2025 m. sausio 23 d., Ketvirtadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Žiniasklaida Lietuvoje

*print*

Archyvas :: Vyriausybė toliau marina spaudą

2010-06-21
 
Erikos Straigytės nuotraukoje: be akinių vis dar laikraščius skaitanti 96 m. senolė Julija iš Varėnos  tuoj gali likti be spaudos

Erikos Straigytės nuotraukoje: be akinių vis dar laikraščius skaitanti 96 m. senolė Julija iš Varėnos tuoj gali likti be spaudos

Kornelija Ežerskytė

 

Spaudos leidėjų viltys, kad dar nuo liepos 1 d. gali būti nustatytas lengvatinis pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas periodinei spaudai, sužlugo. Vyriausybė atmetė siūlymą taikyti lengvatinį pridėtinės vertės mokestį (PVM) spaudai bent pusantrų metų. Ta pati lemtis teko ir kitoms svarbioms pozicijoms- šildymui, karštam vandeniui, knygoms, visuomeniniam transportui, viešbučiams, šviežiai mėsai ir žuviai, gyvenamųjų namų statybai ir renovacijai.

 

Keleto politikų įregistruotą Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 19 straipsnio papildymo projektą, kuriame buvo siūloma nuo liepos 1 d. nustatyti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą periodinei spaudai, leidėjai vertino palankiai, tačiau netikėjo sėkminga jo baigtimi. “Su valdančiosios koalicijos atstovais esame kalbėję daug kartų, dar prieš priimant dabar galiojantį PVM tarifą spaudai. Tuomet mūsų niekas neišgirdo, ir regioninė spauda dabar išgyvena labai sunkius laikus,”- balandžio mėnesį Lzs.lt sakė Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos vadovė Ramutė Šimukauskaitė.

 

Pasak jos, įstatymo pataisa neabejotinai reikalinga, ir leidėjai tikrai pritaria būtinybei sumažinti PVM tarifą spaudai. “Tačiau ši pataisa labai pavėluota,”- pastebi R.Šimukauskaitė, atstovaujanti 33 regioninės spaudos leidėjams.

 

“Kiek mes jau sulaužėme iečių,- ir jokio rezultato! Kubilius yra nepajudinamas kaip uola. Politikai stumdosi kaip ožiai ant tilto ir tvirtina, kad jokių lengvatų spaudai negali būti. O mes juk neprašome kažin kokių nuolaidų, norime tik protingo tarifo. Štai Europoje spaudai taikomas 5 arba 7 proc. PVM tarifas, o kai kuriose šalyse jis yra netgi nulinis. Lietuvoje vietinė spauda yra pasmerkta. Mes negalime savo leidinio platinti Širvintose ar Molėtuose. Jis skirtas tik mūsų krašto skaitytojams, taigi galimybės konkuruoti yra ribotos. Juo labiau negalime konkuruoti su “Respublika” ar “Kauno diena”, o PVM tarifas visiems taikomas vienodas,”- piktinosi Šilutės ir Pagėgių krašto laikraščio “Pamarys” redaktorius Petras Skutulas.

 

Leidėjų manymu, politikų trumparegiškumas arba užsispyrimas galiausiai sužlugdys kone visą vietinę spaudą. Jie palankiai vertina keleto politikų bandymą pakeisti situaciją, tačiau abejoja, ar vietinės spaudos išlikimas rūpi kitiems tautos išrinktiesiiems.

 

Minėtojo įstatymo papildymo projektą Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo Seimo nariai Vaidotas Bacevičius, Pranas Žeimys, Petras Auštrevičius ir Audrius Endzinas. Jų teigimu, sumažinus PVM tarifą nuo 21 proc. iki 9 proc., mažėtų periodinės spaudos kaštai, pigtų laikraščiai, žurnalai.

 

Politikai neatmeta galimybės, kad sumažinus PVM tarifą galima situacija, kai laikinai sumažės biudžeto pajamos. Tačiau atpigus spaudiniams didėtų jų apyvarta ir galimas biudžeto pajamų netekimas būtų kompensuojamas būtent dėl padidėjusios apyvartos.

 

Projektą inicijavęs valdančiosios Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys V. Bacevičius pastebi, kad dėl didesnio PVM tarifo pabrangę periodiniai leidiniai tapo sunkiai įperkami rajonuose, kur spauda turi itin svarbią švietėjišką, pažintinę reikšmę.

 

Pagal siūlomą projektą, lengvatinis PVM tarifas būtų taikomas "žurnalų (pagal Vyriausybės patvirtintą sąrašą), laikraščių, knygų, išskyrus leidinių, kuriuos Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija yra priskyrusi erotinio ir smurtinio pobūdžio leidinių kategorijai, spausdinimą, leidybą ir platinimą bei laikraštinį popierių".

 

Vyriausybės argumentai, neleidę priimti palankaus sprendimo - dėl lengvatinio 10 proc. PVM tarifo taikymo devynioms prekių ir paslaugų grupėms, kaip siūloma Seime, metiniai valstybės biudžeto pajamų netekimai sudarytų apie 428 mln. litų. Įvertinus tai, kad per 2011-2012 metus valdžios sektoriaus deficitą siekiama sumažinti 4,5 mlrd. litų, grąžintų PVM lengvatų netekimai deficito sumažinimo uždavinį padidintų iki beveik 5 mlrd. litų.

 

Lengvatinių PVM tarifų taikymo buvo atsisakyta nuo 2009 m. sausio 1 d., įgyvendinant Vyriausybės programos nuostatas. Dabar siūloma taikyti lengvatinį 10 procentų PVM tarifą 2 argumentuojant tuo, kad panaikinus PVM lengvatas padidėjo atitinkamų produktų ir paslaugų kainos, vartojimas mažėja, o į biudžetą tai nepritraukė papildomų pajamų. Tačiau atlikti tyrimai ir analizė įrodo, kad šie argumentai nėra pakankamai pagrįsti, nes vartojimas labiausiai sumažėjo dėl ekonomikos nuosmukio, o ne dėl lengvatinių PVM tarifų atsisakymo  – ir ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse.

Paskutinį kartą atnaujinta: 2010-06-21 22:46
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media