2024 m. birželio 24 d., Pirmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Aktualijos

*print*

Archyvas :: 2023 metų Kalbos premija skiriama žurnalo „Gimtoji kalba“ vyr. redaktorei Ritai Urnėžiūtei. Sveikiname!

2023-05-06
 
Po apdovanojimo

Po apdovanojimo

Seimo Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija (Komisija) jau 20-ąjį kartą skiria žodžio laisvės gynėjos, labdaros organizatorės Felicijos Bortkevičienės atminimą įamžinančią Kalbos premiją. Šiais metais ja pagerbiama ilgametė lituanistų profesinio žurnalo „Gimtoji kalba" vyriausioji redaktorė, Lietuvių kalbos draugijos tarybos narė Rita Urnėžiūtė.
„Netrukus, gegužės 7-ąją, minėsime Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną. Lietuvių kalba yra vienas didžiausių mūsų tautos lobių, mūsų tapatybės pagrindas. Kasmet šią dieną prisimename, koks brangus ir reikalingas laisvas žodis gimtąja kalba ir kokį gyvybiškai svarbų darbą dirba lietuviško žodžio puoselėtojai", - sako Seimo Pirmininko pavaduotojas, Seimo Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisijos pirmininkas dr. Paulius Saudargas.
Parlamentaro teigimu, Kalbos premijos laureatų rinkimai įrodo, kad Lietuvos visuomenė turi valios ir supratimo pagerbti šiuos žmones, kuriems kalbos idealas ir ideali kalba yra vertybė, kurių pastangomis mūsų viešoji kalba dar gali būti pavyzdinga. „Šiandien sveikiname gerb. R. Urnėžiūtę, kalbos profesionalę, garbingai tęsiančią Felicijos Bortkevičienės, kurios atminimui įamžinti ir įsteigta Kalbos premija, darbus asmenybės, kuri yra neabejinga mūsų gimtajai kalbai ir jos likimui", - teigia P. Saudargas.
Rita Urnėžiūtė, rengdama „Gimtosios kalbos" žurnalą, daugelį metų buria Lietuvos lingvistus kalbiniam visuomenės švietimui, rūpinasi kultūrinių įvykių, renginių, skirtų lietuvių kalbai ugdyti ir puoselėti, sklaida Lietuvoje. Straipsniuose R. Urnėžiūtė didžiausią dėmesį skiria lietuvių tarmėms ir jų paveldui, lietuvių kalbos kultūrai, stilistikai. Redaktorė rašo kritinius straipsnius, išryškinančius Lietuvoje publikuotos verstinės literatūros lietuvių kalbos vartojimo negeroves bei viešai dalijasi redaktoriaus darbo patirtimi ir taip ugdo kalbinį sąmoningumą.
R. Urnėžiūtė yra įsitraukusi į Valstybinės lietuvių kalbos komisijos veiklą - ji yra Vadovėlių vertinimo pakomisės narė, redaguoja įvairius leidinius. Prie taisyklingos kalbos, kalbos vartosenos aktualių klausimų sklaidos R. Urnėžiūtė prisideda aktyviai bendradarbiaudama su kalbų mokykla „Lingua Lituanica", yra nuolatinė praktinių kursų lietuvių kalbos redaktoriams, kalbos tvarkytojams, žiniasklaidos, leidyklų darbuotojams ir kt. lektorė.
Felicijos Bortkevičienės kalbos premija yra skiriama už neatlygintiną reikšmingą lituanistinę veiklą. Šiuo aspektu Rita Urnėžiūtė yra vertinama už daug Lietuvos visuomenės dėmesio sulaukusių „Metų žodžio" ir „Metų posakio" rinkimų organizavimą. Pagrindinis šios neatlygintinos veiklos tikslas - visuomenės kalbinis švietimas, siekimas ugdyti ir puoselėti tautos kūrybiškumą, atliepiantį visuomeninio ir politinio gyvenimo realijas. Tokio pobūdžio metų leksikos rinkimais, vykstančiais ir kitose šalyse (Vokietijoje, D. Britanijoje, Lenkijoje, Latvijoje ir kt.), parodomas kalbos gyvumas ir žmonių gebėjimas taikliai įvardyti reikšmingas gyvenimo aktualijas.
Labai svarbu, kad R. Urnėžiūtė - Lietuvių kalbos draugijos (LKD) narė, nuo 2008 m. LKD valdybos sekretorė, dirbanti neatlygintinai. Ji padeda organizuoti LKD renginius, Lietuvių kalbos dienas, mokinių konkursus ir olimpiadas, kalbininko Petro Būtėno premijos komisijos darbą, draugijos leidinius, draugijos suvažiavimus ir jų kultūrinę programą. Kita neatlygintina R. Urnėžiūtės veikla - darbai joniškiečių draugijoje „Sidabra", kurios tikslas - palaikyti ryšius tarp kraštiečių, skatinti joniškiečius domėtis savo krašto istorija ir kultūra bei ją populiarinti Lietuvoje. Kartu su kitais R. Urnėžiūtė leidžia ir redaguoja joniškiečių draugijos laikraštį „Sidabrėlė", kasmetinį leidinį „Nauji gaspadoriai - švieži kalendoriai". Pastarasis kelis kartus įvertintas Lauryno Ivinskio premija už geriausią lietuvišką kalendorių.
Šiais metais Kalbos premijai buvo nominuoti trys kandidatai. Be laureatės R. Urnėžiūtės Komisija taip pat svarstė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kalbų ir edukacijos katedros dėstytojos Aidos Čižikaitės ir visuomenininko, literatūrologo mėgėjo ir rašytojo Felikso Paškevičiaus kandidatūras.
Kalbos premija tradiciškai bus įteikta Valdovų rūmuose vyksiančiame renginyje Kalbos vakaras gruodžio pradžioje.
Žodžio laisvės gynėjos, labdaros organizatorės Felicijos Bortkevičienės (1873-1945) atminimą įamžinanti Kalbos premija skiriama už reikšmingą, neatlygintinai atliekamą lituanistinę veiklą Lietuvos ir užsienio šalių piliečiams, organizacijoms ar institucijoms.
Daugiau informacijos:
Justina Paukštė
Švietimo ir mokslo komiteto biuro patarėja
Tel. (8 5) 239 6715,
el. p. justina.paukste@lrs.lt

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2023-05-06 11:12
 
 

Komentarai (2)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media