2024 m. balandžio 18 d., Ketvirtadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Naujos knygos, leidiniai

*print*

Archyvas :: Bernadeta Markevičienė: Šiaulius garsina žmonės, menų pavilioti

2019-05-07
 

 

Dainius Ručinskas

LŽS narys

 

 

Pastaruoju metu šalies knygų rinkoje pagausėjo vietinių autorių parašytų prisiminimų apie jų nelengvą pokario metų laikotarpį, žmones, kėlusius iš griuvėsių pramonės įmones, gaivinusius kultūrą.

Asociacija Forumas "Kultūros eksperimentai" išleido B. Markevičienės prisiminimų knygą apie Šiauliuose gyvenusius ir dirbusius kultūros darbuotojus, menininkus dvidešimtojo amžiaus penktajame - aštuntajame dešimtmečiuose.

Knygos autorė tuo metu dirbusi šio miesto savivaldos administracijoje pristato dvyliką asmenybių, kurių darbai garsino kultūrinėje erdvėje Šiaulius. Šie žmonės gerai žinomi vyresnės kartos miesto gyventojams.

Knygoje atskleidžiama įtempta politinė ir socialinė tų metų atmosfera, siekiai įveikti sunkumus, parodyti gerų kūrybinių rezultatų. Pateikiama kultūros įvykių 1946 -1980 metų kronika.

Tarsi Feniksas iš pragaištingų karo griuvėsių pelenų skausmingai kėlėsi normaliam gyvenimui Šiaulių miestas. Gimnazijos sugriautos, teatras sudegęs, net katedra sudegusi. Tačiau buvo išlikusi senoji pedagogų karta, o mergaičių ir berniukų gimnazijų chorai ir atlikdavo koncertinę visokiausių švenčių dalį.

Profesoriaus, menotyrininko Vytenio Rimkaus nuomone, iškiliausi tų pirmųjų pokario metų kultūros darbuotojai - aktorė Potencija Pinkauskaitė ir dailininkas Gerardas Bagdonavičius, kurių veikla tartum pratęsė pirmosios Nepriklausomos Lietuvos kultūros veiklą vokiečių ir sovietinės okupacijų metais.

Prof. V. Rimkaus žodžiais, ši knyga ypač reikalinga jaunajai kartai, ateičiai. Dauguma paklaustųjų apie tą ar kitą pristatomąjį asmenį, atsako nežiną, ir jau savo ruožtu klausia, o kas jis toks buvo? O laikas - tai daugelio iš mūsų jaunystės ir brandos metai, svajonių metai - laikas į juos pažvelgti ir vertinti, ypač meno reiškinius, kurie didžiausia dalimi prisidėjo Nepriklausomybei atgauti.

Autorė knygoje pirmą vietą skiria aktorei Elenai Bindokaitei, kurią pagarbiai vadina "aktore ir mokytoja" , kitą - daugialypį. scenos gyvenimo mohikaną Kazį Tumkevičių. Čia šių eilučių autorius negali susilaikyti nepasakęs

Kad su šiuo aktoriumi abu sudarė Šiaulių dramos teatro jubiliejinį albumą. Jame kalbinti režisieriai Mamertas Karklelis, Jonas Jurašas...

Knygoje autorė rašo, kad garsios pianistės Veronikos Vitaitės kelio pradžia ir branda prasidėjo kaip tik Šiauliuose, o Sigitas Vaičiulionis, "atvėręs duris į senosios muzikos pasaulį", ir šiandien tebėra kupinas kūrybinių idėjų, raiškos būdų.

Šiaulių miesto saviveiklos kolektyvai, jų koncertai, plati meno ir tautos tradicijų sklaida - tai buvęs ir dabar tebesantis Aldonos Gužaitytės, Aldonos Ivanauskienės, Vandos Verkulienės, Aldonos Masėnienės entuziazmas ir pasišventimas. Į šią kultūros ir meno erdvę įtraukti ilgamečiai darbuotojai Bronius Mitkevičius ir Zinaida Gaurilčikienė.

Autorė savo apybraižose mini daug ir kitų vardų, dirbusių kultūros baruose, jų atmintis tebegyva, laukianti savų publikacijų, interpretacijų.

Knygos pabaigoje autorė B. Markevičienė klausia, ar verta atsigręžti į praeitį...

Filosofas A. Maceina teigia: "Norėdami susivokti, kur einame, turime visų pirma žinoti, iš kur ateiname."

Pasak B. Markevičienės, nuo praeities nepabėgsi, nuo jos nepabėgs nei nueinantieji, nei ateinantieji. Todėl liudyti praeitį dėl ateities norisi dar ir dėl to, kad į ją būtų žiūrima ne tik su neigiama nuostata; norisi, kad būtų pamatyta daugialypė, įvairiapusė, su klaidomis ar be jų, pagražinta ar nutylėta to laiko tarpsnio tikrovė, kurią kūrė , o dabar palieka tos kartos amžininkai.

 

Rubrika Naujos knygos, leidiniai yra Spaidos, radijo ir televizijos rėmimo fondo projekto dalis.

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2019-06-28 14:04
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media