2024 m. gegužes 25 d., Šeštadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Radijas

*print*

Archyvas :: PO PUČO MASKVOJE. 1991 09 06 Lietuvos radijo laida „Pasaulis ir Lietuva“

2018-08-10
 
     Antanas Šimkūnas

Antanas Šimkūnas

 

 Antanas Šimkūnas

 

   Man malonu pristatyti laidos dalyvius, kolegas, kuriuos jūs dažnai girdite per „Amerikos balsą" ir „Laisvosios Europos" radiją. Tai Kęstutis Girnius iš „Laisvosios Europos" ir Romas Sakadolskis iš „Amerikos balso", kurie dabar yra Lietuvoje ir drauge su jais pabandysime paanalizuoti situaciją Lietuvoje ir jos padėtį ryšium su pasikeitimais Rytuose ir Vakaruose.

    Pirmiausia gerbiamų svečių noriu paklausti, su kokia nuotaika jūs atvykote į Lietuvą, kaip jums pavyko ši kelionė, juk dabar daug kas pasikeitė ir vizų išdavimo srityje.

    Romas Sakadolskis

    Aš atvykau su Lietuvos Respublikos tarnybine viza, kurią man išdavė Stasys Lozoraitis, Lietuvos atstovas Vašingtone ir prie Šv. Sosto. Prieš tai bandžiau vykti į Lietuvą dar senomis sąlygomis, prašant vizos iš Sovietų Sąjungos, deja, negavau. Kai jau buvo aišku, kad galima vykti neprašant Sovietų Sąjungos, išvykau gavęs Lietuvos vizą.

   Kęstutis Girnius

   Panašiai ir man buvo. Prašiau, bet negavau tarybinės vizos.Sakė, reikia palaukti. Atvykau čia visai be vizos, tiesioginiu reisu iš Berlyno į Vilnių. Lietuvos aerouoste man vizą išdavė..Džiaugiuosi, kad Lietuva vėl tapo normalaus pasaulio dalimi.

A.   Š.

 Kokie staigūs pasikeitimai įvyko. Ar būtų taip viskas pasikeitę, jeigu ne pučistų pralaimėjimas, gerb. Romai?

   Romas Sakadolskis

  Manyčiau, kad pučas pagreitino visą šitą procesą. Esu tarp tų, kurie manė, mano ir manys, kad visa tai neišvengiama, bet laikas labai svarbus faktorius.

A.   Š.

Kaip Vakarų Europoje, Vokietijoje buvo sutikta žinia apie pučą ir permainas Sovietų Sąjungoje?

   Kęstutis Girnius

  Iš pradžių tas pučas sukėlė labai didelę baimę, būgštavimus, ypač Vokietijoje. Po to atsisuko į Lietuvą, kitas Pabaltijo respublikas skubėdami jas pripažinti.

A.   Š.

  Kaip jums atrodo, ar tie pavojai, kurie tykojo anksčiau, jau galutinai praėjo, ar galimi nauji, kokia situacija gali susiklostyti buvusioje Sovietų Sąjungoje, gerb. Romai?

   Romas Sakadolskis

  Nelengva atsakyti į tokį klausimą. Pavojai visada bus. Maža valstybė visada  juos jaučia iš didelių kaimynų pusės. Šiuo metu pavojus yra sumažėjęs, tikėkimės, kad pagal naujus pasaulinės tvarkos principus bus lengviau ir mažoms valstybėms. Lietuva dar neturi savo apsaugos koncepcijos, reikia ją sukurti.

A.   Š.

Gerbiamas Romas labai teisingai pastebėjo, kad pavojai tykos dar ilgai, apie tai šią savaitę kalbėjo Vytautas Landsbergis neeilinėje AT sesijoje. Sovietų Sąjunga nenori sutikti su tuo, kad keičiasi jos žemėlapis. Gerb. Kęstuti, kaip jums atrodo, ar Maskva susitaikys su tuo, kad žemėlapis iš tikrųjų keičiasi?

  Kęstutis Girnius

  Pastarosiomis dienomis mes pergyvenome Lietuvos pripažinimo džiaugsmą. Jau apie 50 valstybių pripažino Lietuvos nepriklausomybę.

    A . Š.

 Šios savaitės pradžioje, pirmadienį, apie tai paskelbė ir JAV prezidentas Dž Bušas. Gerb.  Romai, kodėl JAV taip ilgai delsė?

  Romas Sakadolskis

 Gal norėta sudaryti tokias sąlygas, kad būtų galima spausti Maskvą. Man nėra pakankamai aišku, kodėl taip buvo. Girdėjau, kad sprendimas pripažinti buvo padarytas praeitą savaitę, antradienį, aš tuomet dar buvau Vašingtone ir mes laukėme, manėme, kad ketvirtadienį tai gali įvykti, aliarmavome visus, norėjome skubiai apie tai pranešti.Tačiau buvo atidėta iki ketvirtadienio. Manyčiau, kad gal nenorėta sukurti precedento kitoms respublikoms, gal norėta, kad šioks toks judėjimas būtų padarytas Maskvos. Amerika turėjo savų išskaičiavimų. Jeigu viena ranka tiesiama draugystės ranka Lietuvai, tai antra ginami savo strateginiai interesai.  Lietuva nėra vakuume. Reikia į tai žiūrėti labai šaltai.

  A. Š.

  Būtent šiomis dienomis iškilo Lietuvos grįžimo į Jungtinių Tautų sąjungą klausimas. Gražią iniciatyvą parodė Didžioji Britanija, Prancūzija, kurios kaip Saugumo Tarybos narės pasiūlė Lietuvą, kitas Pabaltijo respublikas priimti į JTO. Kaip jums atrodo, ar pavyks jau šioje Generalinės Asamblėjos sesijoje, kuri prasidės rugsėjo 17 dieną, patekti į šią organizaciją?

  Romas Sakadolskis

  Tai priklausys nuo to, ką pasakys kiti Saugumo Tarybos nariai. Manau, kad galimybės yra geros.

A.   Š.

Į darbotvarkę jau iškilo Lietuvos įsijungimo į EEB, Helsinkio procesą klausimas. Apie tai jau prabilo kai kurie Vakarų Europos politikai. Gražią iniciatyvą parodė Vokietijos  užsienio reikalų ministras Genšeris, kuris žada atvykti į Maskvą ir pasirūpinti, kad Lietuva būtų įjungta į šį procesą. Ar čia dar gali iškilti kokių problemų?

  Kęstutis Girnius

  Gali iškilti problemų ir nebūtinai iš Maskvos. Pavyzdžiui, Jugoslavija gali pasipriešinti, tuomet nebus konsensuso. Ji bijo, kad bus sukurtas precedentas, tuomet ir Kroatija ir Slovėnija sieks tokių teisių. O stojimas į EEB bus ilgas procesas.

A.   Š

Na, ir baigiant pokalbį norėčiau jūsų paklausti, kokie pavojai tyko Lietuvą čia, jos viduje?

 Romas Sakadolskis

  Aš šį klausimą esu pateikęs kai kuriem Lietuvos žmonėms. Ne vienas man atsakė, kad didžiausias mūsų pavojus yra vienybė. Lietuvai svarbu sukurti demokratinę, pliuralistinę valstybę. Jeigu kalbama vienu balsu -  tai ne pliuralizmas. Visom keturiom reikia eiti į Europą, visais atžvilgiais. Reikia atsukti veidą į likusį pasaulį ir jungtis. Jeigu tai nebus padaryta, tuomet Lietuva liks užkulisiu ir nuo to jai nebus geriau.

  Kęstutis Girnius

  Nepakantumas yra didelė problema. Kai įvyksta kas Lietuvoje, tuojau prasideda kaltinimai, KGB agentų, išdavikų ieškojimas.Girdėjau tokį anekdotą: Bakatinas parėškė, kad kai kurie vyriausybės nariai yra KGB agentai. Tai blogas ženklas.Dar neprasidėjo pagrindiniai ūkio išbandymai, dar bus naujų sunkumų, tikrasis perėjimas į rinką, reikės visų partijų ir vadovų ypatingų pastangų. Taigi svarbu išlaikyti prisikėlimo dvasią, nepasiduoti demagogijai, nekurstyti nesantaikos ir  visą laiką ieškoti kaltų.

 

Rubrika Radijas yra Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo projekto dalis.

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2018-09-16 12:38
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media