Smurtas artimoje aplinkoje yra kompleksiška problema, kurios mastai visuomenėje dar nėra tinkamai suvokiami. Tačiau žiniasklaidos teikiama informacija daro didelį poveikį ir esamą padėtį gali pakeisti. Todėl rašydami apie ją:
• Nepamirškite pabrėžti, kad įvykis yra smurto artimoje aplinkoje atvejis, o ne eilinis incidentas, kurio metu panaudota prievarta.
Pavyzdžiui, užuot rašę „Jonas nužudė žmoną Mariją", pabrėžkite, kad „smurto artimoje aplinkoje (šeimoje) metu Jonas nužudė žmoną Mariją".
• Kuo tiksliau perteikite žinomus faktus. Atkreipkite dėmesį, kur dedamas žinutės akcentas, ir stenkitės pabrėžti smurtautojo elgesį. Užuot rašę „moteris buvo užpulta vyro", konstatuokite „vyras užpuolė savo žmoną / partnerę / draugę". Įsitikinkite, kad rašydami apie nukentėjusiąją nepaverčiate smurtautojo nematomu.
• Pateikdami statistiką, venkite teiginių „x moterų patyrė smurtą / buvo išprievartautos", verčiau konstatuokite „x vyrų smurtavo / prievartavo". Žinutėje minėkite ir smurtautojus, ir nukentėjusiąsias arba tik smurtautojus.
Niekada nerašykite tik apie nukentėjusiąsias. Teigdami, kad, pvz., Marija patyrė smurtą, atitrauksite dėmesį nuo Jono, kuris smurtavo prieš ją. Todėl svarbu rašyti: „Jonas sumušė Mariją".
• Venkite žodžio „tariamai", kalbėdami apie smurtautojo veiksmus. Užuot teigę „moteris tariamai buvo užpulta savo vyro", nurodykite „moteris teigė (policijai), kad ją užpuolė sutuoktinis".
• Venkite nukentėjusiosios elgesio apibūdinimų: „paskatino", „išprovokavo", „pati prašėsi" ir pan. Neabejokite nukentėjusiosios elgesio adekvatumu. Pabrėžkite smurtautojo poelgį, veiksmus.
• Venkite posakio „smurtas prieš moteris", nes tai skatina svarstyti, kas gi su tomis moterimis negerai? Kalbėkite apie „vyrų smurtą prieš moteris", taip atkreipdami dėmesį į netinkamą tam tikrų vyrų elgesį.
• Neneikite fakto, kad smurto artimoje aplinkoje atvejai atskleidžia lyčių nelygybę. Teiginiai „ir vyrai patiria smurtą" arba „moterys irgi smurtauja" menkina moterų patiriamo smurto artimoje aplinkoje mastus. Teiginius reikia paremti statistika, atkreipiant dėmesį, kad lytis yra svarbus veiksnys kalbant apie smurtą artimoje aplinkoje (apie 80 proc. visų nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusių asmenų yra moterys, o daugiau nei 90 proc. visų smurtautojų - vyrai; vyrai artimoje aplinkoje ypač dažnai nukenčia nuo kitų vyrų.
Pasaulio mastu moterys sudaro 89 proc. asmenų, kurie kenčia nuo sisteminio smurto - kai 4 ir daugiau kartų patiriama to paties asmens prievarta). Pateikite nacionalinę arba (ir) regioninę statistiką.
• Būtinai informuokite skaitytojus, kur galima kreiptis pagalbos (regioninių ir nacionalinių pagalbos centrų, pagalbos linijos kontaktus).
.APIE PROJEKTĄ
Projekto „Stop smurtui prieš moteris - nuo sąmoningumo didinimo iki nulinio aukų kaltinimo" tikslai - didinti visuomenės suvokimą ir žinias apie vyrų smurtą prieš moteris bei smurto formas, skatinti nulinę toleranciją vyrų smurtui ir smurto aukų kaltinimui (angl. victim-blaming).
Projektą įgyvendina Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, Lygių galimybių plėtros centras, socialinės reklamos agentūra „Nomoshiti" ir Žmogaus teisių stebėjimo institutas.
Jo turinys atspindi Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos požiūrį ir nebūtinai sutampa su Europos Komisijos nuomone.
Komentarai (2)