2023 m. lapkricio 29 d., Treciadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Kitu kampu

*print*

Archyvas :: Naudingas informacijos šaltinis apie pavojus kasdieniuose produktuose

2015-08-27
 
 

Rygoje įvyko baigiamasis informacinės kampanijos apie pavojingas medžiagas kasdieniuose gaminiuose renginys. Partneriai iš trijų Baltijos valstybių bei Olandijos pristatė pasiektus rezultatus teigdami, jog kampanija „Pagalvok, kai perki" ne tik sudomino didžiulę audtoriją, bet lėmė padidėjusį žmonių susirūpinimą naudojamais produktais, netgi - pakeitė jų vartojimo įpročius. Kampanijos iniciatoriai pabėžė, kad projekto el. puslapis http://www.pagalvok.lt/ išliks naudingu informacijos šaltiniu kiekvienam, siekiančiam gyventi sveikesnį gyvenimą ir sumažinti pavojingų medžiagų kokteilį savo kūne.

 

Vartotojai gali inicijuoti pokytį

 

„Pagalvok, kai perki" prasidėjo 2011 metais siekiant padidinti produktų be pavojingų cheminių medžiagų paklausą trijose Baltijos šalyse ir pristatyti šį poreikį sprendimus priimantiems asmenims nacionaliame bei tarptautiniame lygmenyje. Kampanijos iniciatoriai tikėjo, kad kebli pavojingų medžiagų cirkuliavimo problema gali iš dalies būti išspręsta vartotojams apie ją plačiau sužinojus ir įsidrąsinus reikalauti gamintojų sveikesnių produktų. Vartotojų rekacija maloniai nustebino! Jie (ypač - jauni tėvai) parodė didžiulį susidomėjimą šia tema, aktyviai dalyvavo renginiuose, teikė klausimus ir dalinosi informacija. Projekto komanda ypatingą dėmesį skyrė jaunimui. Mokytojai ir būsimi mokytojai buvo apmokyti vesti specialias pamokas pavojingų medžiagų tema.

 

Kampanijos mastas buvo milžiniškas

 

Iniciatyva sulaukė didelio vietinės ir nacionalinės spaudos dėmesio visose trijose Baltijos šalyse ir netgi lėmė kampanijoje dalyvavusio prekybos tinklo pirkėjų įpročių kaitą. Dar daugiau, Europos Komisijos 2014 metais vykdytas tyrimas (Eurobarometras „Europiečių požiūris į aplinką") rodo teigiamą pokytį. Pagal surinktus duomenis, susirūpinimas „cheminių medžiagų poveikiu sveikatai" visose Baltijos valtybėse (Lietuvoje - 63%, Latvijoje - 53%, Estijoje - 48%) yra kur kas didesnis nei Europos Sąjungos vidurkis (43%). Kampanija taip pat sulaukė ir Europos Sąungos Aplinkos, jūrų reikalų ir žuvininkystės komisaro Karmenu Vella susidomėjimo. Jis 2025 metų pradžioje aplankė projekto partnerius Rygoje. „Pagalvok, kai perki" jau pasiekė ir teigiami įvertinimai iš Skandinavijos šalių bei Meksikos. Gauti pasiūlymai projekto rezultatus pritaikyti ir panašias veiklas įgyvendinti šiose valstybėse.

 

Gyvoji biblioteka pavojingų cheminių medžiagų tema

 

Kampanijos el. puslapyje http://www.pagalvok.lt/ jo lankytojai gali rasti visą informaciją apie kenksmingas medžiagas, jų poveikį sveikatai ir, svarbiausia - patarimus, kaip šių medžiagų išvengti. Čia taip pat aprašomi įvairūs tyrimai, atlikti Baltijos šalyse kampanijos metu. Lankytojai gali peržvelgti dulkių, kraujo, produktų ir vidaus oro tyrimų rezultatus, susipažinti su svarbiausiomis specialistų įžvalgomis. El. puslapis skatina vartotojų, verslo atstovų ir politikų įsitraukimą. Jame raginama skleisti žinią ir dalintis informacine medžiaga - plakatais, infrogramomis, trumpais animaciniais filmukais ir šiek tiek ilgesniais vaidybiniais klipais, brošiūromis, kišeniniais lankstukais ir vadovais (peržvelk juos). Visa tai gali būti puikiai naudojama edukaciniais tikslais. Mokytojams skirta netgi speciali knyga, padedanti pavojingų cheminių medžiagų temą suderinti su mokymosi programa (kol kas ji - tik anglų kalba). Verslininkai ir politikai gali pasisemti įkvėpimo pokyčiams. El. puspalyje pateikiami siūlymai, rekomendacijos ir sektini pavyzdžiai. Daugybė straipsnių susijusiomis temomis ir atsakymai į lankytojų klausimus daro šį puslapį tikra gyvąja biblioteka. Didžioji dalis informacijos pateikiama penkiomis kalbomis - lietuvių, latvų, estų, anglų ir rusų.

„Pagalvok, kai perki" teigia: „mes galime išvengti ir sumažinti pavojingų cheminių medžiagų keliamą riziką, jei darysime teisingus pasirinkimus dėl kasdien naudojamų produktų." Gal taip ir padarykime? Pradėkime dabar.

 

Kampanija „Pagalvok, kai perki"  (oficialiai žinoma kaip projektas "BaltInfoHaz") yra vienas pirmųjų LIFE informacijos ir komunikacijos projektų Baltijos šalyse.

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2015-08-27 10:43
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media