2024 m. balandžio 21 d., Sekmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Aktualijos

*print*

Archyvas :: Savanorių gretose – ir paaugliai

2021-01-05
 
Asociatyvi iliustracija/ Vlado Ščiavinsko nuotrauka

Asociatyvi iliustracija/ Vlado Ščiavinsko nuotrauka

Gerda Kasčiūnaitė

 

Kiekvienais metais Lietuvos savanorių gretos plečiasi. Savanoryste, remiantis 2018 metų duomenimis, užsiėmė 11 proc. visų piliečių, o po metų jų skaičius šoktelėjo iki 15 procentų. Savanorystės sąvoka su laiku pasikeitė.

 

Ši kilni veikla tapo gyvenimo prasmės paieška, galimybe žmonėms nuo maždaug 14 metų įgauti patirties plušant įvairiose šalies vietose su įvairiomis žmonių bei gyvūnų grupėmis. Su kiekvienais metais gausėja paauglių savanorių gretose. Jauni žmonės, nepaisydami savo amžiaus, dirba vardan kitų ir įgauna daugiau žinių, koks ne tik darbas, tačiau ir kokia patirtis dirbant savanoriu.

 

Keturiolikmetė Marija iš Vilniaus save kaip savanorę įsivaizdavo dar būdama dešimties metų. Moksleivė teigia: ,,Kai nusprendžiau, jog noriu daryti kažką gero savo amžiuje ir savo jėgomis, buvau dar tik 10-ties, bet, deja, tokių metų menkai kur užsiimsi savanoryste, tad teko luktelti. O kai galiausiai pradėjau savanorystės kelionę, buvau 12 metų“. Be savanorystės Marija taipogi užsiima skautų veikla. Ji ir yra labiausiai link savanorystės stumtelėjęs dalykas merginos gyvenime. Skautavimas Mariją dažnai įtraukdavo į įvairias veiklas su vis kitokiomis organizacijomis ir tai tapo geru impulsu imtis savanorių veiklos.

 

Paklausta, kur savanoriauja, mergina pateikė ilgą sąrašą įstaigų: ,,Savanoryste užsiimu Europos Solidarumo korpuso projekte ,,5 butas“, gyvūnų prieglaudoje ,,Beglobis“, taip pat skautų stovyklose, kurių didžiąją dalį sudaro ne organizacijų renginiai, o pavieniai renginiai, kaip ,,Laisvės kelias“ ir ,,Sąjūdis prieš Astravo atominę elektrinę“. Marija pati ant savo Facebook sienos yra nurodžiusi beveik visas įstaigas, su kuriomis teko bendradarbiauti savanoriaujant.

 

Moksleivė Marija tokia gera veikla užsiima netgi COVID-19 pandemijos metu. Taip, mergina pripažįsta, jog veikla ribota. ,,Darbas tapo sunkiau prieinamas ir menkesnės reikšmės. Viskas stoja, juolab, neturiu šešiolikos metų, tad amžius nubrėžia savo ribas šioje situacijoje“. Nepaisydama kliūčių, moksleivė planuoja tęsti savo kilnius darbus toliau. Jos galva, savanorystė atveria aibes galimybių, begalę naujų pažinčių, potyrių, supratimo apie aplinką ir save.

 

Kad ir kaip didėtų Lietuvos savanorių gretos, sąlygos panašaus tipo veikloms plėstis ir vykdyti darbą nėra stipriai ištobulintos. Dažnai geri, kilnūs žmonės, apsisprendę užsiimti savanoryste, negali to daryti, nes organizacijos stokoja lėšų ar vietų priimti dar daugiau žmonių. Tokiu atveju Lietuvoje pradėjo kurtis organizacijos, kurių tikslas buvo sukurti gerą vietą savanoriams, tarp kurių dažnai pasitaiko ir paauglių.

 

Jaunimo savanoriška tarnyba (JST) – yra intensyvi savanorystės programa, kuri trunka 6 mėnesius. Ši programa sukurta ir taikoma jauniems žmonėms nuo 14 iki 29 metų. Jaunuoliai 40 valandų per mėnesį savanoriauja pasirinktoje organizacijoje ir ten gali mokytis įveikti gyvenimiškus sunkumus, gauti patirties, pereiti mokymus bei suformuluoti pasirinktos sferos tobulėjimo kryptis.

 

 

/Tekstas sukurtas Jaunųjų žurnalistų klube, vad. Erika Straigytė; teksto autorei 12 m./

 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2021-01-05 20:07
 
 
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media