Archyvas :: Ar žiniasklaida padeda apsaugoti vaikus nuo žalingų įpročių?
Monikos Trumpaitės nuotrauka
Šį antradienį (sausio 5 d.) 10.10 val. Žinių radijo laidoje „Žiniasklaidos anatomija“ vyks diskusija apie žiniasklaidos ir žurnalistų vaidmenį padedant kovoti su žalingais įpročiais ir jų įtaka vaikams.
Lietuvoje nuo 2000-ųjų liepos įgyvendinamas projektas "Aš galiu" rengė žalingų įpročių prevencijos ir sveikos gyvensenos propagavimo mokyklos ir vietos bendruomenėje projektus. Jau prieš keletą metų įgyvendinant minėtą projektą taip pat siekta atkreipti valstybės, savivaldybių tarnautojų, politikų bei žiniasklaidos dėmesį į projekto siūlomą neprievartinę kvaišalų prevencijos formą. Kitų šalių patirtis parodė, kad nei prievartos taikymas, nei tiesiogiai prieš žalingus įpročius nukreiptos kampanijos (vadinamoji "kova prieš rūkymą, narkotikus ir t.t.") nėra pakankamai veiksmingos priemonės.
Formaliai Lietuvos televizijos neturi teisės dienos metu transliuoti alkoholio reklamos. Tabako reklama apskritai nerodoma. Tačiau alkoholinius gėrimus reklamuoja interneto portalai, žurnalai ir laikraščiai. Neigiamą poveikį nepilnamečių psichikos sveikatai, fiziniam, protiniam ar doroviniam vystymuisi darančia laikoma viešoji informacija, kuria palankiai vertinamas priklausomumas nuo narkotinių, toksinių, psichotropinių medžiagų, tabako ar alkoholio, taip pat kitų medžiagų, kurios vartojamos arba gali būti vartojamos svaiginimosi tikslais, skatinamas jų vartojimas, gamyba, platinimas ar įsigijimas.
Specialistai nuolat mini ir tai, kad žiniasklaida yra vienas svarbiausių informacijos šaltinių apie narkotikus tiems, kurie neturi tiesioginio kontakto su narkotikais ir jų vartotojais. Todėl informacijos pateikimas narkomanijos tema reikalauja specifinių žinių – ją būtina pateikti tiksliai, objektyviai, kad ji neskatintų smalsumo ir neliktų dviprasmybių.
Nušviesdama narkotikų vartojimo problemą, žiniasklaida neretai pateikia konfliktuojančio pobūdžio informaciją. Viena vertus, akcentuojamos neigiamos tendencijos: skelbiami įvairių tyrimų duomenys, pažymint didėjantį narkotikų vartojimą, pasakojami atvejai, kaip kvaišalų vartojimas paskatino nusikalstamą veiklą, perdozavimas baigėsi mirtimi ir pan. Tačiau specialistai pastebi ir tai, kad kartais tame pačiame leidinyje ar TV kanale aptinkama ir kitokio pobūdžio informacija: pramogų pasaulio įžymybės, vartojančios narkotikus, vaizduojamos patraukliai, kaip savaime suprantamas reiškinys. Toks šiuolaikinės žiniasklaidos elgesys ypač glumina jaunesnio amžiaus skaitytojus ir žiūrovus.
Todėl „Žiniasklaidos anatomija“ klausia specialistų, koks vaidmuo tenka žiniasklaidai bandant apsaugoti jaunus žmones nuo žalingų įpročių?
Diskusijoje dalyvauja Žurnalistų etikos inspektorė Zita Zamžickienė, Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas, gydytojas psichiatras, biomedicinos mokslų daktaras Aurelijus Veryga, Narkotikų kontrolės departamento direktorė Audronė Astrauskienė.
Pokalbis apie tai laidoje „Žiniasklaidos anatomija“, kurią bendrai rengia Lietuvos žurnalistų sąjunga ir Žinių radijas. Studijos tel. 8-5 243 1431.
Laidą veda Dainius Radzevičius.
Komentarai (0)