2024 m. lapkricio 3 d., Sekmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Aktualijos

*print*

Archyvas :: LŽS Kelionių ir pramogų klubo nariai - Kipre

2015-04-17
 
LŽS Kelionių ir pramogų klubo vėliava - Kipre

LŽS Kelionių ir pramogų klubo vėliava - Kipre

 

Gerimantas Statinis

 

LŽS Kelionių ir pramogų klubo nariai G.Statinis, O.Nosevičienė ir K.Stalnionytė neseniai sugrįžo iš info turo po Kiprą. Tai labai įdomi sala visais aspektais, ji nuo seniausių laikų buvo Bizantijos ir Osmanų imperijų sferoje, čia nuo seno gyvena graikai ir turkai. Paskutinieji salos kolonizatoriai buvo britai, jie 1960 m. išeidami perspėjo Graikiją ir Turkiją, kad nei viena iš šių šalių nepretenduotų į šią salą, net vėliavoje neturėjo būti tų šalių spalvų - dėl to Kipro vėliava, bene vienintelė pasaulyje su šalies kontūrais, baltame fone, o apačioje dvi alyvmedžio šakelės simbolizuoja graikų ir turkų tautas. Graikijos ir Kipro himnai identiški. Klausiame kipriečių, kodėl šalia Kipro visur plevėsuoja ir Graikijos žydrai balta vėliava? O jūs pažiūrėkite į Šiaurės Kipro pusę, ten visur irgi dvi vėliavos Turkijos ir Kipro turkų plevėsuoja... Turkai 1974 m., reaguodami į graikų nacionalistų ketinimą nuversti išrinktąjį prezidentą Makarijų, dalį Šiaurinio Kipro okupavo ir paskelbė atskirą valstybę, tačiau ji lieka nepripažinta, lyg kokia Padniestrė ar Abchazija. Dabar sala padalinta, o jos sienas skiria Žalioji zona, saugoma Jungtinių Tautų Organizacijos. Ne paskutinį vaidmenį Kipre vaidina ir britai, nors jie leido skelbti nepriklausomybę, saloje savo karines bazes Akrotiryje ir Dekelijoje pasiliko. Nesutarimai Kipre, tai kolonizacijos pasekmės, kurios tęsiasi iki šiol... 

Lankėmės buferinėje, taip vadinamoje Žaliojoje zonoje, kurią jau 1963 m. mažindami įtampą tarp Šiaurės ir Pietų Kipro atskyrė Jungtinių Tautų Organizacija. Patekti eilinis keliautojas čia negali, todėl naudodamiesi galimybe joje apsilankyti, susitikome ir kalbinome čia tarnaujančią vilnietę majorę Aleksandrą. Ji sakė, kad JTO pajėgose tarnauja du iš Lietuvos atsiųsti pareigūnai. Jų misija, saugoti civilių gyventojų ramybę ir taiką. Susitikimas vyko jau 40 metų apleistame Nikosijos oro uoste. Vaiduokliškai atrodo tuo metu buvęs modernus keleivių terminalas, dabar apleistas, su išdaužytais pastato langais. Nikosija - vienintelė pasaulio sostinė padalinta viela į dvi dalis, skiriama Žaliosios zonos. Viduryje miesto, šalia kavinių, riogso metalinės statinės su betonu, apraizgytos spygliuota viela, įspėjančios, kad čia niekam nevalia kelti kojos. Šiandieną, pasaulio taikdarių pastangomis, sienos perėjimas tarp pasiskelbusios Šiaurės Kipro Turkų Respublikos ir Kipro Respublikos visiškai supaprastėjęs, tereikia turėti pasą arba tapatybės kortelę ir tu po kelių minučių gali grožėtis jau kita puse. Nikosijos senamiestis įsikūręs vienuolikos bastionų rotondinėje tvirtovėje, XVI a. pastatytoje venecijiečių apsisaugoti nuo turkų antpuolio. Tvirtovės sienų kontūrai iš viršus tapo oficialiu sostinės herbu. Nikosija - stambiausias Kipro administracinis, politinis ir kultūrinis centras, čia tik 300 tūks., kai tuo metu šalyje yra 784 tūks. gyventojų.

Kipro turizmo organizacijos firminis ženklas - tai iš jūros bangų išnyrantis Afroditės siluetas, Saulės - širdies pavidalo fone. Tai reiškia, kad tai Afroditės, meilės ir saulės sala... Čia visoje saloje daug objektų, susijusių su Afrodite: jos gimimo vieta - Petra tuo Romiou paplūdimys, kur teko matyti kaip jauna pora įsimylėjusių savo bučinius skiria meilės deivei; Afroditės grota - vonia, kur pasak legendos, ją besimaudančią pamatęs Adonis įsimylėjo; šventyklos, jau nekalbant apie prekinius šios deivės vardu vadinamus ženklus. Tai tikrai Afroditės sala, kurios vardą kipriečiai išradinga naudoja šalies įvaizdžiui sukurti. Kitas Kipro simbolis, tai kryžiaus pavidalo dievaitis iš žalvario amžiaus III tūks. pr. Kr. Tai tipiškas Kipro salos priešistorinio meno pavyzdys parodantis salos svarbą civilizacijos ir antikos kontekste. Kipriečiai juo ženklina savo eurų monetas, o šios  yra numizmatų vertinamos - vien man keli draugai užsakė parvežti visą saują Kipro eurų.   

Visą kelionę mus lydėjo nuoširdūs ir draugiški kipriečiai gidai - Mary Patroklou ir Polys Polycarpou, per savaitę jie tapo mūsų draugais, be pagražinimo pasakojo sudėtingą Kipro istoriją ir šiandienos šalies problemas. Abu jie kilę iš Šiaurės Kipro, todėl sužinojome apie jų šeimos dramą, kuomet jie dar būdami vaikai buvo ištremti iš savo namų. Tik prabėgus keturiems dešimtmečiams jie galėjo sugrįžti pasižiūrėti savo buvusių namų. Kipro žmonės svetingi ir ši sala išskirtinė praleisti savo atostogas, čia kiekvienas suras sau mėgstamų užsiėmimų: vieni galės mėgautis Viduržemio jūros malonumais, antri lankyti istorijos ir gamtos objektus, treti - išbandyti ekstremalius pojūčius keliaujant po kalnus, urvus ar gaudant vėją su burėmis ar aitvaru ant vandens. Kipro salos istoriją formavo net trijų civilizacijų - senovės Graikijos, Romos ir Bizantijos - imperijos, todėl susipažinti su šios šalies istorija norėjau seniai, tačiau buvo ir kita priežastis ją aplankyti, nes aš gimęs tais pačiais metais ir dieną, kuomet ši sala paskelbė savo nepriklausomybę. Šiemet, per Žolinę, mes kartu švęsime 55 metų sukaktį! Už galimybę aplankyti Afroditės salą dėkojame Kipro turizmo organizacijai ir Superkelionės.lt kolektyvui.

    

 

 

 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2015-04-17 14:09
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media