2024 m. birželio 12 d., Treciadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Televizija

*print*

Archyvas :: TV8: Patiriančių psichologinius sunkumus skaičius auga: gydytojas patarė, kaip padėti ir kūnui, ir mintims

2022-05-18
 
Lietuvių, patiriančių psichologinę krizę, skaičius auga. Krizių įveikimo centro ir KOG instituto tyrimo duomenimis, šiuo metu psichologinę krizę išgyvena apie 42 procentai žmonių, o tai yra beveik 13 procentų daugiau nei panašiu metu pernai.
Medicinos ir sveikatos aktualijų laidoje „Sveikas rytojus" fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas Arvydas Balčius sakė, jog šiuo metu žmonės įgyja daugybę naujų patirčių, kurios organizmą nebūtinai veikia teigiamai.
„Išgyvename Covid-19 infekciją, kuri šiuo metu rimsta, tačiau, tikėtina, kad ji niekur nepabėgs, greičiausiai sirgsime, bet nesunkiai, lengvesne forma. Taip pat, šio pavasario baisiausia žinia - karas. Šiuo metu žmonės visame pasauly jaučia didelį nerimą, baimę, dėl ko kyla ir sveikatos problemų", - kalbėjo A. Balčius.
Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas pasakojo, kad nerimas ir baimė yra žalojantys ir alinantys žmogaus organizmą veiksniai, kurie ilgainiui iššaukia sunkias ligas.
„Stresinių situacijų metu į kraują išsiskiria streso hormonai - kortizolis arba dar kitaip seniau vadintas adrenalinas arba noradrenalinas. Tam, kad šie hormonai kraujyje nesusiskaidytų, mažintų mūsų stresinę reakciją ir nekenktų organizmui, mums reikia judėti", - įspėjo A. Balčius.
Norint susigrąžinti jėgas ir gerą nuotaiką nepakanka tik išeiti pasivaikščioti, labai svarbu priemonių visuma. Pirma, pasak ,,Eglės sanatorijos" direktoriaus medicinai A. Balčiaus, rekomenduojama atkreipti dėmesį į mitybą.
„Įrodyta, kad didelę reikšmę žmogaus psichologinei būsenai, atsparumui turi bakterijos, esančios žarnyne. Naudinga pagalvoti apie galimybę gauti gerąsias bakterijas ir rinktis maisto produktus, kurie yra naudojami rūgstantys: kefyras, rūgpienis, raugintos daržovės. Taip pat labai svarbu ir skaidulinės medžiagos", - kalbėjo fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas.
Pasak A. Balčiaus, pagrindinė mitybos taisyklė - saikas. Reikia suvartoti tik tiek, kiek maistinių medžiagų mūsų organizmui reikia. O antrasis geros sveikatos išsaugojimo faktorius - individualiai, pagal žmogaus organizmo galimybes ir poreikius, pritaikytas fizinis aktyvumas.
„Kiekvienas žmogus turėtų įsivertinti, ko jam šiuo metu labiausiai trūksta: jėgos, lankstumo, atsparumo ar balanso kasdieniniame gyvenime. Yra įrodyta, jog norint būti psichologiškai stipriam, reikėtų daryti jėgos pratimus. Siekiant didinti ištvermę, galima eiti į sporto salę, kilnoti sunkumus, rinktis šiaurietiško vaikščiojimo lazdas ir eiti pasivaikščioti", - kalbėjo gyd. A. Balčius.
Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas pasakojo, jog siekiant lavinti lankstumą, reikia daryti lankstumo pratimus. Be to, užsiimant fizine veikla reikia stengtis, kad ir mintys būtų kartu: galvoti apie tai, ką darome ir pasistengti pajausti, kokius signalus tuo metu siunčia organizmas, stebėti aplinką. Tai padeda greičiau išsilaisvinti nuo slegiančių minčių.
„Reikia nepamiršti, kad ne tik fizinis krūvis, bet ir sanatorinės procedūros, supanti aplinka, pasivaikščiojimas po mišką mus psichologiškai nuramina. Ošimas, atitinkamas garsų dažnis, decibelų stiprumas bei įvairiausios miško išskiriamos aromatinės medžiagos, eteriniai aliejai. Pušynas, kuris išskiria maždaug 5 tūkstančius eterinių aliejų, veikia mūsų organizmą, sąmonę bei pasąmonę", - pasakojo gydytojas.
Pasak A. Balčiaus, kiti natūralūs gamtiniai faktoriai yra purvas ir vonios. Pasak reabilitacijos gydytojo, klaidinga galvoti, jog atsigulus į vonią, mūsų organizmas nedirba.
„Fiziškai nejuda ranka, koja, bet organizmas prisitaiko ir ypatingai dirba kitaip. Iš pradžių širdis susitraukinėja dažniau, o vėliau - lėčiau, tačiau tuo metu ji išmeta žymiai daugiau kraujo. Taip pat, gulėdami vonioje ar purvo procedūros metu, mes prakaituojame kaip ir sporto salėje, tik to nejaučiame", - kalbėjo A. Balčius.
Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas A. Balčius taip pat sakė, jog po žiemos užsisėdėjimo, reikia iš naujo prisitaikyti ir gauti impulsą.
Būtent dėl to, bundant gamtai bei atsigaunant orams, ,,Eglės sanatorija" sukūrė specialią pavasario programą, padedančią išjudinti kūną po žiemos sąstingio.
„Pats paprasčiausias impulsas - savaitgalis. Per 2-3 dienas gauname stiprų grūdinimosi efektą. Gavęs stiprų impulsą, organizmas „susimąsto", ką jam reikia daryti ir duoda atsaką, padeda mums prisitaikyti. Grįžę į darbus, jaučiamės visai kitaip, organizmo rezervinės galimybės, kurios nebėra išsekintos, atsistato ir organizmas treniruojasi žengti į priekį", - sakė gydytojas.
Pasak A. Balčiaus, 5-7 dienų sanatorinis poilsis jau yra vadinamas sveikatinimu, o tai irgi yra sveikatos stiprinimas.
„Moksliškai įrodyta, jog sulaukus 25-30 metų, ląstelėse jau pradeda atsirasti pakitimai, taip vadinamam subląsteliniame lygyje. Visi natūralūs faktoriai, kuriuos mes naudojame - klimato terapija, balneoterapija, gydymas mineraliniu vandeniu, purvu - duoda impulsą ir sustabdo ląstelėse vykstančius procesus. Ląstelės pradeda gaminti specialius baltymus, kurie atstato organizmą ir mes keliaujame į priekį", - kalbėjo reabilitacijos gydytojas.
Medicinos aktualijų ir sveikatos laida „Sveikas rytojus" - sekmadieniais, 12 valandą per TV8!
 
Vaida Skaisgirė

TV TOPAS
owner | producer

vaidapoderyte@gmail.com , vaida@tvtopas.lt

+370 698 54276

 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2022-05-18 08:18
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media