Archyvas :: Fotografo Valentino Juraičio darbų paroda „Provincija. Gurbšilis, Nadruva“
Fotografo Valentino Juraičio darbų paroda „Provincija. Gurbšilis, Nadruva", nukreipia žiūrovų žvilgsnius į kiek atokesnius Lietuvos pakraščius: kaimus Vilkaviškio rajone aplink Gurbšilio mišką ir kelis buvusios Mažosios Lietuvos (dabar - Kaliningrado srities Rusijoje) rajonus su ryškiais mūsų kultūros ir literatūros pradininkų praeities pėdsakais. Skirtingi regionai - bet ta pati provincija...
Šiuo metu paroda veikia Tauragės krašto muziejaus fotografijos galerijoje. Prieš tai šios fotografijos buvo rodytos Vilniuje, Šiauliuose, Utenoje, Panevėžyje, Marijampolėje, Vilkaviškyje, Gelgaudiškyje bei užsienyje - Berlyne, Čikagoje .
Fotografijų ciklą "Gurbšilio žmonės" Valentinas Juraitis pradėjo 2000 metais, siekdamas užfiksuoti dviejų amžių sandūrą ir pokyčius visuomenėje.Tai vietovė Vilkaviškio rajone Gurbšilio mišką supantys kaimai.
Fotomenininkas lankydamasis kaimo vietovėse fiksuoja besivystančio kapitalizmo bruožus. Pastebi, kad tuomet, kai Vilniuje ir kituose šalies centruose tvyro postmodernistinė dvasia, didžioji Lietuvos kaimo dalis gyvena ikiindustrinį, etnografinį gyvenimą, kur ryškus tautinis ir etninis identitetas.
Regionas senuoju etnografiniu pavadinimu - ,,Nadruva" aprėpia kelis dabartinės Kalinindrado srities rajonus Gumbinės (Gusevo), Stalupėnų (Nesterovo), Darkiemio (Ozersko) ir kt. Tai senosios prūsų genties nadruvių žemės. Čia gimė ir ilgus metus tarnavo pirmasis lietuvių poetas K. Donelaitis.
V. Juraičio fotoserija Nadruva - tai K. Donelaičio gimtinės apylinkės, kur iš poeto laikmečio išliko tik bažnyčių sienos ir bokštai, akmenys ir seni ąžuolai. Asociacijų principu fotografijomis parodytos vietovės: Tolminkiemis, Valtarkiemis, Gumbinė, Rominta, Stalupėnai ir kt.
"Juos fotografuoju keletą metų, įvairiais metų laikais tarsi ieškodamas sąskambio su poema ,,Metai",- sako autorius.
Fotografijomis iš tų vietų, siekiama pilniau atskleisti K. Donelaičio reikšmę mūsų kultūrai, supažindinti kaimynus, kas šioje žemėje buvo daug lietuviškumo, čia gimė mūsų raštija, pirmoji knyga, pirmasis laikraštis. Šalia K. Donelaičio, brangus ir kitų lietuvių raštijos darbininkų M. Mažvydo, J. Bretkūno, F. Kuršaičio, L. Rėzos, J. Gerulio ir kitų atminimas.
Pasitelkiant Nadruvos krašto peizažą, išlikusios senosios architektūros fragmentus, Donelaičio žemės žmonių būsenas, knygos, rašto motyvus pervedant į fotografijos kalbą, autorius siekia sukurti atminties motyvus įvesti Donelaičio laikų atributikos, elementų ir tuo būdu iliustruoti pasitelkiant naujas formas.
Parodos autorius nemažai fotografavęs industrijos, aplinkos užterštumo tema, yra išleidęs fotoalbumus „Plikomis akimis", ,,Nadruva", kelionių gidą ,,Karaliaučiaus kraštas". Pora dešimtmečių fotgrafuodamas kaimą, provinciją siekia parodyti, kad žmogaus dvasinis gyvenimas iš esmės netapo lengvesnis ar paprastesnis.
Rubrika Fotografija yra Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo projekto dalis.
Komentarai (0)