2024 m. birželio 24 d., Pirmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Aktuali informacija

*print*

Archyvas :: V. Kudirkos ir V. Gedgaudo - prestižinių žurnalistikos premijų laureatai – E. Jakilaitis ir E. Butrimas

2024-05-07
 
Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos Vinco Kudirkos vardo premija paskirta televizijos žurnalistui Edmundui Jakilaičiui, o Vytauto Gedgaudo premijos laureatu tapo žurnalistas Eldoradas Butrimas.
Laureatai bus apdovanoti iškilmingame renginyje gegužės 7 dieną 13 valandą Kultūros ministerijos Baltojoje salėje. Kiekvienas iš prestižinių premijų ugalėtojų gaus specialius diplomus, vardinius medalius ir piniginius prizus.
V. Kudirkos premija Edmundui Jakilaičiui paskirta už išskirtinį televizijos projektą „Nacionalinė ekspedicija", kuris savo kūrybine galia pranoko televizijos eterį. Aštuonerius metus plaukusi Nemunu, Vysla, Dniepru, Dauguva, Dunojumi bei Reinu ir šių upių pakrančių šalyse pelniusi aukštų apdovanojimų, „Nacionalinė ekspedicija", daugiausiai nusipelnė Lietuvai. Prestižinė V. Kudirkos premija paskirta už puikiai įgyvendintą švietėjišką misiją, pranokstančią akademines programas, nes pasiekdavo kiekvieną būstą ir visada būdavo laukiama. „Nacionalinė ekspedicija" - fenomenalus televizijos projektas, išradingai ir patraukliai dėstęs Lietuvos istoriją, atradęs kituose kraštuose mūsų pirmtakų pėdsakų, pasakojęs apie gamtą, tradicijas, ugdęs toleranciją ir tautų sandraugą.
Vinco Kudirkos premija yra svarbiausia kasmetinė Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos premija. Ji skiriama žurnalistui arba jų kūrybinei grupei už brandžius, humanistines, etines vertybes ir pilietinės-patriotinės visuomenės ugdymo prioritetus puoselėjančius bei valstybingumą stiprinančius spaudos, radijo, televizijos ar fotožurnalistikos autorinius darbus už praėjusius metus. Vinco Kudirkos premija skiriama kasmet nuo 1990 metų. Vinco Kudirkos premiją daugiau nei dešimtmetį funduoja Lietuvos aludarių gildija.
Ilgamečio išeivijos leidinio „Dirva" redaktoriaus V. Gedgaudo vardo premija paskirta žurnalistui Eldoradui Butrimui. Rusijai užpuolus Ukrainą jau po savaitės E. Butrimas išvyko ten ir jau trečius metus siunčia iš Ukrainos reportažus regioninei bei nacionalinei spaudai apie karo realybę. Jo straipsnius gauna daugiau nei dešimt regioninių laikraščių, Be to, pirmus du metus E. Butrimas rašė dienraščiui „Lietuvos Rytas", o nuo 2024 metų reportažus siunčia lrt.lt. Savo įspūdžius žurnalistas nuolat viešina ir socialiniuose tinkluose. E. Butrimas rašo ypatingu stiliumi, o jo rašiniai padeda skaitytojams geriau suvokti sunkią karo realybę. Ir šią Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną laureatas pasitinka Ukrainoje, todėl apdovanojimų ceremonijoje jis dalyvaus nuotoliniu būdu.
V. Kudirkos ir V. Gedgaudo vardo premijos tradiciškai skelbiamos Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną. Šiemet minime 150-ąsias žymaus visuomenės veikėjo, publicisto, leidėjo, inžinieriaus Antano Macijausko gimimo metines ir lietuviškos spaudos atgavimo 120-metį. A. Macijauską bene labiausiai išgarsino „Macijausko žemėlapio byla" - civilinis procesas, dėl Russijos carinės valdžios atstovų konfiskuoto lietuviško žemėlapio „Žemėlapis lietuviškai latviško krašto". A. Macijausko pasamdytas advokatas A. Kaminas įrodė, kad žemėlapis konfiskuotas neteisėtai, pažeidžiant Rusijos įstatymus. Caras Nikolajus II patvirtino 1902 m. gruodį Senato nutartį apie tai, kad įsakymai, draudžiantys lotyniškas raides lietuvių spaudiniuose, neturi teisinės galios. A. Macijausko laimėjimas buvo reikšmingas siekiant panaikinti lietuvių spaudos lotyniškomis raidėmis draudimą, kuris panaikintas 1904 m. gegužę. 2024-ieji Seimo paskelbti A. Macijausko atminimo metais.
Nuo 1997 metų teikiama V. Gedgaudo premija yra Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos kasmetinis apdovanojimas, skiriamas už praėjusių metų turiniu ir forma išskirtinius spaudos tyrinėjimus, radijo, televizijos, interneto ir fotožurnalistikos darbus. Premiją finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
2024 metų V. Kudirkos ir V. Gedgaudo premijų darbų vertinimo komisijos nariai: Aurelija Arlauskienė, Ginas Dabašinskas, Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė, Laisvūnas Karvelis, Justinas Lingys, Audronė Nugaraitė (komisijos pirmininkė), Raimondas polis, Rytis Sabas, Jonas Staselis ir Darius Lukoševičius. Vinco Kudirkos premija yra 3000 eurų, Vytauto Gedgaudo premija - 1000 eurų.
Dainius Radzevičius
Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas
"Žurnalistų namai"
Jogailos g. 11, LT-01116 Vilnius
Tel. +370-612-63838
e. paštas pirmininkas@lzs.lt,
skype dainius.radzevicius
www.lzs.lt
Paskutinį kartą atnaujinta: 2024-05-08 10:48
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media