2024 m. gruodžio 23 d., Pirmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Žiniasklaida Lietuvoje

*print*

Archyvas :: Klaipėdiškiai įamžino laikraštį „Memeler Dampfboot“

2019-10-23
 
Po lentos atidarimo. Virginijos Kesminės nuotr.

Po lentos atidarimo. Virginijos Kesminės nuotr.

Edita Gudavičė

Klaipėdoje, ant Herkaus Manto g. 1 pastato, atidengta atminimo lenta šioje vietoje leistam laikraščiui „Memeler Dampfboot". Šitaip įamžinta 170 metų iki šiol leidžiamo laikraščio sukaktis.
Atminimo lentelė pakabinta Klaipėdos krašto darbo grupės (Arbeitsgemeinschaft der Memellandkreise) iniciatyva.
Arbeitsgemeinschaft der Memellandkreise (AdM) (liet. „Klaipėdos krašto darbo grupė" arba „Klaipėdos krašto darbo draugija") - įkurta 1948 m. Vakarų Vokietijoje (Hamburge), ši organizacija vienija 1944 m. bei vėliau pasitraukusius per Rytų Prūsijos evakuaciją iš Klaipėdos krašto (vok. Memelland) gyventojus (mėmelenderius) bei jų palikuonius.
„Džiaugiamės ir labai dėkojame Klaipėdos miestui už tai, kad leido mums pasikabinti šitą atminimo lentą. Žinoma, buvo šiokių tokių kliūčių, bet ne veltui sakoma - tai, ką sunku pasiekti, - ilgiau laiko", - atidarymo metu sakė Klaipėdos miesto garbės pilietis, Vokietijoje gyvenantis visuomenininkas Uvė Jurkštys.
Jis pasidžiaugė, kad per pastaruosius 30 metų Klaipėdoje memelenderiai jau pastatė 6 įvairias skulptūras ar atminimo lentas.
Laikraščiui „Memeler Dampfboot" skirta atminimo lenta pakabinta ant Herkaus Manto g. 1 esančio pastato, kur iki 1944 m. šį laikraštį leido Zybertų (Siebert) įmonė.
Pa proga Klaipėdos apskrities viešojoje Ievos Simonaitytės bibliotekoje atidaryta kilnojamoji paroda „Memeler Dampfboot 170" skirta nuo 1849 m. ne vieną dešimtmetį Klaipėdoje leistam laikraščiui.

 

Atvyko proanūkė
Garbė atidengti atminimo lentą teko Zybertų palikuonei - iš Vokietijos atvykusiai Karinai Gogolkai (Karin Gogolka) ir Klaipėdos miesto merui Vytautui Grubliauskui.
K. Gogolka pasakojo, kad ji kaip tik 1942 metais gimė šiame name, ant kurio ir pakabinta atminimo lenta.
„Įkvėpiau daug gero, sveiko memelenderiško oro", - nusijuokė K. Gogolka, šventei specialiai pasipuošusi 1874 m. gimusios promočiutės karoliais.
K. Gogolka yra Frydricho Vilhelmo Zyberto proanūkė. Ji pasakojo, kad jų šeima iš Klaipėdos turėjo pasitraukti į Vokietiją, kai jai buvo vos 2 metukai. Suprantama, iš gyvenimo Klaipėdoje ji nieko nepamena, tačiau daug įdomių detalių ji pati sužinojo iš likusių laiškų, kuriuos tėtis rašė mamai.
„Man liko visi laiškai, rašyti 1944-1945 metais. Iš viso 113 laiškų. Tėtis rašė mamai ir iš šių laiškų galima suprasti, kas tuomet darėsi Mėmelyje. Aš juos atidaviau I. Simonaitytės bibliotekai. Tėtis dirbo vandens policijoje. Turėjome vilą Smiltynėje iš ten ir pabėgome. Tėtis dar nuskynė pomidorus, juos užkonservavo ir tikėjosi, kad dar grįšime..." - pasakojo K. Gogolka.
Dabar gyvenanti Vokietijoje moteris į Klaipėdą atvyksta gana dažnai. Dabar jau 26 kartas, kai ji čia apsilankė. K. Gogolka pasidžiaugė, kad Klaipėda vystosi.
„1996-aisiais, kai aš čia atvykau, dar nieko nebuvo, turiu omenyje parduotuves. Visada džiaugiausi, kad Klaipėda - švarus miestas. Labai myliu Klaipėdą„, - kalbėjo K. Gogolka.
Istorija
Istorinių šaltinių duomenimis, „Memeler Dampfboot" pradėtas leisti 1849 metais C. E. Teuberto ir A. Stobbės spaustuvėje.
Iš pradžių laikraštis buvo leidžiamas kas savaitę, nuo 1850 m. - 3 kartus per savaitę, 1872 metais spaustuvę nupirkus F. V. Zybertui, laikraštis tapo dienraščiu, nuo 1948 m. - mėnesiniu laikraščiu.
Istoriniuose šaltiniuose rašoma, kad laikraštį leidusi Zybertų (Siebert) spaustuvė ir leidykla Klaipėdoje veikė 1865-1944 m. Biržos g. 8 (dabar Herkaus Manto g. 1) pastate. 1866 m. čia buvusiame pastate F. V. Zybertas įkūrė spaustuvę. 1872 m. atvėrė duris leidykla „Memeler Dampfboot". 1924 m. Hermanas Vilhelmas Zybertas Herkaus Manto gatvės pradžioje ėmė statyti modernų keturaukštį namą. 1938 m. buvo nugriautas senasis kieme stovėjęs namas. 1939 m. į naująjį namą persikėlė „Memeler Dampfboot" akcinės bendrovės valdyba.
Pirmajame pastato aukšte buvo didelė salė, spaustuvės patalpos, knygrišykla. Vytauto gatvės pusėje buvo žurnalistams skirtos patalpos, du tarnybiniai butai. Po karo apgriautas pastatas buvo rekonstruotas.
Nuo 1871 m. laikraštis vis labiau gynė Vokietijos valdžios interesus. XX a. ketvirtame dešimtmetyje buvo finansuojamas Vokietijos valdžios.
Dabar laikraštis leidžiamas Oldenburge ir iki šiol tebėra svarbus išeiviams iš Klaipėdos - memelenderiams.
Didelis laikraščio archyvas, padovanotas Ievos Simonaitytės bibliotekai.
„Manau, kad kiekvieną Klaipėdos istorijos momentą reikia išlaikyti ir išsaugoti, nes miestas negali būti skirstomas į vieną ar kitą laikotarpį. Labai gražu, kad šitas laikraštis egzistuoja dar ir dabar, tad tikrai verta įamžinti jo atsiradimo vietą. Kitas įdomus momentas, kad prie šio laikraščio leidimo yra prisidėję išimtinai miesto piliečiai. „Memeler Dampfboot" buvo vienas populiariausių laikraščių, pakankamai objektyvus, be ypatingų niuansų, kurie kartais sukelia istorines kontroversijas. Žinoma visada, vertinant laikraščio turinį, reikia įvertinti ir laikmetį, kuriuo jis buvo leidžiamas", - sakė Vokietijos garbės konsulas Klaipėdoje daktaras Arūnas Baublys.
Jis pasidžiaugė, kad šis laikraštis dabar išeina reguliariai kartą per mėnesį, pasiekia ir Klaipėdos apskrities viešąją I. Simonaitytės biblioteką.
„Kadangi aš esu šio laikraščio prenumeratorius, kiekvieną mėnesį jį gaunu. „Memeler Dampfboot" suteikia galimybę pažinti miesto istoriją, atspindi Vokietijoje gyvenančios išeivijos aktualijas, taip pat rašoma ir apie Klaipėdos aktualijas. Taigi, tai yra vienas iš šaltinių, kuris jungia Lietuvą ir Vokietiją„, - minėjo A. Baublys.
Rubrika Žiniasklaida Lietuvoje yra Spaudos, radojo ir televizijos rėmimo fondo projekto dalis.

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2019-12-31 14:49
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media