2023 m. gruodžio 7 d., Ketvirtadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Naujos knygos, leidiniai

*print*

Archyvas :: Nauja Česlovo Skaržinsko publicistikos knyga „Gudakiemis – senas dzūkų kaimas“

2022-07-15
 
Knyga - apie žymų Varėnos rajono Merkinės seniūnijos kaimą - Gudakiemį. Neseniai beveik 300 gyventojų turėjęs kaimas, šiandien labai ištuštėjęs. Jame neliko pašto, pradinės mokyklos, net bibliotekos. Kaimas davė Lietuvai garsius knygnešius Kazį Barysą, Scholastiką ir Martyną Milius, 17 savanorių, ginusių Lietuvos nepriklausomybę, keturis partizanus brolius Ivanauskus, pokaryje žuvusius nelygioje kovoje su okupantu.
Iš keturių brolių Vincas Ivanauskas-Gegutis buvo Lietuvos partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago adjutantas. Gudakiemio kaime ne kartą lankėsi garsusis partizanų vadas.
Apie Gudakiemį, brolius Ivanauskas A.Ramanauskas-Vanagas ne kartą pasakoja savo rašytame dienoraštyje „Daugel krito sūnų..." Partizanų apsilankymą Gudakiemio kaime pas Naujalius mena jų atžala vilnietis Jonas Naujalis. Jis pamena, kaip partizanai klausėsi jų name patefono grojamos muzikos. Lietuvoje daugelis yra girdėjęs apie garsų knygnešį iš Gudakiemio Kazį Barysą. Taip pat savanorius gudakiemiškius Julių Žėką, Morkų Žalnerauską - jie buvo tarp pirmųjų nepriklausomos Lietuvos kariuomenės savanorių. Julius - vienas pirmųjų savanorių, žuvusių pirmosiose Lietuvos kariuomenės kautynėse su bolševikais 1919 m. vasario mėn.
1918 m. gruodžio 26 d. tapęs savanoriu karininko A.Juozapavičiaus vadovaujamame pirmajame pėstininkų pulke, 1919 m. vasario 13 d. buvo mirtinai sužeistas, t. y. tą pačią dieną, kai žuvo pirmasis Lietuvos karininkas - pulko vadas A. Juozapavičius.
Taip pat senąją gyvenvietę išgarsino ir poetas, 2001 m. Poezijos pavasario laureatas, Stasys Stacevičius, kurio tėvų sodyba ribojasi su Gudakiemiu. Būsimasis poetas lankė šio kaimo pradinę mokyklą, biblioteką, bičiuliavosi su vietos žmonėmis.
Šiame kaime gimė ir užaugo garsi dainininkė Ona Pašukonytė-Jauneikienė. Gudakiemis garsėja ir kitais savo žmonėmis.
Knygos rašymą parėmė Lietuvos kultūros taryba.

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2022-07-15 17:57
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media