Archyvas :: Kelias, kuriame nevalia sustoti.“Tėviškės gamtos” 25-čio proga
Laikraščio „Tėviškės gamta“ steigėjas, vyriausiasis redaktorius Juozas STASINAS
Juozas STASINAS,
laikraščio „Tėviškės gamta" steigėjas, vyriausiasis redaktorius
Prieš sėsdamas rašyti trumpą žodį skaitytojui, pavarčiau „Tėviškės gamtos" komplektus, peržiūrėjau su šiuo leidiniu susijusią filmuotą medžiagą ir likau giliai sujaudintas visų mūsų - redakcijos, bendraautorių ir skaitytojų - per dvidešimt penkerius metus atliktų darbų turiniu, kryptingumu ir ištikimybe Lietuvos gamtai, tikrosioms žmonijos dvasinėms vertybėms. Pagalvojau - kitaip ir būti negalėjo. Juk „Tėviškės gamta" ne tuščiame krašto istorijos, gamtos pažinimo, etnokultūros išsaugojimo bei puoselėjimo, gamtosaugos tradicijų formavimo lauke atsirado. Pakanka pažvelgti į praeitį, kad galėtum pasakyti - platų kelią šiandieninei „Tėviškės gamtai" nutiesė gamtosaugos pirmapraeiviai: dvasinis šviesuolis Juozas Tumas-Vaižgantas, 1921 m. įkūręs Lietuvai pagražinti draugiją, mokslininkas-gamtininkas Tadas Ivanauskas, palikęs mums Kauno zoologijos muziejų, zoologijos sodą, Obelynę ir svarbiausia - į atkurtą Lietuvos valstybę atnešęs meilę gamtai, kurios nesugebėjo sutrempti net okupacinis laikotarpis. Priešingai, etnokultūros, gamtosaugos, gamtojautos, viso to, kas susiję su meile Tėvynei, sklaida visuomenėje tapo pasipriešinimo lauku. Jų keltas aplinkosaugos idėjas pasišventusiai tęsė kiti žymūs žmonės: gamtosaugininkas Viktoras Bergas, prof. Česlovas Kudaba, prof. Karolis Jankevičius ir daugelis kitų. Visus juos tuomet vienijo Lietuvos gamtos apsaugos draugija ir populiarus žurnalas „Mūsų gamta", leidžiamas per 50 tūkst. egz. tiražu.
Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę gamtosaugos kelias tiesiamas su dar didesniu įkvėpimu, su dar platesniu užmoju. Demokratijos sąlygomis gamtosaugos idėjų sklaidai panaudojamos naujos informacinės technologijos, plačios spausdinto žodžio galimybės. Tačiau iš gamtosaugos erdvės dingsta žurnalas „Mūsų gamta", užleisdamas vietą „Tėviškės gamtai", kuri apimtimi neprilygsta žurnalui, bet savo turiniu tęsia pirmtakų darbus.
Pirmasis „Tėviškės gamtos" numeris skaitytojus pasiekia 1989 metų birželio 5 d., kai šalyje minima Pasaulinė aplinkos apsaugos diena. Leidinio „gimdymo" kelias nebuvo, kaip sakoma, „rožėmis klotas", bet šių eilučių autorius, sovietmečiu mokęsis iš gamtosaugos pirmapraeivių, prisiekęs ištikimai tarnauti jų priesakams - mylėti ir saugoti Tėvynę, jos gamtą, nepasuko lengvo pasipelnymo keliu, o tęsė toliau pradėtus darbus. Šiandien, kai „Tėviškės gamta" švenčia 25-erių metų sukaktį, galima drąsiai sakyti, kad prieš daug dešimtmečių pradėtas tiesti kelias neužžėlė. Anaiptol, „Tėviškės gamta" tęsia tas tradicijas ir neša visuomenei tas idėjas, kurias taip puoselėjo mūsų pirmtakai.
Remdamasis skaitytojų atsiliepimais, galiu teigti, kad leidinys patrauklus ne tik savo turiniu, bet ir poligrafine kokybe. Nuo pat pirmojo numerio „Tėviškės gamtai" netrūko populiarių autorių, kurių straipsnių, įdomių pasakojimų nuolat laukia skaitytojai. Ta proga negaliu nepaminėti gerai žinomų autorių: prof. Algirdo Stanaičio, prof. Liberto Klimkos, doc. Vaclovo Ščemeliovo, doc. Laimučio Januškevičiaus, rašytojo gamtininko Selemono Paltanavičiaus, žurnalistų Vytauto Bagdono, Dianos Rakauskaitės, Vytauto Žeimanto ir daugelio kitų, kurie, sakyčiau, pamilo „Tėviškės gamtą". Negaliu nepaminėti ir leidinio globėjų, buvusių aplinkosaugos vadovų: Broniaus Bradausko, Imanto Lazdinio, Arūno Kundroto ir Gedimino Kazlausko. Daug dėmesio „Tėviškės gamtai" skyrė generalinis miškų urėdas Benjaminas Sakalauskas, jo buvęs pavaduotojas, šviesios atminties Zdislovas Truskauskas, Žuvininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos vadovai Vytautas Grušauskas ir Aidas Adomaitis. Geranoriški ryšiai „Tėviškės gamtą" sieja ir su Saugomų teritorijų tarnyba, šalies miškų urėdais, savivaldybių ekologais, mokyklų pedagogais ir kultūros įstaigų vadovais.
Būsiu nesąžiningas nepadėkodamas ir savo bendražygiams - žmonai Gražinai ir sūnui Juliui. Be jų profesinės pagalbos ir sumanumo, o svarbiausia, be meilės gamtai, leisti „Tėviškės gamtą" būtų žymiai sunkiau.
Ačiū ir mieliems skaitytojams už jų dėmesį leidiniui bei redakcijai. Kviečiu ir toliau žengti kartu pirmapraeivių nutiestu keliu ir nešti viltį, kad Tėviškės gamta bus išsaugota ateities kartoms.
Ačiū už tai, kad Jūs esate ir rūpinatės gamta.
Rubrika Sukaktys, jubiliejai yra Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo projekto dalis.
Prenumeruoti komentarus: El. paštu RSS
Bau
2014-07-07 21:45
Gerai, kad Aplinkos ministras pasikeičia. Užtenka to skalūnų propaguotojo.
Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus
Graži
2014-06-29 10:13
Gražu.
Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus
Manau
2014-06-25 23:21
Kai iš aplinkos ministerijos išėjo Mazuronis, gal kas pasikeis į gerą.
Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus
B.K.
2014-06-22 09:47
Geras laikraštis.
Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus
R.G.
2014-06-19 10:17
Juozui Stasinui už ištrevermę - 100 balų. Ir ne mažiau.
Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus
Danutė
2014-06-19 10:12
Sveikinu "Tėviškės gamtą", sulaukusia brandaus amžiaus.
Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus
Komentarai (6)