2023 m. gruodžio 3 d., Sekmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Dialogai apie žiniasklaidą

*print*

Archyvas :: Kokie Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos 2018 metų veiklos rezultatai

2019-02-08
 
 Gražina Ramanauskaitė

Gražina Ramanauskaitė

Gražina Ramanauskaitė, 
Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba

 

Praėjusieji metai gautų skundų skaičiumi Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai buvo rekordiniai - gautas net 321 skundas (palyginimui 2017 m. - 253). Skundų skaičius, lyginant su 2017 metais, padidėjo 21 %, todėl ženkliai išaugo Tarnybos teisininkų darbo krūvis.
Pernai žurnalistų etikos inspektorius priėmė 207 sprendimus. Tai 29 sprendimais (14 %) daugiau nei 2017 metais. Iš jų 12 buvo apskųsti Vilniaus apygardos administraciniam teismui. Tai sudaro 6 % visų sprendimų. Tik 1 žurnalistų etikos inspektoriaus sprendimą Vilniaus apygardos administracinis teismas dalyje panaikino. Šis pirmosios instancijos teismo sprendimas apeliacine tvarka yra apskųstas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui. Visi kiti teismuose priimti sprendimai Tarnybai buvo palankūs.
Analizuojant pernai nustatytus visuomenės informavimo sritį reglamentuojančių teisės aktų pažeidimus, į akis krinta išaugęs teisės į privataus gyvenimo apsaugą pažeidimų skaičius: nustatyti 23 privataus gyvenimo pažeidimo atvejai (2017 m. konstatuota 18 tokių pažeidimų). Palyginti su ankstesniais metais, nustatyta mažiau asmens garbės ir orumo pažeidimų: 2018 m. - 13, 2017 m. - 18. Nors 2018 m. išsiskyrė tuo, jog nuo gegužės 25 d. visoje Europos Sąjungoje pradėtas taikyti Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas, tačiau Tarnyboje konstatuotų asmens duomenų tvarkymo pažeidimų visuomenės informavimo priemonėse skaičius augo nežymiai - 2018 metais nustatyti 8 pažeidimai, o 2017 metais - 7. Ėmus taikyti Reglamentą, Tarnyboje nustatyti 2 jo pažeidimo atvejai, dėl kurių pritaikyta nauja poveikio priemonė - papeikimas asmens duomenų valdytojui (tvarkytojui).
Kitų pažeidimų skaičius, palyginus su praėjusiais metais, taip pat augo - nuo 42 pažeidimų nustatytų 2017 metais, iki 61 pažeidimo 2018 metais. Kitais pažeidimais laikomi pagrindinių visuomenės informavimo principų (informaciją teikti teisingai, tikslai ir nešališkai, laikytis pagarbos žmogui, nuomonę reikšti sąžiningai ir etiškai) nesilaikymas, nuomonių įvairovės neužtikrinimas, objektyvumo ir nešališkumo stoka bei kitų Visuomenės informavimo įstatymo nuostatų nesilaikymas.
Iš visų 2018 metais ištirtų pareiškėjų skundų 67 skundai pripažinti nepagrįstais. Tai sudaro apie trečdalį visų pernai išnagrinėtų skundų.
Priimti 32 sprendimai atsisakyti nagrinėti pareiškėjų skundus. Pagrindinės tokio atsisakymo priežastys: pareiškėjas prašomas nepatikslina skundo, neįmanoma pradėti skundo tyrimo dėl duomenų trūkumo, kreipiasi netinkamas subjektas, tyrimas nepriklauso žurnalistų etikos inspektoriaus kompetencijai. Dėl pritaikytos mediacijos 10 skundų tyrimų nutraukta, nes Tarnybos dėka buvo pasiektas taikus susitarimas. Dar 10 sprendimų nutraukti tyrimą žurnalistų etikos inspektorius priėmė dėl kitų pagrindų (suėjusi senatis, pagal kompetenciją priklauso nagrinėti kitai institucijai).
2018 metais vykdyti 6 tyrimai savo iniciatyva dėl viešosios informacijos rengėjų (skleidėjų) pareigos neminėti asmens duomenų skelbiant žinias apie savižudybes ar bandymus nusižudyti laikymosi. Visais 6 atvejais konstatuoti pažeidimai skelbiant minėtus duomenis. Kiti 10 tyrimų, vykdytų savo iniciatyva, baigti, nes pažeidimai nepasitvirtino.
Per praėjusius metus žurnalistų etikos inspektorius priėmė 3 sprendimus, kuriais įspėjo viešosios informacijos rengėjus (skleidėjus) dėl Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo pažeidimų.
2018 metais nustatyta 14 rimtų profesinių pažeidimų. Rimtu profesiniu pažeidimu laikomi Visuomenės informavimo įstatymo 19 straipsnio 1, 2 ir (ar) 3 dalies pažeidimai. Tokių pažeidimų esmę sudaro draudžiamos informacijos, žeminančios žmogaus garbę ir orumą, pažeidžiančios nekaltumo prezumpciją, paskelbimas. Lyginant su praėjusiu laikotarpiu, šios rūšies pažeidimų sumažėjo (2017 m. konstatuota 20 draudžiamos informacijos paskelbimo atvejų). Net 6 kartus per 2018 m. rimtą profesinį pažeidimą padarė UAB „Respublikos leidiniai", 2 kartus - UAB „Lietuvos ryto" televizija.
Tarnybos interneto svetainėje 4 sprendimai pareiškėjų prašymu paskelbti viešai.
Kelinti metai iš eilės pastebima apskundimų dėl socialinių tinklų turinio didėjimo tendencija. Pernai ir vėl augo sprendimų, kuriuose vertinta socialiniuose tinkluose (Facebook, Youtube, Linkedin) paskelbta informacija, skaičius. 2017 m. priimti 25 sprendimai, tuo tarpu 2018 m. jau 32 sprendimai dėl socialinių tinklų turinio.
Tarnybos atstovas, atlikdamas kontaktinio asmens su didžiosiomis informacinių technologijų kompanijomis funkciją, pernai 650 kartų kreipėsi į socialinius tinklus ir pranešė apie juose pastebėtą nesantaikos kalbą. Apie 97 % nesantaikos kalbą sudarančio turinio buvo pašalinta mažiau nei per 24 valandas.
Tarnyba kartu su Vidaus reikalų ministerija ir Generaline prokuratūra pernai pradėjo vykdyti Europos Sąjungos projektą „Atsako į neapykantos nusikaltimus ir neapykantą kurstančias kalbas Lietuvoje stiprinimas" pagal 2014­­-2020 m. Teisių, lygybės ir pilietybės programą. Vykdydama šį projektą Tarnyba 2018 m. suorganizavo pirmąjį iš 10 numatytų nemokamų seminarų 10-tyje Lietuvos apskričių.
Rubrika Žiniasklaida Lietuvoje yra Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo projekto dalis.

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2019-03-26 12:34
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media