2024 m. birželio 14 d., Penktadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Dialogai apie žiniasklaidą

*print*

Archyvas :: Keli štrichai spaudos bičiulio dr. V. Stankaus biografiniam portretui

2019-06-27
 
Dr. Viktoras Stankus, ilgametė „Dirvos“ laikraščio bendradarbė ir LŽS garbės narė Stefanija Gedgaudienė, Clevelando lietuvių lietuvių kultūros dokumentavimo centro direktorė Rūta Degutis, VU doc. dr. Jolanta Mažylė. 2018 m. Andrio Jono Dunduro nuotr.

Dr. Viktoras Stankus, ilgametė „Dirvos“ laikraščio bendradarbė ir LŽS garbės narė Stefanija Gedgaudienė, Clevelando lietuvių lietuvių kultūros dokumentavimo centro direktorė Rūta Degutis, VU doc. dr. Jolanta Mažylė. 2018 m. Andrio Jono Dunduro nuotr.

Dr. Viktoras Stankus  - aktyvus lietuviškos spaudos bendradarbis, visuomenininkas gerbiamas ne tik JAV lietuvių bendruomenėje, bet savo aktyvia ir nuoširdžia veikla gerai pažįstamas ir Lietuvoje.

Jau keleri metai dr. Viktoras Stankus kaip nuoširdus lietuviško žodžio puoselėtojas ir energingas lietuviškos žinios skleidėjas yra Lietuvos žurnalistų sąjungos narys.  Vilniaus skyriaus valdybos teikimu buvo  įvertinta  įvairialypė LŽS nario dr. Viktoro Stankaus žurnalistinė veikla ir už svarų indėlį į Lietuvos žurnalistikos istoriją bei už asmeninį indėlį stiprinant LŽS tarptautinį bendradarbiavimą ir pripažinimą Viktoras STANKUS apdovanotas medaliu „Už nuopelnus žurnalistikai". 

Keli štrichai dr. Viktoro Stankaus biografijai.

Aštuonerių metų Viktoras į Ameriką persikėlė su tėvais prieš septynis dešimtmečius,   po Antrojo pasaulinio karo. Pirmoji ir nuolatinė  Stankų šeimos vieta tapo Clevelandas. Pasakodamas apie Clevelandą dr. Viktoras visada randa palyginimų, asociacijų, kurios emociškai nukelia ir į Lietuvą. O kai kalbamės apie Clevelando lietuvių bendruomenės istoriją ir šias dienas, dr. Viktoras pabrėžia, kad pats jaučiasi tarytum dvynys - jam vienodai brangios Clevelando vietos ir Lietuva. Tad pavadintas Clevelando ir Lietuvos lietuviu tarsi giliai įkvepia pasididžiavimo gūsį ir taria: „Iš tiesų, taip ir yra!"

 xxx

Diplomuotas odontologas, medicinos mokslų daktaras Viktoras Stankus savo gyvenimą paskyrė lietuviškai veiklai ir lietuvybės puoselėjimui. Nuo pat jaunumės aktyviai dalyvavo skautijos veikloje, Lietuvių studentų, korporacijos Neo-Lituanus Clevelando skyriaus veikloje. Buvo JAV LB Krašto valdybos vicepirmininkas (1982-1988), o 1991-1994 metais Tarybos narys. Dr. Viktoras Stankus daug nuveikė vadovaudamas Vilties draugijai, leidžiančiai Dirvos laikraštį. Pats daug rašė ir teberašo Draugui, Pasaulio Lietuviui, Dirvai bei kitiems lietuviškiems leidiniams.

Tačiau didžioji dr. Viktoro Stankaus darbų dalis nuveikta propaguojant Lietuvos vardą Amerikos žiniasklaidoje, nagrinėjant aktualius Lietuvos istorijos ir paveldo klausimus Amerikos viešojoje erdvėje. Dr. V. Stankus metais talkino ir mokslininkui Johnui F. Cadzow, parengusiam išsamią studiją anglų kalba apie Amerikos lietuvius ir jų bendruomenes.

Dr. V. Stankus dalyvavo baltistikos konferencijoje Stokholme 1979 metais, kur skaitė išsamią paskaitą apie žydų ir lietuvių santykius Antrojo pasaulinio karo metais, taip pat dalyvavo ne vienoje NBC televizijos Sunday Magazine programoje, kur skleidė žinias apie Lietuvą, beje, šios televizijos laidose paneigė kaltinimus Lietuvai, kad ji turėjo SS legioną ir buvo nacių sąjungininkė. Šios aktualijos nepaprastai jautrios ir šiuo metu.

Dr. Viktoras Stankus, naudodamas savo surinktą archyvinę medžiagą JAV archyvuose (beje, labai glaudžiai bendradarbiavo su neseniai mirusiu prof. A. Idzeliu), Lietuvos advokatavimo bylą tęsia ir dabar rašydamas apie Lietuvą ir lietuvių veiklą nacionalinėse JAV žiniasklaidos priemonėse bei aktyviai talkina anglų kalba leidžiamame LT NEWS interneto leidinyje, kurio dauguma skaitytojų yra amerikiečiai.

Clevelando ir Lietuvos lietuvio dr. Viktoro Stankaus pastangomis žinios apie mūsų krašto  reikalus ir dabar pasiekia gausias JAV skaitytojų ir žiūrovų auditorijas.

 

Dr. Jolanta Mažylė,

LŽS Vilniaus skyriaus pirmininkė

 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2019-06-27 14:41
 
 

Komentarai (1)

Jūsų el. paštas

Saulius

2019-07-06 12:02

Įdomu, o kas parašys Amerikos lietuviškos spaudos istoriją?

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media