2023 m. rugsejo 27 d., Treciadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Dialogai apie žiniasklaidą

*print*

Archyvas :: Povilas Sigitas Krivickas: Apie nepotizmą eteryje, dikciją ir kalbos riktus

2022-11-29
 
Povilas Sigitas Krivickas

Povilas Sigitas Krivickas

Povilas Sigitas Krivickas,
LŽS narys


Kadangi ketvertą dešimtmečių buvau vienaip ar kitaip susijęs su Lietuvos radiju ir televizija, tai nuolat rūpi, kas ir kaip vyksta šiame didžiausiame mūsų profesiniame lauke.
Radijas, televizija, o naujaisiais laikais ir internetas surenka didžiausias klausytojų, žiūrovų ir net skaitytojų auditorijas. Unikalūs bei neįkainojami eterio žiniasklaidos nuopelnai per COVIDo pandemiją ar pateikiant patikimas žinias apie Rusijos niekšiškos agresijos eigą Ukrainoje.
Tačiau... Mūsų kūrybinėje bendruomenėje yra prasminga kalbėti ne tik apie visuotinai pagirtinus, bet ir apie kai kuriuos probleminius dalykus. Šį kartą - apie nutinkančius visuomeninio transliuotojo akiplotyje.
Pirmiausia - apie tam tikrą nepotizmą. Kas tai ir kaip pasireiškia?
Enciklopediniai žinynai sako, kad nepotizmas (lot. nepos, kilm. nepotis - vaikaitis, palikuonis), asmenų skyrimas į tam tikras profesinių ar politinių institucijų pozicijas, kai svarbiausias kandidato atrankos kriterijus yra šeiminiai ir giminystės santykiai, o ne turima kvalifikacija. Dažnai nepotizmas apima ir šališką draugų ar gerų pažįstamų paskyrimą, tačiau siekiant atskirti šališkumą pagal giminystę ir draugystę, vartojama kronijizmo (angl. crony - senas draugas ar bičiulis) sąvoka, tai yra, draugų ar gerų pažįstamų paskyrimas į tam tikras pozicijas ir pareigas. Jis labiau paplitęs politinėse institucijose. Beje, nepotizmas buvo žinomas jau antikoje. Kaip reiškinys ne visada neigiamai vertintas. Štai Tomas Akvinietis aukštų pareigų suteikimą valdovo giminaičiams aiškino kaip vieną teisingumo formų. Ištikimiausius asmenis, kurie dažniausiai būdavo valdovo giminaičiai, valdovas, atsidėkodamas už jų ištikimybę, skirdavo eiti aukštas pareigas.
Kaip pasireiškia nepotizmas, o tiksliau - kronijizmas LRT eteryje? Ogi tuo, kad į pokalbius, pramogines laidas kviečiami bičiuliai, kolegos iš artimų pažįstamų rato. Tada ir atsiranda nuolat kartojamas „tu". Reikėtų mažiau to familiaraus vienaskaitinio tujinimosi (viešasis eteris - tai ne virtuvė ir ne kavinė). Jeigu į pašnekovą nėra parogu kreiptis daugiskaita "jūs", geriau pasistengti pernelyg dažnai nesitujinti, o tiesiog juk galima apsieiti be šio įvardžio, nes veiksmažodis dažnai jau būna suasmenintas. Kadangi laidų vedėjai nieko į pareigas neskiria (neužsiima politiniu ar partiniu nepotizmu), o tik kalbina, tai šį reiškinį galima pavadinti ne piktybiniu, o naiviuoju kronijizmu.
Su familiariu, neaukštos kokybės kalbėjimu yra susijęs dar vienas blėnis. Tai pernelyg greitas kalbėjimas arba tiesiog tarškėjimas be jokios intonacijos ar išraiškos. Susidaro įspūdis, kad visuomeninio eterio vadovai per mažai kreipia arba visai neskiria dėmesio kalbėtojų dikcijai. Taip pat - ir balsų kokybei. Seniai žinoma, kad eteriui geriau tinka žemesni balsai.
O toliau - vienas iš gausybės kalbos riktų. Pastaruoju metu itin rėžia ausį, kai reklamuojami „ilgo metro" ar „trumpo metro" filmai. Tai ką - išeitų, kad metras jau nėra 100 cm, o ilgesnis arba trumpesnis? Sekant tokia „logika‘, galima būtų skelbti apie „sunkaus" ar „lengvo" kilogramo, bet ne 1000 g sveriančias prekes. Panašiai būtų ir su „ilgomis" ar „trumpomis" valandomis ir t.t.
Na, ir dar - keli eiliuoti pastebėjimai, kuriuos pateikė kolega Horacijus Drapakas. Jis žodį „biurokratai" vartoja apibendrintai taikydamas ir kitiems kalbos susintojams..,

 

KURIOJ VIETOJ?
Labai juokingai biurokratai,
Lyg kad nemąstantys peniukšliai,
Papūgoms panašiai įprato
Kartoti vieną kalbos šiukšlę.

 

 

Šioj vietoj laiką jie matuoja,
Šioj vietoj ir istoriją papildo.
Šioj vietoj malti nenustoja,
Šioj vietoj nieks jų nenutildo.

 

 

Šioj vietoj reikia pasakyti,
Kad toks žodyno ribotumas
Gan siaurą kaktą nykiai lydi
Ir liūdina iki koktumo.

 

 

PAKANKAMAI NEPAKANKA
Lyg kokios vėžio metastazės,
Po biurokratų kalbą plinta
Beprasmės ir aptakios frazės,
Žodžiu „pakankamai" dabintos.

 

 

Pakankamai kvailai atrodo
Pakankamai dažnai vartojant,
Pakankamai jau nusibodo
Pakankamai ant nervų grojant.

 

 

Kodėl bukieji biurokratai
Nepaiso tokio kalbos rikto:
Pakankamai arti nemato,
Kad vangios mintys nepakriktų?

 

 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2022-11-29 14:18
 
 

Komentarai (3)

Jūsų el. paštas

Vytautas

2022-12-16 11:16

Labai reikalinga tema, taiklūs pastebėjimai. Atrodo, kad radijo ir televizijos darbuotojų kalbos niekas nekontroliuoja, kas kaip nori, tas taip kalba. TV 3 laidoje „TV pagalba“nuolat kartojamos kalbos šiukšles, tokios kaip:„Jis blogai save veda“,„Jūs blogai vedate savo gyvenimo būdą“ ir t.t. Gaila, bet šis taip reikalingas rašinys nepadarys jokio poveikio eterio šiukšlintojams.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Donatas

2022-12-05 11:09

Seimūnų kalba baisi.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Česys

2022-11-30 14:52

Sigitai, dar geriau būtų, jei pastabose atsirastų kiek konkretumų, o šiaip - puikiai pataikyta...

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media