2022 m. gruodžio 3 d., Šeštadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Kultūros renginiai

*print*

Archyvas :: Grigorijaus Kanovičiaus literatūrinė premija - Anetai Anrai

2022-09-01
 
2022 m. rugsėjo 6 d., antradienį, 18 val. Jonavos viešojoje bibliotekoje vyks jau šeštasis kasmetinės respublikinės Grigorijaus Kanovičiaus literatūrinės premijos įteikimo vakaras.
Šių metų laureate paskelbta jaunosios kartos rašytoja Aneta Anra už dokumentinę apysaką „Jehudit. Pasaulis galėtų būti toks gražus".
Komisijos nariai išskyrė, kad autorė apdovanojama už žanro novatoriškumą ir puikiai atskleistą istorinės atminties temą.
Komisijos pirmininkė - literatūrologė Rima Kasperionytė, nariai: publicistas, žurnalistas Donatas Puslys ir rašytojas, literatūros kritikas dr. Ramūnas Čičelis.
„Ši Anetos Anros knyga - tai pergalė lenktynėse su laiku. Antrąjį pasaulinį karą ir Holokaustą išgyvenusiai kartai traukiantis, dera paskubėti įamžinti liudininkų pasakojimus - jaunoji karta juose aptiks ne tik mažiau žinomų istorinių faktų, bet ir moralinį pavyzdį. Netikiu, kad jaunimui nebereikia autoritetų. Priešingai - manau, kad jie alksta gyvų pavyzdžių, spinduliuojančių vitališkumą ir aistrą, pristatomų ne trafaretinėmis klišėmis ir ne pamokslaujamai. Ši knyga nėra vien istorinis liudijimas - į pasakojimą vis sugrįžtantys mažieji autorės sūneliai liudija rūpestį dėl ateities. Autorė skatina apmąstyti, ką ateities projekcijai teikia istorinė atmintis; ką renkamės išsaugoti atmintyje, o ką pamiršti; ką įtraukiame į savąjį istorinį naratyvą, o ką iš jo išstumiame; kaip atmintis jungia ir skiria mus ir kaip dialogas gali padėti peržengti šią skirtį, - sako Donatas Puslys. - Tai pasakojimas apie kartų ribas peržengiančią draugystę, gyvenimo meilę, gebėjimą džiaugtis mažais ir dideliais malonumais. Tai stiprus liudijimas moters, kuri neleido praeičiai paversti jos savo įkaite ir kurios atsiminimuose šiandien negirdime pykčio, neapykantos, keršto troškimo, - jos žodžiai spinduliuoja tik meilę kaip pastangą išsaugoti brangių žmonių atminimą. Knyga moko dialogo meno, o dialogui būtinas gebėjimas išklausyti, nesistengiant visko suklasifikuoti pagal iš anksto sugalvotus klausimus ir scenarijus. Įsiklausykime".
„Tai knyga apie Holokaustą, tačiau ji neprimena kitų, parašytų šia tema. Tai nėra faktų ir tikslių istorinių duomenų sąvadas. Bet jei trokštate pamatyti gyvus to laiko žmones, pajusti jų drąsą išlikti, mylėti, kurti ir gelbėti kitus, ši knyga - jums. Autorė ėjo su knygos herojėmis jų keliais ir į pasakojimą sudėjo ne tik jų, bet ir savo išgyvenimus. Todėl ši knyga - ne tik apie praeities, bet ir šios dienos meilę ir skausmą", - sako Lara Lempertienė.
 
Aneta Anra - trijų romanų („Niki: dvigubas portretas" (2019), „Paleistuvės, arba Meilė pagal Niurnbergo mergelę" (2016) ir „Katinas Temzėje" (2008)) autorė, taip pat dramaturgė, aktorė. Pagal jos pjeses pastatyti du spektakliai: „Katinas Temzėje" (2008) ir „Bestija žydrom akim" (2010).
„Katinas Temzėje" nugalėjo Nacionalinio dramos teatro organizuojamame dramaturgijos konkurse „Versmė". Šio spektaklio (rež. Gintaras Makarevičius) premjera 2008-aisiais įvyko Menų spaustuvėje, vėliau „Katinas Temzėje" pateko į Valstybinio jaunimo teatro repertuarą.
Po poros metų čia pastatytas ir spektaklis „Bestija žydrom akim" (rež. Gintaras Makarevičius), rodytas iki 2013-ųjų.
Naujausias Anetos Anros kūrinys „Jehudit. Pasaulis galėtų būti toks gražus" grįstas tikromis Holokaustą patyrusių žmonių ir žydų gelbėtojų istorijomis. Čia pateikiami jaudinantys autorės pokalbiai su Kauno gete ir Štuthofo koncentracijos stovykloje kalėjusia Judit (Dita) Zupavičiene-Sperlingiene, Vilniaus žydų gelbėtojų Strużanowskių šeima, pasakojama apie Kauno geto fotografo Cvi Kadušino (George Kaddish) ir Vilniaus žydų gelbėtojos Aleksandros Drzeweckos likimus.
Taip pat rugsėjo 6 d., prieš premijos teikimą, miesto erdvėse vyks unikalus spektaklis „Arrived".
Spektaklio pradžia - 17 val. prie Jonavos miesto laikrodžio Basanavičiaus gatvėje. Pabaiga - 17.45 val. Jonavos viešojoje bibliotekoje. Po spektaklio žiūrovai galės stebėti premijos įteikimą.
Renginio svečiai bus kviečiami pasižvalgyti ir po Jonavos viešosios bibliotekos erdves, kuriose bus eksponuojama litvakų dailininko Simono Karczmaro litografijų paroda „Štetlas. Malda mėnuliui".
Grigorijaus Kanovičiaus literatūrinė premija jau buvo įteikta Inai Pukelytei už romaną „Panelės iš Laisvės alėjos" (2021 m.), Jurgai Žąsinaitei už romaną „Memento Grodno: dingusi Lietuvos Gardino istorija" (2020 m.), Romui Treiniui už romaną „Dziedas" (2019 m.), Tomui Kavaliauskui už romaną „Originalas" (2018 m.) ir Kęstučiui Navakui už romaną „Vyno kopija" (2017 m.).
Konkurso organizatorius - Jonavos viešoji biblioteka. Premijos steigėjas - Jonavos rajono savivaldybė.
Paskutinį kartą atnaujinta: 2022-09-05 11:49
 
 

Komentarai (1)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media