2022 m. gruodžio 4 d., Sekmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

SPRENDIMAI

*print*

Dėl publikacijos laikraštyje „Utenos diena"

2010-09-21
 

LŽS Etikos komisija 2010 08 23 gavo Povilo Jegorovo kreipimąsi dėl publikacijų laikraštyje „Utenos diena". P. Jegorovas nurodo, kad laikraštyje „Utenos diena" 2010 m. liepos 17 d. (Nr. 78) ir liepos 27 d. (Nr. 82 ) bei jo internetinėje versijoje (www.utenos-diena.lt) laikraščio redaktoriaus Vytauto Ridiko paskelbtos publikacijos „Žemgrobiai sentimentų neturi", kuriose absoliuti dauguma teiginių neatitinka tikrovės ir žemina P. Jegorovo, jo brolio Jono Kunigėlio ir pastarojo sutuoktinės garbę ir orumą. Tą pačią nuomonę P. Jegorovas išsako ir dėl teiginių, publikuotų laikraščio „Utenos diena" 2010 m. rugpjūčio 10 d. numeryje (Nr. 88). Skundo autorius pageidauja, kad būtų nustatyti pažeidimai ir laikraščio bei straipsnio autoriaus atžvilgiu būtų imtasi atitinkamų drausminančių priemonių.

 

LŽS Etikos komisija mano, kad V. Ridikas (nepriklauso LŽS) nusižengė Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksui, o būtent šioms Kodekso straipsnių nuostatoms:

 

  • 5 str. Gerbdamas nuomonių įvairovę, žurnalistas, viešosios informacijos rengėjas pateikia kuo daugiau vienas nuo kito nepriklausomų asmenų nuomonių. Ypač tai būtina, kai viešojoje informacijoje atsiliepiama į aktualius, neaiškius ar konfliktinius gyvenimo klausimus.

  • 6 str. Žurnalistas, viešosios informacijos rengėjas turi kritiškai vertinti savo informacijos šaltinius, atidžiai ir rūpestingai tikrinti faktus, remtis keliais šaltiniais. Nesant galimybės patikrinti informacijos šaltinio patikimumą, apie tai turi būti nurodyta skelbiamoje informacijoje.

  • 22 str. Žurnalistas, viešosios informacijos rengėjas privalo vadovautis taisykle, kad kritikos ribos privataus asmens atžvilgiu yra daug siauresnės nei viešojo asmens atžvilgiu, todėl informuojant apie privatų asmenį, pirmenybę turi teikti privataus gyvenimo apsaugai, o apie viešą asmenį - visuomenės interesui. Be to, kritikuojamam asmeniui visada turi būti suteikta atsakymo teisė, t. y. galimybė pasiteisinti, paaiškinti, paneigti klaidingą informaciją. Jeigu tokios galimybės nėra arba asmuo atsisako pasinaudoti atsakymo teise, būtina apie tai pranešti visuomenei.

  • 25 str. Vykdydamas savo veiklą žurnalistas neturi teisės prisiimti jokių kitų įsipareigojimų, išskyrus profesinius įsipareigojimus viešosios informacijos rengėjui.

  • 27 str. Žurnalistas neturi teisės priimti dovanų, mokamų kelionių, apmokamų atostogų ir kitokio įsiteikimo, kuris gali pakenkti jo nepriklausomumui. Žurnalistas kiekvienu atveju privalo pranešti visuomenei apie gautą bet kokią paramą, išskyrus viešosios informacijos rengėjo, su kuriuo žurnalistą sieja darbo ar kūrybiniai santykiai, mokamą atlyginimą ar suteiktą paramą.

  • 38 str. Žurnalistas, viešosios informacijos rengėjas neturi skelbti nepagrįstų, nepatikrintų, faktais neparemtų kaltinimų.

  • 63 str. Žurnalistas neturi rašyti už kitą asmenį, pasinaudoti kito realaus asmens vardu ar pasirašyti kito asmens sukurtą kūrinį.

 

LŽS Etikos komisija mano, kad UAB „Utenos diena" (direktorė S. Palskienė nusižengė Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksui, o būtent šioms Kodekso straipsnių nuostatoms:


  • 20 str. Paaiškėjus, kad visuomenės informavimo priemonėje pateikta informacija yra klaidinga, būtina nedelsiant patikslinti arba paneigti klaidingus ar netikslius faktus toje pačioje visuomenės informavimo priemonėje, adekvačioje vietoje, tolygaus dydžio, tokia pat forma ir be pašalinių viešosios informacijos rengėjo komentarų.

  • 30 str. Visuomenės informavimo priemonėse turi būti aiškiai atskirta reklama (įskaitant ir politinę reklamą) nuo žurnalistų kūrinių. Žurnalistas turi teisę atsisakyti rengti reklaminę informaciją.

  • 31 str. Draudžiama reklamą pateikti kaip nešališką informaciją ar kitaip ją slėpti.


LŽS Etikos komisija NUSPRENDŽIA:

 

Kreiptis į Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisiją su prašymu įvertinti, ar „Utenos dienos" redakcija pažeidė LŽLEK kodeksą, ar redaktoriaus V. Ridiko veikla suderinama su profesine etika.

 

 

 

Viktoras Trofimišinas

LŽS Etikos komisijos pirmininkas  

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2010-11-05 21:31
 
Share |
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media