Archyvas :: Žurnalistai kviečiami į konferenciją „Lietuvos valstybės tvarumas ir tautos ateitis Europos Sąjungoje“

Konferencija skiriama Lietuvos Respublikos Konstitucijos dienai Ji vyks Lietuvos Seime, Konstitucijos salėje 2013 metų spalio 25 dieną. Prasidės 10 val.
Darbotvarkė
10.00 -10.10 Konferencijos atidarymas
Pirmasis posėdis
10.10 -10.30 Nacionalinių valstybių ateitis Europos Sąjungoje
Pranešėjas - Europos Parlamento narys (nariai) .................
10.30-11.00 Lietuvos valstybė XXI amžiaus iššūkių akivaizdoje
Pranešėjas - dr. Algimantas Kasparavičius, Lietuvos istorijos institutas
11.00-11.20 Lietuvių tautos ir jos valstybės tvarumo imperatyvai
Pranešėjas - prof. Romualdas Grigas, akademikas
11.20-11.40 Vietovė - kultūra - lietuvybė
Pranešėjas - dr. Vytautas Rubavičius, Lietuvos kultūros tyrimų institutas
11.40-12.00 Ar tautinė kultūra yra civilizacijos vertybė, ar ES integracijos kliūtis?
Pranešėjas - prof. Juozas Algimantas Krikštopaitis
12.00-12.30 Kavos pertraukėlė
Antrasis posėdis.
12.30-12.50 Ar Konstitucija garantuoja valdžios atsakomybę Tautai?
Pranešėjas - prof. Saulius Arlauskas, Mykolo Romerio universiteto Teisės fakultetas
12.50-13.10 Lietuvos kultūros lauko kaita - nuo Sąjūdžio vilčių iki dabartinių praradimų
Pranešėjas - Gytis Padegimas, teatro režisierius
13.10-13.30 Ar demokratija - tik tuščia frazė?
Pranešėja - Aldona Birutė Jankevičienė, teisininkė-advokatė
13.30-13.50 Ekonominiai sprendimai, reikalingi tautos nykimui stabdyti
Pranešėjas - Audrius Rudys, Kovo 11-osios akto signataras, ekonomistas
13.50-14.10 Socialinė ir regioninė atskirtis: priežastys bei perspektyvos
Pranešėjas - prof. Arūnas Gumuliauskas, Šiaulių universitetas
14.10-14.30 Teisingumas, sąžiningumas, atjauta visuomenės gyvenime.
Prof. Vytautas Martinkus, rašytojas.
14.30-15.30 Diskusija
15.30-15.40 Konferencijos uždarymas.
***
Konferenciją „Lietuvos valstybės tvarumas ir tautos ateitis Europos Sąjungoje" rengia Lietuvai atstovaujantys Europos Parlamento nariai ir Lietuvos kultūros politikos institutas.
Diskutuosime apie lietuvių tautos, jos kultūros ir Lietuvos valstybės išlikimą.
Visuomenė, LR Seimas, kitos institucijos turi nusiimti rožinius akinius ir teisingai įvertinti padėtį, kurioje atsidūrė lietuvių tauta ir Lietuvos valstybė. Slėptis nuo tikrovės yra pavojinga. Lietuva laikoma emigrantų ir nuolankių mirtininkų šalimi ir priskiriama prie sparčiausiai nykstančių pasaulio valstybių. Negalima lengvabūdiškai ignoruoti realios tautos ir valstybės padėties ir niūrių Lietuvos ateities prognozių.
Konferencijoje būtina išsiaiškinti tautos dezintegracijos ir valstybės žlugimo simptomus, nustatyti šių procesų priežastį ir numatyti jų šalinimo būdus.
Pirma, Lietuva, būdama ES nare, turi siekti ir savo valstybės visapusiško augimo, ir prisidėti prie visos ES pažangos. Tai svarbu ne tik Lietuvai, bet visoms valstybėms-ES narėms. Tai įpareigoja ekonominis ir politinis Europos vienijimosi tikslas. Tačiau šis tikslas prieštarauja Europos vienodinimui, nacionalinių valstybių-ES narių atsakomybės mažinimui, ūkio, socialinės sferos, švietimo, mokslo, kultūros pažangos siekimui. Juk Europos Sąjungos projekto esmių esmė yra atsakomybė už visų ES valstybių-narių visapusišką pažangą: ekonomikos (verslo ir viešojo sektoriaus) augimą, socialinės sferos tobulinimą, nacionalinių kultūrų įvairovę, tos įvairovės išsaugojimą ir puoselėjimą. Pažeidinėjant šią nuostatą, kiltų didelių nesutarimų, ir tai silpnintų ES, stabdytų jos pažangą.
Konferencijoje norima parodyti nacionalinių valstybių-ES narių ir Europos Sąjungos santykių koordinavimo reikšmę. Konkrečiai kalbant, turėtume rasti atsakymus į klausimus: 1) kiek LR Konstitucija bei įstatymai dera su ES teisinėmis normomis; 2) kokiose Lietuvos valstybės gyvenimo srityse Lietuvos Respublikos Konstitucija ir įstatymai Lietuvos teritorijoje turėtų būti viršesni Europos Sąjungos teisinių aktų atžvilgiu.
Antra, tautą ir valstybę žlugdo ir vidinės problemos. Todėl reikia numatyti veiksmingus būdus tobulinti valstybės valdymą, ugdyti visuomenės politinę kultūrą, sudaryti sąlygas piliečiams aktyviai ir sąmoningai dalyvauti valstybės valdyme, įgyvendinti teisingumo laikymąsi valstybės ir visuomenės gyvenime, gerinti demografinę būklę, mažinti nedarbą, skurdą, socialinę atskirtį, stabdyti socialinės patologijos reiškinių, kaip antai alkoholizmo, nusikalstamumo, autoavarijų, gaisrų, nelaimių buityje ir darbe, savižudybių, sveikatos nebranginimo ir kt. plitimą, ugdyti tautos kūrybines galias (gerinti švietimo, mokslo būklę, sudaryti sąlygas skleistis visapusiškai gyventojų kūrybinei veiklai), apsaugoti kalbą nuo kylančių pavojų, puoselėti kultūrą, pasirūpinti lietuviškumo tvirtinimu ir sklaida, skatinti žiniasklaidą atlikti pareigą tautai ir valstybei.
Būtų labai malonu, jei priimtumėt kvietimą dalyvauti šioje konferencijoje. Kadangi būtina užsakyti leidimus į LR Seimą, prašytume iš anksto (vėliausiai - trečiadienį, spalio 23 d., registruotis Lietuvos kultūros politikos instituto el. paštu: dalanta@takas.lt arba tel. 8 5 2612867, 8612 40642.
Konferencija turėtų paskatinti nedelsiant imtis šių darbų:
1) telkti tautą siekiant garantuoti lietuvių tautos ir Lietuvos valstybės gerovę, jos tvarumą ir
jos prasmingą bei naudingą Europos Sąjungai gyvenimą,
2) ugdyti visuomenės politinę kultūrą sudarant prielaidas piliečiams aktyviai dalyvauti valstybės valdyme ir išsirinkti kompetentingą, veiklią valdžią,
3) Europos šalių pavyzdžiu prie Lietuvos Respublikos Seimo reikia sukurti visuomeninę (valstybei išlaikant 3-5 darbuotojų administraciją) Tautos Tarybą, kuri atstovautų pilietinei visuomenei ir teiktų valstybės institucijoms rekomendacijas šalies ekonomikos skatinimo, socialinės sferos tobulinimo, kultūros puoselėjimo ir kitais tautai ir valstybei aktualiais klausimais.
Pagarbiai.
Lietuvos kultūros politikos instituto direktorius Antanas Staponkus.

Komentarai (0)