2023 m. lapkricio 29 d., Treciadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Žurnalistų namuose

*print*

Archyvas :: Žurnalistų namai: Alberto Vaidilos paroda “Ekslibrisai žurnalistams”

2021-12-08
 
Alberto Vaidilos „Autoekslibrisas“

Alberto Vaidilos „Autoekslibrisas“

Loreta Nikolenkienė
Vilniuje, Žurnalistų namuose pradėjo veikti žurnalisto ir dailininko Alberto Vaidilos kūrybos paroda „Ekslibrisai žurnalistams".
Albertas Vaidila jau žinomas dailininkas, surengęs ne vieną parodą. Išliko jo pasisakymas, kai Albertas Vaidila pristatinėjo savo parodą „Būties ženklai". Tada jis sakė: Mano jaunystės ir ankstyvieji kūrybos metai prabėgo gimtajame Šiaulių mieste, kur greta žurnalistinio darbo miesto laikraštyje, domėjausi ir menine kūryba - piešiau, tapiau aliejiniais dažais portretus, peizažus, liejau akvareles. studijavau ir įgijau menotyrininko kvalifikaciją Vilniaus dailės institute. Nenuleisti rankų skatino ir studijų procesas - kūrinius su bendrakursiais privalėjome atsivežti ir eksponuoti sesijų metų dailės institute. Vėliau patraukė akmens skulptūra: iš granito nutašiau antkapinių skulptūrinių paminklų. Tapau Lietuvos žurnalistų sąjungos, vėliau - Lietuvos dailininkų sąjungos nariu."
Anot Alberto Vaidilos, jis yra sukūręs daugiau kaip 50 ekslibrisų. O jų istorija yra sena. Lietuvoje pirmieji ekslibrisai pasirodė dar Renesanso epochoje. Yra žinomi Žygimanto Augusto, Žygimanto Senojo, Bonos Sforzos, Povilo Alšėniškio, Martyno Mažvydo, kitų tuomet garsių žmonių ekslibrisai. XVII a. buvo populiarūs vario raižinio technika atlikti ekslibrisai. XVIII a. ekslibrisai plito kartu su iliustruotais leidiniais. Įdomu tai, kad XIX a. antroje pusėje Mažojoje Lietuvoje atsirado ekslibrisų su lietuviškais įrašais. Nuo XIX a. antros pusės ekslibrisai kolekcionuojami. 1908 metais Vilniuje buvo paskelbtas pirma ekslibriso konkursas T. S. Vrublevskio knygos ženklui sukurti. XX a. pirmoje pusėje ekslibrisų sukūrė M. K. Čiurlionis, V. Staneika, F. Ruščicas, B. Balzukevičius, P. Rimša, P. Galaunė, V. Bičiūnas, K. Šimonis, M. Dobužinskis, M. Bulaka, V. K. Jonynas, J. Buračas, kiti. XX a. antroje pusėje ekslibrisas ypač išplito. Nuo 1960 metų nuolat rengiamos ekslibrisų parodos. 1966 metųLietuvos dailininkų sąjungoje suburta ekslibrisų kūrėjų grupė. Nuo 1970 metų skelbiami ekslibriso konkursai svarbioms sukaktims pažymėti. Nuo 1977 rengiamos tarptautinės Vilniaus ekslibriso bienalės.
Albertas Vaidila kurti knygos ženklus pradėjo ruošdamasis pirmajai Tarptautinei žurnalistų parodai, kuri įvyko 2012 metais Vilniuje, Lietuvos technikos bibliotekoje. Joje buvo pristatyti keturi jo darbai - du skirti Vytautui Žeimantui, po vieną Jonui Vėlyviui ir Broniui Slavinskui. Šie knygos ženklai buvo eksponuojami ir antrojoje Tarptautinėje žurnalistų ekslibrisų parodoje, įvykusioje 2013 metais Lietuvos Mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje.
Dabar Žurnalistų namuose eksponuojama 40 darbų, iš kurių 36 žurnalistams skirti ekslibrisai. Pristatydamas parodą Albertas Vaidila teigė:
„Tai mano 16 autorinė paroda, o tuo pačiu pirmoji personalinė ekslibrisų paroda, kurioje didžiumą sudaro portretiniai žurnalistų knygos ženklai. Esu sukūręs daugiau kaip 100 žurnalistų portretų, todėl kilo mintis susieti ekslibriso paskirtį su knygos savininko atvaizdu. Ekslibrisas (lot. ex libris) reiškia „ IŠ KNYGŲ" - šis įrašas kiekvieno knygos ženklo privalomas elementas, kitas - knygos savininko arba kam skirtas šis knygos ženklas įvardinimas (vardas, arba vardas ir pavardė, kartais nurodant titulus, profesiją, veiklos pobūdį, pomėgius ir pan.). Svarbiausia šio ženklo paskirtis - nurodyti knygos savininką. Tad savininko portreto į ekslibrisą įvedimas tampa ne tik bendro vaizdo akcentu, bet ir sustiprina šią knygos ženklo paskirtį - ne tik įrašu, bet ir portretu, primenamas tikrasis knygos savininkas. Visi kiti ekslibriso elementai pabrėžia savininko profesiją arba išmonės, fantazijos dalykai - nuo realistinio iki dekoratyvinio, abstraktaus vaizdo traktavimo, vartojant plačią emocinės raiškos skalę - nuo komiškumo iki dramatizmo."
Parodą galima apžiūrėti Žurnalistų namuose. Jų adresas - Jogailos g. 11, 3 aukštas, Vilnius.
 
Rubrika "Žurnalistų namuose" yra SRTRF projekto dalis. 
 
 
Paskutinį kartą atnaujinta: 2022-01-09 10:39
 
 

Komentarai (11)

Jūsų el. paštas

Kęstas

2022-01-09 22:07

Sveikinu, Albertai, su nauja paroda!

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Jolanta

2021-12-24 11:46

Buvo žurnalistų portretai, dabar žurnalistų ekslibrisai... Šaunuolis Vaidila!

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Saulė Jomantaitė

2021-12-20 13:15

Patiko. Originali paroda

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Albertas

2021-12-17 15:19

Ačiū, Antanai. Jeigu radai savo veidelį ir patiko (tai liečia ir kitus lankytojus), suktelite man tel. 860977280. Pas mane yra darbų originalai. Susitarsime.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Albertas

2021-12-17 15:09

Ačiū, Jonai, už atsiliepimą. Ekslibrisų kūryba pastaraisiais metais mane įtraukė. Turiu sukūręs kur kas daugiau negu eksponuojama. Darbuojuosi šioje srityje ir toliau.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Albertas

2021-12-17 14:56

Šį kartą oficialaus atidarymo nebuvo. Kviečiu atsilankyti parodoje ir pasidairyti savarankškai. Beje, Broniui iš Lazdynų skirtas ekslibrisas parodoje eksponuojamas.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Jonas

2021-12-14 17:07

Pažiūrėjau. Daug pažįstamų veidų. Įdomi paroda.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Antanas

2021-12-11 15:50

Įdomi paroda. Daug pažįstamų veidų.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media