2023 m. vasario 4 d., Šeštadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Užsienio naujienos

*print*

Archyvas :: Eldoradas Butrimas. Reportažai iš Ukrainos: Konstantinas Gudauskas, lietuvių kilmės kazachas - Bučos didvyris

2022-12-09
 
Konstantinas Gudauskas, Eldorado Butrimo nuotrauka

Konstantinas Gudauskas, Eldorado Butrimo nuotrauka

Eldoradas Butrimas,
LŽS narys
Susipažinkite - tai lietuviškų šaknų turintis 39 metų Konstantinas Gudauskas, per šį karą Ukrainoje išgarsėjęs didvyrišku Bučos gyventojų gelbėjimu. Už trejų mėnesių Ukrainos kino teatruose bei „Netflixe" turi pasirodyti filmas apie Bučos tragediją, sukurtas remiantis būtent K. Gudausko žygiais.
Per Bučos okupaciją K.Gudauskas iš fronto zonos išvežė per 200 civilių, nors kiekvieną kartą agresorių buvo tardomas, mušamas, gąsdinamas nušauti. Gyvas liko iš dalies todėl, nes Rusijos kariai nedrįso nušauti Maskvai draugiško Kazachstano piliečio, tačiau tikrumoje todėl, nes jam nebuvo lemta žūti.
Kartą skeveldra pramušė priekinį jo mašinos stiklą ir pralėkė išdauždama šoninį stiklą, bet nieko nekliudė. Gelbėdamas žmones šis verslininkas prarado penkias mašinas, jo akivaizdoje nuo snaiperio kulkų žuvo pakele ėjusi trejų asmenų šeima, bet jis net nedrįso sustoti, nes mašinoje vežė pabėgėlius ir snaiperis būtų šaudęs į juos.
„Tai, kad mano gyvybei gresia didžiulis pavojus suvokiau tik tada, kai į automobilį atskrido, bet nesprogo minosvaidžio bomba, o nuo smūgio bangos patekau į kontūziją ir atsibudau ligoninėje" - teigia vaikinas. Baisiausia visgi esą buvo tada, kai Konstantiną kartu su kitais gelbėtojais rusų kariai suguldė ant žemės ir pareiškė sušaudysiantys, bet kulkos skriejo vien šalia galvų pagąsdinimui, nors daugelis jau meldėsi manydami, kad mirs.
Daugiausia pabėgėlių, net 179 Konstantinas išvežė iš Vorzelio, Bučai pavaldaus kurortinio kaimelio. Garsas apie Konstantino žygius pasklido po to, kai jis iš Vorzelio išgabeno žymiausią Ukrainos kompozitorių, 81 metų Igorį Pokladą su žmona Svetlana, 2 savaites šalusius rūsyje.
Vorzelio seniūnas prašė leidimo K.Gudausko vardu pavadinti vieną iš gatvių. „Neleidau, nes manau, kad gyvų žmonių vardais nereikia gatvių vadinti, be to, ne dėl garbės aš tai dariau, užtenka, kad žurnalistai iš viso pasaulio neduoda ramybės, o filmo apie Bučos tragediją herojus atkurs mano istoriją" - pasakė vyriškis.
Kad Konstantino kuklumas nėra apsimestinis, įsitikinau ir apsilankęs jo bute Kijeve. Vyriškis su sūnumi studentu Ruslanu gyvena nedidelėje vieno kambario studijoje, nes gerokai didesnį butą užleido pabėgėliams iš Mariupolio.
Konstantinas įkūrė fondą „Bucha help", kurio lėšomis remontuoja bombų apgriautus namus. Vyriškis labai džiaugiasi tuomi, jog dėdė Rimas Gudauskas Kuršėnuose į savo namus priėmė dvi ukrainiečių šeimas, o visi giminaičiai Lietuvoje renka ir siunčia paramą Ukrainai.
Vaikinas gimė ir užaugo Kazachstane, kur jo velionis tėtis, ten tarnavęs sovietinėje armijoje, įsimylėjo vietos merginą ir su ja sukūrė šeimą. Nors santuoka vėliau iširo, Kazachstane likęs berniukas išsaugojo tėvo įdiegtą meilę katalikybei ir neapykantą skriaudai.
Prieš tris metus dėl politinių priežasčių išvarytas iš autoritarinio Kazachstano ir apsigyvenęs Kijeve K.Gudauskas vėl atnaujino ryšius su tėvu, ėmė iš naujo mokytis lietuviškai bei lankytis protėvių žemėje.
Prieš pusmetį vaikino tėvas, sveikata nesiskundęs 62 metų Kuršėnų verslininkas Kęstas Gudauskas netikėtai mirė. „Kartais pagalvoju, jog su jo mirtimi galimai ir aš esu susijęs, nes su tėvu kasdien ryte ir vakare kalbėjau telefonu, mat jis labai išgyveno dėl mano gelbėjimo išvykų į Bučą; tačiau žinau, kad tėvas didžiavosi tuomi ką darau, ir žinojo, kad būti neabejingam skriaudai mokiausi iš jo, o mūsų visų likimas yra Viešpaties rankose".
Konstantinas bičiuliams Kijeve yra pažadėjęs per karą niekur neišvykti ir padėti kovoti su okupantais. „Kai Ukrainos kariai išvaduos Krymą, aš ten irgi būsiu ir iškabinsiu dvi vėliavas - Ukrainos ir Lietuvos, kaip bendros kovos simbolį, o tada persikelsiu gyventi į protėvių žemę Žemaitijoje" - pasakė K. Gudauskas.
Paskutinį kartą atnaujinta: 2022-12-29 12:56
 
 

Komentarai (6)

Jūsų el. paštas

Birutė Asevičienė

2022-12-10 12:13

Šaunuolis

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Gražina Juodytė

2022-12-10 12:09

Geras pavyzdys.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Žemaitis

2022-12-09 16:55

Laukiam sugrįžtant į Žemaitiją.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Julija Vitkutė - Šiušienė

2022-12-09 15:16

Puiku

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Livija Sakalauskienė

2022-12-09 14:32

Jis didvyris.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Joana Garbaliauskienė

2022-12-09 14:30

Šaunuolis.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media