2024 m. vasario 29 d., Ketvirtadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Kitu kampu

*print*

Archyvas :: Tuskulėnų memorialiniame komplekse atidaroma Šaltojo karo politinių karikatūrų paroda

2014-08-20
 
 

2014 m. rugpjūčio 21 d., ketvirtadienį, 16 val. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse bus atidaryta Šaltojo karo politinių karikatūrų ir propagandos paroda „Kūjis, pjautuvas ir pieštukas", skirta Europos dienai stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti ir Baltijos kelio dienai paminėti.

Parodoje eksponuojamos dvi dešimtys Šaltojo karo eigą JAV ir SSRS atspindinčių politinių karikatūrų. 14 karikatūtų autoriai - JAV, 6 - SSRS dailininkai. Tarp amerikiečių darbų galima pamatyti karikatūras, kurių autoriai yra Pulicerio premijos laureatai Vaughnas Shoemakeris, Bruce‘as Shanksas, Carlesas G. Werneris. Sovietų Sąjungos karikatūristams atstovauja pripažintų menininkų Konstantino Jelisejevo, Vladimiro Galbos, Stalino premijos laureato Boriso Jefimovo karikatūros. Eksponuojami darbai fiksuoja svarbiausius XX a. antrosios pusės istorinius įvykius: 1956 m. revoliucija Vengrijoje, 1968 m. „Prahos pavasaris" Čekoslovakijoje, 1962 m. Karibų krizė, Maršalo planas, Baltijos šalių kova dėl nepriklausomybės ir t. t. Parodoje taip pat galima išvysti 20 sovietinės propagandos plakatų, nukreiptų prieš JAV ir NATO, bei susipažinti su dešimčia Sovietų Sąjungoje ir Vakaruose leistų satyrinių knygų ir žurnalų.

Anot parodos iniciatoriaus - architekto ir karikatūristo Ryčio Daukanto, Šaltojo karo metu karikatūra buvo svarbus ginklas. Karikatūristai galėjo sau leisti pasakyti daugiau negu politikai, žurnalistai ar karininkai. Jie sugebėdavo pateikti vaizdines konkrečių įvykių interpretacijas, kurios buvo suprantamos net tiems, kurie nemokėjo skaityti. Tai ypač gerai suprato komunistai, greitai įvertinę, kad karikatūra - universali kalba, puikiai tinkanti visuomenės nuomonei formuoti. Karikatūristai buvo priversti tarnauti propagandos mašinai, kurti neigiamą priešo įvaizdį.

„Vyrauja klaidinga nuomonė, kad karikatūros tikslas - prajuokinti žiūrovą, - sako Rytis Daukantas. - Iš tikrųjų politinė karikatūra yra pats rimčiausias ir bene liūdniausias grafikos žanras. Jis istorijos kontekste leidžia pamatyti blogąsias žmogaus prigimties savybes. Tai meno, istorijos, politikos ir žurnalistikos sanplaika."

Paroda, kurioje eksponuojamos originalios Šaltojo karo laikotarpio politinės karikatūros, Lietuvoje surengta pirmą kartą.

 

Kontaktinis asmuo

Rytis Daukantas, tel. 8 655 18995

Paskutinį kartą atnaujinta: 2014-08-20 12:31
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media