiką atsargus: ... „triukšmingame prospekte / papulsi po traiškančiais ratais / parašys vaizdingą nekrologą / prospektas bejausmis / per triukšmą negirdi nemato / miestas ant ratų".
Ramina tik žinojimas, kad už šimto kilometrų yra kiti namai:
ten kažkur už miesto
skruzdėlė maža gyvybė
ežeras gilus
sietuva upelio
vienkiemio tyka beribė
medį žaibas skelia
ten kur nieks žolės nepjauna
vasara it miegas trumpas
vakaras aštrus dvibriaunis
venera į glėbį čiumpa
ar į miestą
ar iš miesto grįši
prie Krėvės
prie Gilšės
girios
prisirišęs
90 p.

 

Česlovo Skaržinsko „Prospektas" įdomi ir brandi knyga. Knyga, atverianti vartus į neparadinį, bet kasdieniškąjį Vilnių, su savo istorija ir dabartimi, su savo gelmėmis ir seklumomis.

 

REMIA:

 

 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2024-09-08 13:54
 
Share |
 

Komentarai (2)

Jūsų el. paštas

Albinas Čaplikas

2024-09-03 13:27

Mano produktyvusis bičiulis poetas Česlovas Skaržinskas, gyvenantis tarp Vilniaus ir Gudakiemio (netoli Merkinės), išleido ketvirtą poezijos (tikros!!!) knygą „Prospektas“. Beje, prieš metus Česlovas sublizgėjo esė knyga „Ženklai“. Šį kartą Česlovo eilės skirtos Vilniui ir būtent gatvei, didžiajai miesto arterijai, kurią sovietiniais laikais vadindavome tiesiog prospektu arba „brodu“, bet ne tuometiniu bjauriu pavadinimu, kuris niekaip nebuvo susijęs su karališkuoju miestu, kaip ir prospekto tęsiniu – buvusia Gorkio gatve. Dabar turime Gedimino prospektą, Pilies gatvę ir kt. Česlovo knygoje atpažįstame vietas, kuriose tiesiog negalėjome nesilankyti ypač tie, kurie Vilniuje mokėmės praėjusio amžiaus 8-9 dešimtmečiais, kai, kaip viename trieilyje rašo Česlovas: „ Aušros Vartų ramybę akys užmerktos skaito“.
Daugeliui tada atrodė prospektas ilgas, be pradžios ir be pabaigos ir ypač sekmadieniais, kaip rašo Česlovas: „...yra kažkur pradžia prospekto be pabaigos septintą dieną“.
Ir tiesi

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Vytautas Žeimantas

2024-09-03 13:26

Sveikinu, Česlovai, su nauja knyga.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media