2024 m. birželio 21 d., Penktadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Dialogai apie žiniasklaidą

*print*

Archyvas :: VU Komunikacijos fakultetas: Dėstytojas ir studentė apie išaugusią politinės komunikacijos svarbą

2022-06-17
 
Studentė Ugnė Unguraitytė su dėstytoju docentu Andriumi Šuminu. T. Kazakevičiaus/VU nuotr.

Studentė Ugnė Unguraitytė su dėstytoju docentu Andriumi Šuminu. T. Kazakevičiaus/VU nuotr.

Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto žurnalistikos trečio kurso studentė Ugnė Unguraitytė su dėstytoju docentu Andriumi Šuminu susipažino dar pirmame kurse, kai dėstytojas skaitė komunikacijos teorijų paskaitas. O šiandien dėstytojas ir studentė - kolegos, tiriantys Lietuvos politikų komunikaciją Instagram'e 2020 m. rinkimų į Seimą kampanijos metu. Pasak jų, stebint politikų komunikaciją pasauliniu mastu, Ukrainos karo akivaizdoje politinės komunikacijos svarba yra dar labiau išaugusi, o Ukrainos lyderis prezidentas Vladimiras Zelenskis daugeliui politikų tapo pavyzdžiu.
U. Unguraitytė sako jau stodama į bakalauro studijas žinojusi, kad norės mokslus tęsti magistrantūroje, todėl dar būdama antrame kurse ėmėsi iniciatyvos ir pradėjo ieškoti dėstytojo, kuris sutiktų bendradarbiauti rengiant mokslinį tyrimą. Politikos komunikacijos sritis Ugnę domino labiausiai, todėl ji išsiuntė laiškus keletui dėstytojų, kurie tyrinėja šią sritį. Aiškesnės vizijos, koks darbas ir apie ką jis galėtų būti, studentė neturėjo, tad tikėjosi, kad bent vienas iš keleto dėstytojų sutiks koordinuoti jos darbą, patars, pakonsultuos ir norės bendradarbiauti.
Pasak U. Unguraitytės, mokslinius darbus atlikti gali ne kiekvienas studentas. „Pati matau didelę vertę dalyvauti tokiose veiklose, imtis iniciatyvos. Kai kreipiausi į dėstytoją, juk jokio tyrimo atlikti niekada nebuvau bandžiusi, todėl man nuolat reikėjo konsultacijų, paaiškinimų, nukreipimo tinkama linkme. Žinių turėjau mažai, tik noro daug. Bet dėstytojas visada man kantriai viską paaiškina ir konsultuoja. Tikrai žinau, kad moksliniai tyrimai, duomenų rinkimas, stebėjimas, analizavimas - ne kiekvienam, daugelis mano bendrakursių nesupranta, kaip aš prisiverčiu dirbti su tyrimu, ir daug kam tai atrodo neįdomu, tačiau man - anaiptol. Mane tai užveda", - pasakoja studentė.
„Taip, kaip į mane kreipėsi Ugnė, studentai patys kreipiasi tikrai nedažnai. Būtų puiku, jei daugiau studentų norėtų išbandyti save mokslinėje srityje ir atlikti tyrimus. Ugnė yra išimtis, tokių iniciatyvių studentų yra vienetai. Gavęs laišką apsidžiaugiau ir nieko nelaukęs pasiūliau studentei keletą temų, į kurias ji galėtų pasigilinti", - pasakoja doc. A. Šuminas.
UKRAINOS PREZIDENTO KOMUNIKACIJA - PAVYZDINĖ

 

Tuo metu, kai U. Unguraitytė kreipėsi į doc. A. Šuminą dėl savanoriško mokslinio darbo, jis tyrė politinę komunikaciją Facebook‘e, todėl pasiūlė studentei panašų tyrimą atlikti kitame populiariame socialiniame tinkle - Instagram‘e. Taigi aptarę detales dėstytojas doc. A. Šuminas ir studentė Ugnė ėmėsi tirti, kaip Lietuvos politikai ir partijos naudojo socialinę Instagram‘o platformą 2020 m. rinkimų į Seimą kampanijos metu.
„Pasaulyje Instagram‘as yra labai populiarus, tyrimų, susijusių su šiuo kanalu, nuolatos sparčiai daugėja, o Lietuvoje ši socialinė platforma dar mažai tyrinėta, apie politinę komunikaciją Instagram'e tyrimų išvis nėra. Todėl su Ugne nusprendėme į šią temą pasigilinti. Buvo surinktas didelis masyvas duomenų, jie buvo sukoduoti, per tam tikrą kodų knygą kodus filtravome ir dabar jau dirbame su šia medžiaga, ją analizuojame. Duomenys yra tikrai įdomūs, nauji, todėl ir rezultatas turėtų būti įdomus", - pasakoja VU dėstytojas.
Ir dėstytojas doc. A. Šuminas, ir studentė U. Unguraitytė pastebi, kad dabar, vykstant karui Ukrainoje, politinė komunikacija socialinėse medijose yra ypač svarbi. Dėl socialinių tinklų ir juose plintančios informacijos, vaizdo įrašų paskelbimo greičio mes galime sužinoti šviežiausias naujienas, susijusias su karu Ukrainoje, vos per kelias minutes ar net sekundes. Pasitelkę socialinius tinklus politikai gali tiesiogiai komunikuoti ir su žiniasklaida, ir su viso pasaulio piliečiais.
Doc. A. Šuminas sako, kad Ukrainos lyderis prezidentas V. Zelenskis, pradėjęs aktyviai komunikuoti socialiniuose tinkluose, akimirksniu sužavėjo visą pasaulį ir tapo pavyzdžiu kitiems politikams visai ne be reikalo. Tai, kaip prezidentas kalba, kaip atrodo, kaip jis sugeba išlaikyti auditorijos dėmesį ir tinkamai sudėlioti akcentus savo kalboje - puikios ir labai paveikios komunikacijos pavyzdys.
„Prezidentas V. Zelenskis tapo pasauliniu lyderiu ir lyderio etalonu - pavyzdžiu, kurį mėgdžioja net ir kitų valstybių vadovai. Mėgdžiojamas ne tik jo elgesys, bet ir aprangos stilius. Visi nuolat matome V. Zelenskį televizijoje ir socialiniuose tinkluose, kuriuose viešinamos jo kalbos. Prezidento retorika visada yra paprasta, tačiau labai įtaigi ir suprantama kiekvienam. Gebėjimas kalbant sukelti auditorijai įtampą, išlaikyti pauzes kalboje tada, kai reikia, ir pasišaipyti, kai tam tinkamas metas - visa tai daro prezidento komunikaciją tokią paveikią ir geidžiamą atkartoti. Tai, kaip V. Zelenskis kreipdamasis į skirtingas auditorijas sugeba visiems perteikti Ukrainos žmonių skausmą ir atpasakoti, koks siaubas vyksta Ukrainoje - labai sėkmingas komunikacijos pavyzdys", - sako doc. A. Šuminas.
Anot dėstytojo, pasaulis jau yra pavargęs nuo karo Ukrainoje, todėl dabar pagrindinis prezidento V. Zelenskio tikslas komunikuojant - išlaikyti žmonių dėmesį ir palaikymą Ukrainai.
U. Unguraitytė sako, kad nors socialiniai tinklai ir padeda mums būti Ukrainos karo įvykių sūkuryje, reikia nepamiršti, kad juose apstu ir melagingos, propagandinės informacijos: „Neturėtume kliautis kiekviena iš neaiškaus, nepatvirtinto šaltinio ateinančia žinute, pulti pervedinėti pinigų į kiekvieną soc. tinkluose pasirodžiusią sąskaitą, kuri neva renka paramą Ukrainai. Puikiai veikiančių propagandistų, kurie siekia suklaidinti, yra ne tik šalyje agresorėje, bet ir aplink mus, todėl turime nepamiršti patikrinti gautą informaciją prieš skleisdami ją toliau, kad vėliau ir patys netaptume propagandos skleidėjais."
VU docentas sako, kad dezinformacija dabar yra labai smarkiai išplitusi socialinėse medijose, todėl būtų naivu tikėtis, kad socialiniai tinklai pradėtų blokuoti melagingos informacijos skleidėjus. Todėl tinkamiausias būdas kovoti su propaganda - šviesti žmones ir mokyti juos tinkamai atsirinkti informaciją.

 

UNIVERSITETE STUDENTĖ IR DĖSTYTOJAS - KOLEGOS

 

Studentė Ugnė pasakoja, kad Komunikacijos fakultete yra sutikusi ne vieną dėstytoją, kuris įkvėpė domėtis tam tikra sritimi ir motyvavo mokytis. „Kartais klausaisi dėstytojų ir galvoji, kad ir pats norėtum toks būti", - tikina Ugnė. Tačiau doc. A. Šuminas sako, kad ne tik dėstytojai motyvuoja studentus, bet būna ir atvirkščiai.
„Yra studentų, kuriems nuoširdžiai įdomu tavo paskaitose ir juos auditorijoje iškart pamatai, pastebi jų susidomėjimą ir degančias akis. Būna, kad tie studentai įkvepia mane patį. Gera diskusija ar puikiai parašytas studento darbas mane motyvuoja, tada pajunti vidinį pasitenkinimą. Būna, kad gimsta naujų minčių, įžvalgų, diskusijos priverčia susimąstyti ir į metai iš metų dėstytas teorijas pažiūrėti dar iš kitos pusės", - pasakoja doc. A. Šuminas.
„Aš savo paskaitose studentams stengiuosi būti kolega. Kai reikia - stengiuosi būti švyturiu, patarti ir pakonsultuoti, o kai reikia - kartais ir pakritikuoti, bet svarbiausia - stengiuosi, kad būtume kolegos ir studentas drįstų, nebijotų prieiti, klausti ir diskutuoti", - sako doc. A. Šuminas.
Studentė U. Unguraitytė pasakoja nuo pirmų paskaitų jautusi, kad dėstytojas yra labai atviras su studentais ir juo galima pasitikėti.
„Kai ateini į universitetą ir daug laipsnį nusakančių trumpinių prieš pavardę turintis dėstytojas vadina tave „kolega", vien tokia, atrodytų, smulkmena tarytum sukuria artimesnį ryšį su dėstytoju. Dėstytojo doc. Andriaus Šumino paskaitose jaučiausi drąsiai, laisvai, žinojau, kad dėstytojas yra itin atviras ir atsakys į visus studentų klausimus, net ir pačius kvailiausius. Universitete tavęs, studento, niekas nieko neverčia daryti. Tiek, kiek pastangų įdėsi - tokį rezultatą ir turėsi. Tad jei jau esi čia - nebijok žengti pirmyn, veikti, klausti ir pats imtis iniciatyvos, o dėstytojas tau visada padės", - įsitikinusi studentė U. Unguraitytė.
Siekdamas pabrėžti dėstytojo (-os) ir studento (-ės) santykio kūrimo ir drąsos klausti svarbą, VU pristato meninį projektą - virtualią parodą, įgyvendinamą su fotografu, dokumentinės ir portretinės fotografijos atstovu Tadu Kazakevičiumi. Parodoje - taip pat ir docento A. Šumino bei U. Unguraitytės portretų serija, atskleidžianti nuoširdų ir atidų jų santykį.
 
Rubrika Dialogai apie žiniasklaidą yra SRTRF projekto dalis.
 
 

 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2022-07-02 09:02
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media