2022 m. liepos 4 d., Pirmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Aktualijos

*print*

Archyvas :: Seimo narys Jurgis Razma įregistravo Visuomenės informavimo įstatymo pataisą, tramdysiančią savivaldybių teisę leisti periodinius oficiozus

2014-04-08
 
Seimo narys Jurgis Razma

Seimo narys Jurgis Razma

 

Vilma Danauskienė 

Seimo narys konservatorius Jurgis Razma pirmadienį įregistravo Visuomenės informavimo įstatymo pataisą, uždrausiančią savivaldybėms teisę leisti periodinius leidinius.

Politikas siūlo 22-ąjį šio įstatymo straipsnį, reglamentuojantį savivaldybių ir jų įsteigtų institucijų (išskyrus mokslo ir mokymosi įstaigas) teisę leisti periodinius leidinius, išdėstyti sekančiai: „Valstybės institucijos bei įstaigos (išskyrus mokslo ir mokymo įstaigas), savivaldybių institucijos bei įstaigos, taip pat juridiniai asmenys, kurių steigėjais, dalininkais ar akcininkais yra savivaldybės, bankai, politinės partijos negali būti viešosios informacijos rengėjais ir (ar) jų dalyviais, bet gali leisti neperiodinius informacinio pobūdžio leidinius, turėti informacinės visuomenės informavimo priemones, skirtas visuomenei informuoti apie savo veiklą, jeigu įstatymų nenustatyta kitaip."

 

J.Razma: „Situacija - nenormali"

„Tai yra reagavimas į Druskininkų situaciją, - sakė Seimo narys J.Razma. - Gaunu nemažai skundų ir kreipimųsi iš Druskininkų nepriklausomų leidėjų, kurie piktinasi Druskininkų savivaldybės leidžiamu periodiniu leidiniu, sudarančiu iškreiptą konkurenciją vietos žiniasklaidos rinkoje bei žlugdančiu vietinę nepriklausomą spaudą".

Tokią situaciją Druskininkuose, kai socialdemokratų ir mero Ričardo Malinausko valdomos Druskininkų savivaldybės biudžetinė įstaiga „Druskininkų švietimo centras" leidžia periodinį savaitraštį „Mano Druskininkai", konservatorius J.Razma pavadino nenormalia.

Pasak J.Razmos, prisidengiant švietimo institucija, tikrovėje vietos valdžia už mokesčių mokėtojų pinigus leidžia valdančiuosius liaupsinantį oficiozą.

Yra įstatymo apėjimas, o to neturėtų būti, - įstatymo pataisos įregistravimo motyvus aiškino J.Razma.

Druskininkų pavyzdžiu pasekė ir kitos šalies savivaldybės, pradėję vietose už mokesčių mokėtojų pinigus leisti ir nemokamai platinti valdančiuosius liaupsinančius periodinius leidinius.

 

Apskundė Žurnalistų etikos inspektorei Seime

2013-ųjų metų vasarį dviejų nepriklausomų Druskininkų savaitraščių leidėjai kreipėsi į Seimo Žurnalistų etikos inspektorę, prašydami įvertinti dideliu tiražu Druskininkų savivaldybės leidžiamą ir nemokamai platinamą leidinį „Mano Druskininkai".

2013-ųjų metų gruodį Seimo Žurnalistų etikos inspektorė Zita Zamžickienė priėmė sprendimą „Dėl leidinio „Mano Druskininkai" leidybos", kuriame konstatavo, kad periodinis leidinys, kuriame Druskininkų valdžia aukština save ir mero Ričardo Malinausko bendraminčius socialdemokratus, o opozicijoje esančius politikus bei nepriklausomą vietos žiniasklaidą drabsto purvais - už Visuomenės informavimo įstatymo ribų.

Inspektorė griežtai nurodė nutraukti šio leidinio leidybą arba jame rašyti tik apie Druskininkų savivaldybės švietimo įstaigų veiklą.

Druskininkų savivaldybė tokį sprendimą apskundė teismui. Kol kas teismas sprendimo nėra priėmęs.

Premjeras - nepajėgus sutramdyti pavaldinį

Pasinaudodamas tuo, kad teismo sprendimo dar nėra, savo pavaduotoją socialdemokratų partijoje, Druskininkų merą R.Malinauską užtaria ir Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas, premjeras Algirdas Butkevičius. Neseniai svarstant merą R.Malinauską ir jo globojamą Druskininkų savivaldybės leidinį socialdemokratų partijos vadovybėje, apsiribota ne R.Malinausko nevykdomo Seimo institucijos priimto sprendimo svarstymu, bet nutarta „palaukti teismo sprendimo".

„Žinant premjero A.Butkevičiaus ir Druskininkų mero R.Malinausko valios pajėgumus socialdemokratų partijoje, manau, jog premjeras yra tiesiog nepajėgus pareikalauti iš savo pavaldinio ir itin įtakingo bendrapartiečio, kad būtų laikomasi įstatyme numatytų Visuomenės informavimo įstatymo reikalavimų ir nepiktnaudžiaujama įstatyme paliktomis landomis", - sakė Visuomenės informavimo įstatymo pataisą, tramdysiančią savivaldybių teisę leisti periodinius oficiozus, pirmadienį įregistravęs Seimo narys J.Razma.

 

Nepriklausomi leidėjai sveikina iniciatyvą

Kalbintas vienas iš skundo Žurnalistų etikos inspektorei Seime, nepriklausomo savaitraščio „Druskininkų naujienos" redaktorius Romas Sadauskas - Kvietkevičius sakė sveikinantis tokią Seimo nario iniciatyvą.

„Žurnalistų ir leidėjų etikos inspektoriaus tarnybos sprendime dėl Druskininkų savivaldybės leidinio „Mano Druskininkai" buvo atkreiptas dėmesys, kad mūsų valdantieji pasinaudojo savaip interpretuota Visuomenės įstatymo nuostata, leidžiančia švietimo įstaigoms informuoti visuomenę apie savo veiklą ir tokiu būdu. Seimo nario J.Razmos pasiūlyta pataisa nepaliks galimybės taip iškraipyti įstatymo. Džiaugiuosi, kad politikas, mano supratimu, teisingai suprato, kaip galima patobulinti įstatymą, skirtą užtikrinti spaudos laisvę. Nes be laisvos žiniasklaidos, objektyviai informuojančios visuomenę apie politikų darbus, nebelieka pačios demokratijos esmės - laisvas rinkėjų apsisprendimas įtakojamas rinkodaros priemonėmis už jų pačių pinigus", - teigė žurnalistas.

Pasak R.Sadausko - Kvietkevičiaus, tokia Visuomenės informavimo įstatymo pataisa sustabdytų „druskininkietiškos ligos" plitimą į kitas savivaldybes: „Tai savivaldybes valdančius politikus apsaugotų nuo pagundos už mokesčių mokėtojų pinigus steigti nemokamai dalinamus laikraščius, kurie rašytų apie juos kaip apie mirusius - tik gerai ir labai gerai, arba nieko".

Iš 15 min.lt

Paskutinį kartą atnaujinta: 2014-04-08 12:34
 
 

Komentarai (3)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media