2024 m. gruodžio 30 d., Pirmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Redaktoriaus žodis

*print*

Dienos šviesą išvydo 3 žurnalo ‚Žurnalistika“ numeris

2024-12-09
 
Žurnalo viršelį papuošį 16 A. Vaidilos sukurtų žurnalistų portretų

Žurnalo viršelį papuošį 16 A. Vaidilos sukurtų žurnalistų portretų

Vytautas Žeimantas
Šį kartą žurnalas prasideda žurnalistų- kūrybinių konkursų laureatų pristatymais.
Vytauto Gedgaudo premija šiemet paskirta žurnalistui Eldoradui Butrimui, kuris Rusijai užpuolus Ukrainą išvyko ten ir jau trejus metus siunčia reportažus iš kariaujančios šalies regioninei bei nacionalinei spaudai apie karo realybę. Jo straipsnius gauna daugiau nei dešimt regioninių laikraščių, lvz.lt, lrt.lt., savo įspūdžius žurnalistas viešina LRT radijuje ir socialiniuose tinkluose. E. Butrimas rašo labai jautriai, jo rašiniai padeda skaitytojams geriau suvokti sunkią karo realybę.
O mūsų žurnalui parengtame interviu Eldoradas Butrimas pasakoja žurnalistei Daivai Červokienei apie karą Ukrainoje, Rusijos nusikaltimus ir žurnalisto veiklą karo sąlygomis. Įdomus interviu papildomas ir įspūdingomis nuotraukomis.
Iškilaus kovotojo už lietuvišką spaudą, publicisto ir leidėjo Antano Macijausko premija Biržuose miesto šventės metu buvo įteikta kuriančiai istorines laidas ir dokumentinius filmus žurnalistei, LŽS narei Danguolei Bunikienei už dokumentinį filmą „Kai baltas Vytis pakils" apie partizanę Dianą Glemžaitę. Laureatei buvo įteiktas Stasio Makaraičio sukurtas Antano Macijausko medalis, Biržų rajono savivaldybės įsteigtas 1000 eurų prizas ir A. Macijausko monografija.
,,Antisovietinio pasipriešinimo partizaniniame kare kartu su savo vyrais, broliais, tėvais dalyvo ir moterys. Statistikos duomenimis, rezistencijos pogrindyje galėjo būti apytiksliai 4,6 tūkstančio moterų įskaitant ryšininkes ir rėmėjas. Moterų partizanių, gyvenusių bunkeriuose ir tapusių būrių narėmis, galėjo būti apie 750. Įdomiausia tai, kad moterys, padėjusios ginti Tėvynę, nesijautė jokiomis herojėmis. Viena jų - poetė iš Aukštaitijos, studijavusi tuometiniame Kauno Vytauto Didžiojo universitete filologiją - Diana Glemžaitė. Apie okupantų sugniuždytą, tik pradėjusį skleistis talentą, poetės pasirinkimus, atskleidžiančius jos charakterį ir tėvų auklėjimą, to laikmečio kaimo žmonių nuoširdumą ir bendrystę, psichologinę stiprybę ir partizaninio karo rykštę - išdavystę ir siekėme atskleisti dokumentiniame filme „Kai baltas vytis pakils", - sakė Danguolė Bunikienė.
Mato Šalčiaus premija šiemet buvo paskirta žurnalistui Viktorui Jakovlevui už internetinį kelionių žurnalą „Rūdys niekad nemiega". Žymaus Lietuvos visuomenės veikėjo, rašytojo, žurnalisto, keliautojo ir idealisto, kraštiečio Mato Šalčiaus premijos steigėja yra Prienų rajono savivaldybė. Konkursas ir apdovanojimo renginys rengiami kartu su Lietuvos žurnalistų sąjunga. Premija skiriama žurnalistams už pasaulio pažinimo skatinimą bei brandžius ir išsamius spaudos, radijo, fotografijos, televizijos, interneto žiniasklaidos autorinius darbus kelionių tematika, paskelbtus per kalendorinius metus.
Dezinformacija yra vienas pigiausiai gaminamų ginklų, kuris gali priversti atskirus žmones, jų grupes ar net dideles visuomenes ir šalis klaidingai įsivaizduoti realybę arba ją matyti taip, jog bus priimti klaidingi ir net pavojingi sprendimai. Ką jau kalbėti apie tai, jog dezinformacijos kampanijos gali sužlugdyti finansines institucijas, biržas ar rinkas.
Šiame „Žurnalistikos" numeryje tęsiame pokalbius su komunikacijos ekspertais, mokslininkais ir dezinformacijos tyrėjais bandydami aiškintis, ar kova baudžiamosiomis priemonėmis su dezinformacija gali padėti suvaldyti ar net sunaikinti šį reiškinį. Kas būtų, jei visi piliečiai staiga imtų atidžiai stebėti kiekvieną informacijos vienetą viešoje erdvėje ir pastebėję dezinformacijos požymius kreiptųsi į prokuroras, kad šie surastų ir nubaustų kaltininkus. O jei tokių pranešimų būtų šimtai per dieną? Arba tūkstančiai?
Šiame žurnalo numeryje kalbiname Generalinės prokuratūros komunikacijos skyriaus vedėją Eleną Martinonienę ir komunikacijos konsultacijų įmonės „Good to know" darbuotoją, sertifikuotą DiSC konsultantę Živilę Navickaitę - Babkin.
Rubrikoje „Žurnalistų profesininis judėjimas šiandien" - LŽS Klaipėdos apskrities skyrius. Jis yra vienas iš didžiausių sąjungoje. Neseniai čia įvykusiame skyriaus ataskaitiniame rinkiminiame susirinkime vėl skyriaus pirmininke buvo išrinkta Jolanta Beniušytė. Ta proga ji sutiko duoti interviu, kurį jį pavadino „Lietuvos žurnalistų sąjunga - vienintelė mano partija"
Rubrikoje „Ginkime žurnalistų teisės" rašoma apie Seimo bandymus teisiškai stiprinti žurnalistų apsaugą, apie valdžios įstaigų nepagrįstus ribojimus žurnalistams rinkti informaciją.
Šiemet savaitraščiui „Etaplius" sukako 20 metų. Visuomenei ir žiniasklaidai transformuojantis į gyvenimą, nepaleidžiant iš rankų išmaniųjų telefonų ir sukantis milžiniškos informacijos sraute, savaitraštis vis dar turi kone 7 tūkst. skaitytojų. Tų, kurie vertina kokybišką turinį, lėtesnį gyvenimą ir profesionalų atrinktą informaciją. Kaip savaitraštis apskritai gimė, kokius iššūkius teko ir tenka įveikti žurnalistams anuomet ir dabar? Apie tai žurnale diskutuoja pirmoji savaitraščio vyr. redaktorė Jūratė Sobutienė, redaktorė Gitana Zubienė ir dabar laikraščiui vadovaujanti vyr. redaktorė Oksana Laurutytė.
Šią vasarą visą pasaulį jaudino Paryžiuje vykusios XXXIII vasaros olimpinės žaidynės. Paryžius Lietuvos olimpiniam judėjimui - išskirtinis. Būtent Paryžiuje prieš 100 metų vykusiose VIII vasaros olimpinėse žaidynėse pirmą kartą dalyvavo Lietuvos sportininkai, pirmą kartą olimpinėse žaidynėse suplevėsavo Lietuvos trispalvė. Olimpinės žaidynės be jose dirbančių žurnalistų būtų tarsi paukštė be sparnų. „Žurnalistikai" paprašius apie spaudos atstovo pareigas olimpinėse žaidynėse papasakojo žinomas sporto žurnalistas Bronius Čekanauskas, spaudos atašė buvęs Atėnų, Pekino ir Londono vasaros olimpinėse žaidynėse
Kolega Bronius Čekanauskas mums leido į olimpines žaidynes pažiūrėti iš vidaus, per oficialaus spaudos atstovo veiklą. Kolega (LŽS ir NŽKA narys) Kęstutis Kazys Šiaulytis Paryžiaus olimpinėse žaidynėse nebuvo, jas aktyviai stebėjo per televiziją. Tačiau ir jam emocijų netrūko. O būdamas ne tik žurnalistu, bet ir dailininku, negalėjo susilaikyti nepaėmęs į rankas pieštuko. Skelbiame jo mintis apie Paryžiaus olimpines žaidynes ir žiupsnelį ta proga sukurtų humografijų.
Žinomas dailininkas, menotyrininkas LŽS ir NŽKA narys Albertas Vaidila 2024 metus pasitiko ir įprasmino nauja retrospektyvinę tapybos bei grafikos paroda Žurnalistų namuose ir unikaliu albumu „100 žurnalistų portretų". Jame šimto garsių ir mažiau žinomų žurnalistų portretai, jo sukurti per pastarąjį dešimtmetį. Parašiau „unikaliu", nes nieko panašaus nėra išleista kaimyninėse šalyse, manau, ir visame pasaulyje. A. Vaidila, sukūręs ir išleidęs tokią įspūdingą Lietuvos žurnalistų galeriją, čia tikrai yra pirmeivis. Žiupsnelį kolegų portretų skelbiame ir šio žurnalo viršelyje. Portretų albumo pasirodymas yra ir gera proga apžvelgti A. Vaidilos kūrybinį kelią, juolab jame būta ir gražių pasiekimų. Apie visą tai straipsnyje „Įspūdingi Alberto Vaidilos žurnalistų portretai".
Šiemet sukanka 25 metai, kai mus paliko vienas garsiausių Lietuvos rašytojų Jonas Avyžius. Dažnas skaitė jo romanus „Kaimas kryžkelėje", „Degimai", „Sodybų tuštėjimo metai"... Tik mažai kas žino, kaip sunku buvo rašytojui prasibrauti pro sovietinę cenzūros sistemą. Šiuos kūrybos užkulisius žurnale šiek tiek atskleidžia jo žmona Irena Litvinaitė-Avyžienė. Ji yra žinoma kultūros žurnalistė. Vilniaus universitete baigė žurnalistiką, Tartu universitete - anglų kalbą ir literatūrą. Daug metų dirbo profesionale žurnaliste. 1980 m. įstojo į Lietuvos žurnalistų sąjungą. Daugiausia rašė teatro, muzikos, kino temomis. Iš anglų kalbos išvertė knygų vaikams. Išleido knygų, paskelbė prisiminimų apie savo vyrą, tvarkė jo archyvą.
Žurnale yra ir daugiau informacijos apie mūsų žurnalistų gyvenimą, darbą, kūrybą. Paskelbta ir žurnalo prenumerata. Priminsiu - ŽURNALISTIKOS - indeksas 5329. Prenumeratos kaina Lietuvos pašte metams 26,88 euro, pusei metų - 13,44 euro. Prenumeruoti galite Lietuvos pašto ar „PayPost" skyriuose, internetu www.prenumeruok.lt, bei telefonu 8 700 55 400.
„Žurnalistikoje" apžvelgiami svarbiausi metų įvykiai, Lietuvos žurnalistų veikla, nagrinėjami žurnalistikos istorijos, teorijos ir praktikos klausimai, publicistiniai ir kritikos straipsniai, žurnalistų kelionių įspūdžiai, spausdinamos knygų ir kitų leidinių recenzijos, komentuojami tarptautinio žurnalistų gyvenimo įvykiai. Taip žurnale atsiskleidžia visą žurnalistinio gyvenimo virtuvė. Kviečiu prenumeruoti, kitais metais gausite keturis įdomius žurnalo numerius.
REMIA; 
 
Paskutinį kartą atnaujinta: 2024-12-20 11:57
 
Share |
 

Komentarai (4)

Jūsų el. paštas

Albertas Vaidila

2024-12-13 09:28

Ačiū, Vytautai, už gražų mano kuklaus darbo paviešininimą.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Irena Avyžienė

2024-12-11 13:30

Labas, gerbiamas Vytautai. „Žurnalistika“ - įdomus žurnalas, turiningas, plataus diapazono, perskaitau viską nuo A iki Z. Ir negaliu atsidžiaugti Tavo energija, išmanymu. darbštumu, atidumu, etc... Taip greitai [ir kokybiškai] sutvėrei jau tris numerius!

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Olga Gat

2024-12-10 12:50

Sveikinu Juozą Šalkauską...

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Nijolė Steponkutė

2024-12-09 16:02

Šaunuolis! Darbštuolis!

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media