2022 m. lapkricio 27 d., Sekmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Aktualijos

*print*

Archyvas :: Kviečiame į kalbos forumą „Keiksmažodžiai, pertarai, makaronizmai – kas tai? Kalbos šiukšlės, prieskonis ar emocinė iškrova?“

2022-06-24
 
Išsprūdus nepadoriam žodžiui vaikystėje mus siųsdavo išsiplauti burną. Bet ar įmanoma taip kontroliuoti savo kalbą, kad tų neleistinų žodelių net labai supykus ar išsigandus neišsprūstų?.. Kodėl nenorminė leksika tokia gaji, iš kur ji į mūsų kalbą atėjo, kokį vaidmenį ir įtaką daro?
Apie keiksmažodžius ir kitus įpročius šnekamojoje kalboje Valstybinė lietuvių kalbos komisija birželio 29 d. 15 val. per Teams programą rengia kalbos forumą „Keiksmažodžiai, pertarai, makaronizmai - kas tai? Kalbos šiukšlės, prieskonis ar emocinė iškrova?", kuris bus transliuojamas ir VLKK jutubo kanalu. Forume į šį kalbinį gaivalą bus pažvelgta ne tik iš lingvistinės, bet ir iš psichologinės, socialinės, kultūrinės ir net politinės pusės.
Valstybinės kalbos inspekcijos viršininkas, Vilniaus universiteto dėstytojas, studentams dėstantis retoriką ir stilistiką, dr. Audrius Valotka skaitys pranešimą „Makaronizmų makaronai", kuriuo pasirengęs atskleisti, kodėl dažnas sąmoningai ar nesąmoningai įterpiame į savo kalbą svetimos kalbos žodį arba posakį ir kas iš to išeina. Be makaronybių pravartu panagrinėti ir kitus nereikalingus, kalbant nuolat pasigaunamus žodžius, vadinamus pertarais. Apie juos bus kalbama forumo diskusijoje.
Vilniaus universiteto Kauno fakulteto docentas dr. Robertas Kudirka parengė pranešimą „Tvajumat visuomenė: proletaro kalbos imanencija". Jis supažindins, iš kur ir kaip į lietuvių kalbą atėję populiariausi keiksmažodžiai. Mokslininkas ir dėstytojas, 2014 m. išrinktas geriausiu fakulteto dėstytoju, daugelį metų tiria žargoninę ir nenorminę leksiką, yra ne vieno žodyno sudarytojas.
Psichologas psichoterapeutas Andrius Kaluginas pažvelgs į keiksmažodžių vartojimą psichologiniu aspektu - ar jie daro įtaką mūsų sveikatai. Jis neslėps, kad keiktis nors nekultūringa, bet sveika, tik būtina pasirinkti tinkamą vietą ir laiką.
Antroje kalbos forumo dalyje į diskusiją įsitrauks vertėjas, literatūros kritikas, VLKK narys Laimantas Jonušys, leidyklos „Kitos knygos" projektų vadovė, kalbos redaktorė Aira Niauronytė-Leonidovna, rašytojas, literatūrologas dr. Rimantas Kmita, iš anglų kalbos televizijos serialą „Simpsonai" išvertusi vertėja Ieva Barakauskaitė, etnologė Gražina Kadžytė, etiketo specialistas, rašytojas, žurnalistas Giedrius Drukteinis ir kiti. Forumą moderuos žurnalistas Aurimas Perednis.
Kviečiame visus stebėti VLKK kalbos forumą!
Transliacija per Valstybinės lietuvių kalbos komisijos „Youtube" kanalą („VLKK Kalbos forumas")
Prisijungimo nuoroda:
https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19:meeting_ODU2ZTY2ZTUtZjM3Ni00M2M2LTkxOTItMzBkN2ZjZmZkZWM3@thread.v2/0?context={"Tid":"c4acaa4e-926a-457a-a353-cd58c24bc1da","Oid":"d8152312-64e9-44cd-895e-06f57f20b20e"}

 

Daugiau informacijos:
Aurelija Baniulaitienė
VLKK ryšių su visuomene atstovė
El. p. aurelija.baniulaitiene@vlkk.lt
Mob. 8 695 48899
Gedimino pr. 60, 01110 Vilnius

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2022-06-24 08:28
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media