2024 m. balandžio 23 d., Antradienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Sukaktys, jubiliejai

*print*

Archyvas :: „Antrojo pasaulinio karo istorinė atmintis“ konferencija, skirta paminėti Antrojo pasaulinio karo pradžios 80-ąsias metines

2019-09-11
 
Apie II pasaulinio karo reikšmę Vidurio ir Rytų Europai, apie istorinę atmintį, apie tragiškas patirtis ir apie tai, kaip kalbėti, šviesti, mokyti jauniausią kartą apie Antrąjį pasaulinį karą, rugsėjo 17 d. Vilniuje diskutuos istorikai ir atminties institucijų ir muziejų atstovai iš Lenkijos ir Lietuvos. Tą dieną Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyks konferencija „Antrojo pasaulinio karo istorinė atmintis", skirta paminėti Antrojo pasaulinio karo pradžios 80-ąsias metines, kurią organizuoja Lenkijos institutas Vilniuje, Lenkijos ambasada, Vytauto Didžiojo universitetas ir Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti.
1939 m. rugsėjo 1-osios rytą nacistinė Vokietija užpuola Lenkiją. Prasideda Antrasis pasaulinis karas, kurio veiksmai iš pradžių apims Europą, o vėliau išplis per visą pasaulį ir lems didžiausią katastrofą žmonijos istorijoje. Likus savaitei iki karo pradžios, 1939 m. rugpjūčio 23-ąją, Hitleris ir Stalinas pasirašo susitarimą, visuotinai vadinamą Molotovo-Ribentropo paktu. Tarptautinei teisei prieštaraujantis susitarimo priedas - slaptasis protokolas - nustato įtakos sferas Vidurio ir Rytų Europoje. 1939 m. rugsėjo 17-ąją Raudonoji armija užima rytinę Lenkijos dalį. Hitlerio ir Stalino aljansas truks iki 1941 m. birželio 22-osios, kai nacistinė Vokietija užpuls SSRS. Baisiausio iš visų karų kataklizmas tęsis bemaž 6 metus ir pareikalaus keliolikos milijonų nekaltų aukų gyvybių.
Lenkijos institutas Vilniuje kartu su Lenkijos Respublikos ambasada, Vytauto Didžiojo universitetu, Tarptautine komisija nacių ir sovietinio okupacinio režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti, Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje organizuoja konferenciją „Antrojo pasaulinio karo istorinė atmintis", skirtą paminėti Antrojo pasaulinio karo pradžios 80-ąsias metines. Konferencijoje dalyvaus mokslininkai, ekspertai ir muziejinių institucijų atstovai iš Lietuvos ir Lenkijos. Jie diskutuos apie II pasaulinio karo reikšmę Vidurio ir Rytų Europai, apie istorinę atmintį, apie tragiškas patirtis ir apie tai, kaip kalbėti, šviesti, mokyti jauniausią kartą apie II pasaulinį karą.
Konferencijos atidaryme dalyvaus: dr. Mindaugas Kvietkauskas, Lietuvos Respublikos kultūros ministras, Urszula Doroszewska, Lenkijos Respublikos ambasadorė Lietuvoje, prof. Renaldas Gudauskas, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo direktorius ir Emanuelis Zingeris, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti pirmininkas. Moderuos Marcin Łapczyński, Lenkijos instituto Vilniuje direktorius.
Diskusijoje „Antrojo pasaulinio karo reikšmė Europai ir atmintis apie jį šiandien" dalyvaus: prof. habil. dr. Grzegorz Berendt (Gdansko universitetas, Gdansko II pasaulinio karo muziejaus direktoriaus pavaduotojas), prof. Šarūnas Liekis (Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanas, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinio režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti narys) ir prof. Irena Veisaitė (teatrologė, intelektualė, kultūros veikėja). Moderuos doc. dr. Andrzej Pukszto (Vytauto Didžiojo universiteto Politologijos katedros vedėjas).
Diskusijoje „Kaip kalbėti ir mokyti apie II pasaulinį karą jaunąją kartą? Koks yra institucijų, muziejų ir memorialinių vietų vaidmuo šiame procese?" dalyvaus: Andrzej Kacorzyk (Aušvico-Birkenau valstybinio muziejaus direktoriaus pavaduotojas, Tarptautinio edukacijos apie Aušvicą ir Holokaustą centro direktorius), Marius Pečiulis (IX forto muziejaus direktorius), Rafał Rogulski (Europos atminimo ir solidarumo tinklo instituto direktorius), Zigmas Vitkus (istorikas, buv. Panerių memorialo vadovas). Moderuos Donatas Puslys (publicistas, žurnalistas, politikos apžvalgininkas).
Konferencijos dalyviai turės progą susipažinti su paroda „Kova ir kančios. Lenkijos piliečiai Antrojo pasaulinio karo metu". Parodą parengė Gdansko II pasaulinio karo muziejus ir Lenkijos užsienio reikalų ministerija.
Konferencija vyks 2019 m. rugsėjo 17 d. 11-15 val. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje Vilniuje. Renginys vyks lietuvių ir lenkų kalbomis su vertimu. Įėjimas laisvas, bet vietų skaičius yra ribotas! Jei norite dalyvauti, prašome iki rugsėjo 13 d. užsiregistruoti el. paštu: https://tinyurl.com/seminaras80
Konferencija Vilniuje tai ne vienintelis renginys skirtas paminėti II pasaulinio karo pradžios 80-ąsias metines, kuri organizuoja Lenkijos diplomatinės atstovybės Lietuvoje. Rugsėjo 16 d. 11 val. Sugiharos namuose Kaune vyks istoriko Rogero Moorhouse'o paskaita (anglų k.) "Nazi Germany and the Soviet Union: The forgotten Great Power relationship of World War Two". Rugsėjo 19 d. 18 val. Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenėje Vilniuje vyks parodos „Lenkijos Respublikos ambasadorius Japonijoje Tadeusz Romer ir žydai karo pabėgėliai Tolimuosiuose Rytuose" atidarymas, kuriame dalyvaus parodos autorė dr. Olga Barbasiewicz.

 

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje, Kauno Vytauto Didžiojo universitetas, Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinio režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

RENGINIO PROGRAMA:
ANTROJO PASAULINIO KARO ISTORINĖ ATMINTIS
KONFERENCIJA SKIRTA PAMINĖTI ANTROJO PASAULINIO KARO PRADŽIOS 80-ĄSIAIS METINES
2019 M. RUGSĖJO 17 D., LIETUVOS NACIONALINĖ MARTYNO MAŽVYDO BIBLIOTEKA

11:00-11:30
Seminaro atidarymas:
· prof. dr. Renaldas Gudauskas, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos direktorius
· dr. Mindaugas Kvietkauskas, Lietuvos Respublikos kultūros ministras
· Urszula Doroszewska, Lenkijos Respublikos ambasadorė Lietuvoje
· Emanuelis Zingeris, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinio režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti pirmininkas
· moderatorius: Marcin Łapczyński, Lenkijos instituto Vilniuje direktorius
11:30-13:00
Diskusija „Antrojo pasaulinio karo reikšmė Europai ir atmintis apie jį šiandien"
· prof. habil. dr. Grzegorz Berendt, Antrojo pasaulinio karo muziejaus Gdanske direktoriaus pavaduotojas
· prof. Šarūnas Liekis, VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanas, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinio režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti narys
· prof. Irena Veisaitė, teatrologė, intelektualė, kultūros veikėja
· moderatorius: doc. dr. Andrzej Pukszto, VDU Politologijos katedros vedėjas
13:00-13:30
Kavos pertraukėlė.
Parodos apie Antrąjį pasaulinį karą „Kova ir kančios. Lenkijos piliečiai Antrojo pasaulinio karo metu" atidarymas. Parodos rengėjas Antrojo pasaulinio karo muziejus Gdanske.
13:30-15:00
Diskusija „Kaip kalbėti ir mokyti apie Antrąjį pasaulinį karą jaunąją kartą? Koks yra institucijų, muziejų ir memorialinių vietų vaidmuo šiame procese?"
· Andrzej Kacorzyk, Aušvico-Birkenau Valstybinio muziejaus direktoriaus pavaduotojas, Tarptautinio edukacijos apie Aušvicą ir Holokaustą centro direktorius
· Marius Pečiulis, Kauno IX forto muziejaus direktorius
· Rafał Rogulski, Europos atminimo ir solidarumo tinklo direktorius
· Zigmas Vitkus, istorikas, b. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Panerių memorialo vadovas
· moderatorius: Donatas Puslys, publicistas, žurnalistas, politikos apžvalgininkas

Lenkijos institutas Vilniuje
Šv. Jono g. 3, LT-01123 Vilnius
tel. +370 5 2649 332
fax. +370 5 2649 333
www.lenkijosinstitutas.lt

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2019-09-11 13:44
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media