2024 m. birželio 12 d., Treciadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Kitu kampu

*print*

Archyvas :: Registrų centro užkulisiai: duomenų saugos pažeidimai, dešimtys tūkstančių už neteisėtus atleidimus ir įtartini pirkimai

2020-09-29
 
Seimo narys, Liberalų Sąjūdžio atstovas Eugenijus Gentvilas organizavo spaudos konferenciją dėl įtarimų keliančios Registrų centro vadovo veiklos. Spaudos konferencijoje dalyvavo ir verslo organizacijų atstovė Deimantė Laumytė. E. Gentvilas dėl gautos informacijos apie dešimtis tūkstančių eurų kainavusius darbuotojų atleidimus, buvusių kolegų įdarbinimą bei abejotinus pirkimus, kreipsis į Registrų centrą.

Kompensacijos už neteisėtus atleidimus siekia ir 60 tūkstančių

„Dabartiniam Registrų centro vadovui S. Urbanavičiui pradėjus darbą imtasi personalo valymo. Ir tokiu grubiu būdu, kad po to teismai vienam žmogui priteisė net 60 tūkstančių eurų kompensaciją, kitam - apie 20 tūkst. Smulkesnių, po kelis tūkstančius eurų kompensacijų, priteista dar daugiau. Kaip ir išeitinių po skundų Darbo ginčų komisijai. Suprantu buvusio STT vado ryžtą imtis pokyčių, tačiau Registrų centras nėra atleistas nuo įstatymų laikymosi, kad ir kas jam vadovautų",- teigė E. Gentvilas.

Nerimą politikui kelia ne tik neteisėtų atleidimų gausa. Pasak parlamentaro, „išvalęs" neįtikusius darbuotojus, S. Urbanavičius komandą pradėjo pildyti buvusiais kolegomis iš STT. Yra bent keturi asmenys, dirbę STT, o dabar - Registrų centre. Mažiausiai vienam buvusiam S. Urbanavičiaus kolegai net buvo sukurta speciali pozicija Valstybės įmonėje.

„Tokia vadybos praktika, jeigu taip galima vadinti procesus Registrų centre, duoda ir rezultatų. Tiesa, kažin, ar juos galima pavadinti teigiamais. Kalbu ne apie paskendusius serverius ir sistemas. O apie tai, kad, pasirodo, šios nelaimės galima buvo išvengti. Tačiau dar sausio mėnesį pradėtas atsarginių serverių pirkimas šį pavasarį buvo nutrauktas. Nors jame dalyvavo 5 įmonės. Ar jos neatitiko reikalavimų? Sunku patikėti, nes tai gana didelės įmonės su patirtimi, ne taip, kaip greitųjų testų pirkime. Čia gali būti kita problema - tai perkančios organizacijos darbo kokybė. Ar vadovo darbo kokybė? Ar jau susiduriame su grubia atranka, kai konkursai nutraukiami pamačius, kad laimėti gali ne tie?",- priežastis aiškinosi E. Gentvilas.

Neinformuoja apie duomenų saugumą

Verslo organizacijų atstovė Deimantė Laumytė atkreipė dėmesį, kad visuomenė taip ir nebuvo tinkamai informuota, kokioje būklėje šiuo metu yra tos duomenų sistemos ir registrai, kurie rūsyje po laiptais „skendo" liepos mėnesį.

„Beveik 20 metų dirbau verslo organizacijose ir žinau, kokie griežti reikalavimai yra taikomi duomenų apsaugos procedūroms visiems verslo atstovams. Todėl manau, kad netinkama Duomenų apsaugos inspekcijos reakcija į duomenų saugos incidentą, įvykusį liepos 20 dieną, kuomet buvo pažeisti 16 RC valdomų duomenų registrai, aiškiai suponuoja apie galimai dvigubus standartus verslui ir tokiai duomenų valdymo milžinei kaip RC", - dėstė D. Laumytė.

Ji, kaip fizinis asmuo, kreipėsi į Duomenų apsaugos inspekciją, ar po liepos mėn. incidento, saugūs asmens duomenys, kokie duomenys buvo pažeisti ir kokių procedūrų buvo imtasi, kad jie būtų tinkamai apsaugoti ateityje.

„Duomenų apsaugos inspekcija, pateikusi tik bendrinį atsakymą, mane nukreipė į Registrų centrą. Deja, iki šio ryto jokio atsakymo iš RC nebuvau gavusi. Sunku net spręsti, kokia šiuo metu situacija su įmonių duomenimis, kuriais disponuoja RC. Tai ir ataskaitos, ir sandoriai, ir kiti dalykai. Tačiau bėda ne tik su nežinomybe dėl asmens duomenų saugos ir ar ji atstatyta po skendimo. Bėda, kiek žinau, yra su pačiomis sistemomis. Skandalingosios E-sveikatos veikimas vis dar normaliai neatstatytas. Nežinome ir to, kiek patikimai atstatytos kitos sistemos",- svarstė D. Laumytė.

Perteklinis duomenų apmokestinimas

Ji atkreipia dėmesį, kad 2018 m. spalį - 2019 m. rugsėjį RC vykdė rezervinių kopijų įrenginio pirkimo ir šios įrangos aptarnavimo paslaugos konkursą. „Atsakymų, kas iš tiesų vyko RC ir ką jie nupirko, ko ne, visuomenė negavo nei po pirkimo, nei po incidento, kai paaiškėjo, kad šioje įstaigoje su duomenų rezervinėmis kopijomis reikalai labai blogi",- sakė ji.

 

E. Gentvilas taip pat pabrėžė, jog dar viena itin didelė problema yra akivaizdžiai dvigubas ar net trigubas Lietuvos piliečių duomenų apmokestinimas, kai pvz., žmogus registruoja savo butą RC, sumoka nustatytą rinkliavą, o paskui jo duomenis registrų centras parduoda dar kelis kartus įvairioms interesų grupėms, net prireikus tam pačiam žmogui arba verslo atstovams.
„Manome, kad RC paslaugų kainos yra nepagrįstai aukštos tiek gyventojams, tiek verslui. Jokių detalių kainų pagrindimų RC visuomenei nėra pateikęs", - susirūpinimą pabrėžė E. Gentvilas.

 

Taip pat, anot E. Gentvilo, įtarimus kelia ir duomenų pardavimo sandoriai tam tikriems privatiems rinkos žaidėjams, kurie tuos duomenis be jokios konkurencijos perparduoda rinkoje (pvz., Creditinfo).

„Tai indikuoja, kad Valstybės įmonė, dirba neefektyviai, galimai sudaro sąlygas užsidirbti įvairiems tarpininkams, taip mažindama lėšų surinkimą į biudžetą", - konstatavo E. Gentvilas.

„Manau, jog ir tas faktas, kad didžioji dalis Lietuvos piliečių e-parašų duomenų vis dar yra saugoma ir tvarkoma Estijoje, parodo, kad dabartinis RC vadovas neužtikrina nacionalinio saugumo procesų, privalomų vadovaujant bene svarbiausiai Valstybės įmonei", - pabrėžė E. Gentvilas.

E. Gentvilas dėl šių klausimų kreipsis į Registrų centrą. Pasak jo, tokio kreipimosi tikslas - išsiaiškinti, kokia yra reali situacija. „O tada dar kartą galėsime paanalizuoti, ar S. Urbanavičius tikrai tinkamas žmogus tokios įstaigos vadovo postui. Kol kas, matant, kokios istorijos persekioja Registrų centrą, ir kiek vadovo užgaidos ar darbo brokas kainuoja mokesčių mokėtojams, kaip neūkiškai tvarkomi organizacijos finansai, panašu, kad ši įstaiga verta profesionalesnio vadybininko",- reziumuoja parlamentaras.

Kontaktiniai asmenys:

Eugenijus Gentvilas

 

LR Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys
Ekonomikos komiteto narys
Nepriklausomybės akto signataras
Tel. +3706 984 2794, el. p. eugenijus.gentvilas@lrs.lt

 

Deimantė Laumytė

 

Verslo organizacijų atstovė
Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio
Kandidatė Sėlos vakarinėje vienmandatėje apygardoje
Tel. +370 610 00306, el.p. deimante.laumyte@gmail.com 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2020-09-29 15:17
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media